Jak na perfektní rýži?
Vzpomínám na doby, kdy jsem jedl vařenou rýži z varných sáčků, slepenou, přesolenou, prostě jak mi jí kdo naservíroval. Přitom obyčejná rýže umí být geniální přílohou, nadýchaná a pokaždé ji můžete udělat trochu s jiným kořením a užít si novou chuť.
Často si dělám hnědou natural rýži, která obsahuje více stopových prvků, minerálů a vlákniny, má nižší GL index. Avšak i bílá rýže Basmati nebo jasmínová má u mě v jídelníčku stále místo. Jak takovou výbornou nadýchanou rýži připravit?
V první řadě nekupujte žádnou rýži ve varných sáčkách. Kupte si buď klasickou jasmínovou rýži třeba přímo od Vietnamců, nebo zvolte nějakou kvalitnější Basmati v 500g či větších balení. Tyto dva typy rýže se dají lehce uvařit tak, aby byli "nadýcháné". Samozřejmě pokud chcete vařit rizoto, krémovou rýži, kokosovou rýži apod., tak se většinou hodí jiné typy rýže - krátkozrnné - ale o tom zase jindy.
Postup
Máme tedy kvalitní basmati nebo jasmínovou rýži. Porce pro jednoho středně hladového člověka jako příloha může být zhruba 80g Každý si dejte kolik chcete, to jen pro příklad. Tzn. pro dva budeme vařit třeba z 160g. Rýži si odvážíme do hrnečku. Poté si rýži 3-4x propláchneme v jiné míse ve vodě a dáme bokem. Někdo proplachování nedoporučuje, že nepropláchnutá rýže je kypřejší. To možná je, ale já nevěřím, že rýže nebyla nějak ošetřena pro skladování, tak jí raději vždy pořádně propláchnu. Připravíme si vodu do konvice - přesně množství 1,5x více než objem rýže - naměříme v hrnečku, kde jsme si odvažovali rýži.
Vezmeme ideálně kastrolek s širokým dnem - jde hlavně o širší dno, aby rýže nebyla v moc vysoké vrstvě. Ke kastrolku bychom měli mít i poklici. Rozpálíme si v něm olej dle vlastní volby - např. nějaký kvalitnější olivový nebo trochu kokosového. Poté přidáme veškeré koření (dle typu, viz ingredience vlevo) a necháme 1-2 minuty provonět, olej natáhne chuť koření. Po minutce či dvou přidáme rýži, kterou s kořením a olejem osmahneme opět tak 2 minutky. Zde musíme dost promíchávat, aby se rýže lehce opražila, ale nepřipálila. Mezi tím pustíme konvici s připravenou vodou, aby voda přišla v koncivi k varu.
Po cca 2 minutách, kdy máme rýži opraženou s kořením - přilejeme odměřené vroucí množství vody z konvice. Dáváme pozor, bude to hodně prskat. Promícháme, osolíme, necháme cca 1 minutu ještě vařit více zprudka, ale pak sporák úplně vypneme nebo dáme na nejnižší plamen. Přikrejeme pokličkou a 15 minut nic neděláme, jen čekáme. Nepromíchávat rýži, nenakukovat pod poklici. Já nechávám takto dojít rýži na vypnutém sporáku, který je pouze rozpálený z předešlého osmažení.
Po 15 minutách můžete poklici odebrat, promícháme rýži vidličkou a můžeme PODÁVAT - nadýchanou, neslepenou rýži, ochucenou dle vlastní volby.
Pro jiné varianty vždy na začátku před přidáním rýže dejte na olej buďto jinou kombinaci koření, můžete osmahnout i cibulku, česnek, houby apod.
Strašně rád mám kokosovo-kurkumovou variantu. Základ - kvalitní jasmínová rýže od vietnamců. (klasickou kokosovou rýži by jste měli dělat spíše z krátkozrné, ale já to mám rád z jasmínové).
Jedna porce - 100g. Na dno kastrolku dám nažhavit menší kávovou lžičku kokosového oleje, přidám 1/3 lžičky kurkumy, 6-8 semínek koriandru celých nadrcených, 1/3 lžičky pískavice a špetku soli. Minutu nechám provonět, přidám jasmínovou rýži, 2 minuty opražím a přileju 1,5x tolik vroucí vody - cca 150ml. Prská to, promíchám, přiklopím, vypnu sporák a nechám 15-20 minut dojít. Po 20 min odklopím, promíchám vidličkou, přidám 10-12 kapek vanilkového extraktu a cca 50ml kokosového mléka či krému. Promíchám a pak už jen vychutnávat libovou jasmínovou rýži s chutí indie a kokosu.