Recepty
RAW ultra-povzbuzující kuličky

Ingredience na cca 5-6 kuliček:

  • 100g datlové pasty (KOUPIT
  • 1-2 lžičky raw kakaového prášku
  • 5-10g kakaového másla (rozpuštěného)
  • 5-15g drceného lněného semínka (můžete dát i jiné, sezamové, chia atd...)
  • trošku chilli, trošku mořské soli s jódem

  • 1g guarany (KOUPIT)
  • 1g taurinu (KOUPIT)
  • 1,5g beta alaninu - volitelně (KOUPIT)

RAW ultra-povzbuzující kuličky

Co do kapsičky, když se chystáte na dlouhý závod, kde chcete podat pořádný výkon? V závodech, které trvají do 2 hodin většinou vůbec na jídlo nepomýšlím a energii čerpám ze zásob v těle. Při závodech, které by mohli přesáhnout 2 hodiny však už radši nosím nějakou záchranu v podobně doma vyrobených raw kuliček či domácího gelu. 

Dnes vám ukážu jednu z verzí kuliček, které si dělám na zítřejší závod Spartan Race Beast. Závod bude mít určitě přes 20km, možná ke 30ti a zdolání více jak 30 překážek velmi natáhne dobu, po kterou budu trať zdolávat. Tudíž si do zadní kapsičky u běžeckých šortek vezmu 4 záchranné kuličky, které jsou nabité stimulačními ingrediencemi, minerály a energií.

Velkou část a hlavní ingredienci budou tvořit datle. Na Puritas se prodává již rozmixovaná datlová hmota, ze které jsem si oblíbil dělat sušenky, jelikož zatím nemám extra moc výkonný mixér. Dál použiji rozpuštěné kakaové máslo, můžete dát i kokosový olej, ale pokud budete mít kuličky ve větším teple, kokosový olej bude tát. Na "dohuštění" použiji drcené semínka. Trochu chilli také stimuluje a zahřeje. Očekávám, že v lesích by mohla být zítra už trochu kosa, tak jsem si dal chilli trochu vícLaughing. Mořská sůl s jódem může pomoci proti křečím, pokud budu mít nedostatek sodíku, kterého hodně vypotím.

Guarana je látka, která povzbuzuje fyzický výkon a má dalších mnoho stimulačních účinků. Taurin je aminokyselina, která posiluje schopnost svalové buňky přijímat energii - působí jako energizér svalů. Před závodami či v jejich průběhu ještě přidávám trochu beta alaninu - aminokyseliny, která podporuje vytrvalost, oddaluje únavu, oddaluje zakyselení svalů atd.Postup

Pokud máte všechny ingredience, tak vám výroba bude trvat maximálně tak 5 minut. Vemte si datlovou pastu nebo rozmixované datle, dejte hmotu třeba do malé misky a přidejte všechny ingredience kromě drcených semínek, rozpuštěného kakaového másla a kakaového prášku. Asi minutku v rukách hnětejte hmotu, aby se vše rovnoměrně spojilo.

Pak přidejte rozpuštěné kakaové máslo či kokosový olej. Vznikne vám trochu "vlhká" hmota. Dále přidejte 1-2 lžičky kakaa a trochu drcených semínek. Hnětejte a přidávejte po troškách drcené semínko, dokud nebude konzistence ideální. Pro mě ideální konzistence znamená, že kuličky nebudou lepit a budou se dát pěkně zabalit do alobalu. V alobalu si je můžete v klidu dát do kapsičky, ledvinky, nebo čehokoliv co při delším výkonu na podobné věci používáte.

Kuličky, či jakýkoliv tvar, který z hmoty vyrobíte, můžete používat i před kratšími závody - jako "předzávodní snack", třeba 60min před výkonem.


                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---