Mungo hummus s pečenou batátou
Tak po dlouhé době jsem zase z cestování doma a mám trochu času na další recepty. Jelikož jsem si z Keni přivezl poměrně slušnou dávku mungo fazolí, hned jsem si z nich ukuchtil něco zajímavého. Dostal jsem chuť na pořádnej hummus. Tak jsem si ho udělal z mungo fazolí, tahini pasty a dalších přísad.
Recept je jednoduchý asi jako každý hummus, ingredience můžete upravovat a trochu si hrát s poměrem. Pokud dáte víc česneku, chuť bude samozřejmě výraznější. Mungo jsou dobrým zdrojem vápníku, hořčíku, železa, kyseliny listové, bílkovin, draslíku a vlákniny. Když k tomu přidáme tahini ze sezamových semínek, kvalitní tuky a další přísady, máme z toho kvalitní, vyvážený pokrm z hlediska nutričních hodnot a taky je dost žravý a chutný
Hummus můžete natírat víceméně na cokoli, můžete si k němu udělat různé placky nebo jako dnes já - pečenou batátu. Taky je možnost si dát vcelku dietní pokrm a pouze si k hummusu udělat zeleninový salát. (Ale zase nesmíte toho hummusu sežrat kilo, zase sám o sobě je docela kalorický, díky zdravým tukům, který obsahuje z tahini )
Postup
Pokud máte mungo ještě syrové, tak ideálně propláchněte, pročistěte a namočte na 24-48 hodin (v průběhu proplachujte a meňte vodu každých 8 hodin). Poté vodu slejte, dejte novou a mungo povařte na mírnější plamen do měkka (cca 40-60 minut, raději je dělám déle, pořádně). Uvařené mungo můžete znovu propláchnout a připravit si je do mixéru, robota či do mísy ve, které je budete mixovat s dalšími ingrediencemi.
Do mixéru k mungo přidáme tahini pastu, kterou si můžete lehce doma vyrobit - návod,, a pak už jen přidáváte ostatní ingredience - česnek, trochu soli, citrónové šťávy, pepře a dle libosti a chuti tam můžete "fouknout" cokoliv dalšího Pak jen rozmixujete do hladkého krému a podáváte s nějakým dalším humusem (třeba batátou ) a ideálně s čerstvými bylinkami.