Recepty
Léčivý nápoj z tygřích ořechů

Ingredience na cca 1 litr nápoje:

  • 100-150g tygřích ořechů
  • 1l vody
  • špetku skořice
  • přírodní sladidlo dle volby: stevie, med, javorový sirup atd...
  • 1 banán
  • volitelně: pár kapek citronové šťávy, vanilka, či ingredience dle vaší chuti

    KOUPIT INGREDIENCE

Léčivý nápoj z tygřích ořechů

Nedávno jsem si z Puritas objednal Tygří ořechy, které jsem nikdy předtím neměl. Něco jsem si o této potravině dohledal a včera večer jsem je poprvé zkusil. Hned mi bylo jasné, že tyhle kulaté "potvůrky" budou asi moje nová závislost.  

Tygří ořechy jsou ve skutečnosti hlízy prastaré rostliny šáchoru jedlého. Tyto hlízy nazývané taktéž podzemní mandle nebo právě tygří ořechy byli nalezeny v 6 tisíc let starých egyptských pouštních hrobech. 


Tyto hlízy jsou nesmírně chutné, jak jsem zjistil. Pokud hlízy namočíte na 24hodin zlepší se chuť i konzistence a jsou ještě lepší. Zároveň velmi prospívají lidskému zdraví, zejména jako prevence proti infarktu, trombóze a také jako podpora krevního oběhu. Mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, především kyseliny linolové. Nalézá se v nich i biotin (vitamin H), slupka navíc obsahuje rutin (vitamin P), který posiluje cévy. Dále jsou v hlízkách zastoupeny četné minerální látky - vápník, fosfor, hořčík, draslík, sodík a železo.

Jako plnohodnotná strava jsou hlízy taktéž zdrojem vlákniny, proteinů a přírodního cukru. Konzumace tygřích oříšků prokazatelně pomáhá při prevenci zácpy (díky vysokému obsahu vlákniny), ochraně nervového systému a adaptaci těla při stresových situacích (díky vitaminu B1 – thiaminu), uchování a zlepšení plodnosti žen i mužů (díky vitaminu E) a opravě a ochraně svalových tkání a kostí (díky obsahu vápníku, hořčíku a železa).

Zatím jsem je zkusil "zobat" jen tak neupravené a je to pochoutka. Dnes jsem z nich taktéž zkusil vyrobit velmi lahodný nápoj, který jsem si dal ke svačině. Klasický recept jsem si trochu upravil a vyladil podle sebe. Přidal jsem banán, který udělá hustší konzistenci a za mě i lepší chuť Smile

Postup

Tygří ořechy si namočíme do studené vody na 24hodin. Poté vodu slejeme, ořechy propláchneme a dáme je spolu s novou vodou do mixéru. Poměr ořechů a vody si můžete doladit podle sebe, já to dělal v poměru cca 1litr na 100g ořechů.

Ořechy a vodu rozmixujte, přidejte půlku či celý banán (podle toho jak moc nápoje děláte), přidejte trochu skořice a nápoj ještě doslaďte přírodním sladidlem dle vlastní volby. Můžete přidat také pár kapek citronu, vanilku či jakékoliv jiné ingredience dle chuti.

Nápoj je nejlepší samozřejmě vychlazený. Příště zkusím z ořechů připravit zase něco jiného a určitě se podělím o recept. 


                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---