Tahini je zdravá a velmi chutná pasta, kterou není vůbec těžké si doma vyrobit.
Obsahuje velké množství prospěšných látek jako je vitamín E, vitamín B1, B2, B3, B5, B15 a mnoho dalších. Také je bohatá na minerální látky, jako je zinek, fosfor, draslík, lecitin, hořčík, železo a ve velké míře vápník. Údajně obsahuje také více bílkovin než ostatní ořechy či semínka. No prostě pecička, jasně
A ještě přidáme. Díky látkám, které obsahuje je dobrá například na: detoxikaci jater, pro zdravou kůži, zlepšuje imunitu, je vhodná při hubnutí, zlepšuje látkovou výměnu, je snadno stravitelná, je doporučená při onemocnění nehtů, vlasů, sliznice, atd. Ale samozřejmě všeho moc škodí, takže ani tahini pasty se nepřejídejte!
Jak tahini pastu používat? Její použití je vcelku univerzální. Přidává se do některých zdravých pokrmů jako je hummus, různých raw pomazánek, můžete ji použít jako máslo, dresing na salát... Až ochutnáte, tak uvidíte, že by jste ji nejradši "nacpali" všude.
Jako u všeho, výroba tahini se dá dělat více postupy. Jedna možnost je sezamová semínka opražit a poté mixovat s olivovým olejem a trochou soli. Druhá je zdravější, v semínkách zanechá více prospěšných látek a právě touto metodou to dělám já.
Pokud chcete dělat pastu z opražených semínek, sezamové semínka rozprostřete na pečící papír a dejte na 160-180° do trouby na 5-7 minut. Poté semínka promíchejte, otočte a ještě jim znovu dejte 5-7 minut. Hotová semínka by měla mít zlatavou barvu, nikoliv hnědou. Poté jen rozmixujete s olivovým olejem a trochou himalájské soli. Skladovat v lednici můžete cca měsíc.
Druhý postup je o trošičku zdlouhavější, ale furt je poměrně jednoduchý. Sezamová semínka si nejprve namočíme na 8 hodin do vody. Po 8 či více hodinách, kdy jsou namočené, je přecedíme a propláchneme v čisté vodě. Na tento proces používám plátěný kapesník. Následně semínka rozprostřeme například na pečící papír a necháme je pořádně proschnout. Pro urychlení procesu je můžete na pečícím papíře dát do trouby a troubu pustit na 45°, aby je ofukoval teplý vzduch a proschly rychleji. Namáčení se dělá z důvodu zbavení lehké hořkosti sezamových semínek, pasta je pak mnohem chutnější.
Poté už je proces stejný. Nejlepší je nejprve samostatné sezamové semínka rozmixovat, poté přilejete olivový olej, přidáte trochu soli a mixujete do krémové konzistence. Skladujete v lednici v uzavíratelné nádobě.
Tahini můžete zkusit vyrobit i nesolené, můžete zkusit kombinaci s jiným kvalitním panenským olejem a trochu experimentovat. Já mám však nejraději klasickou verzi s kvalitním olivovým olejem a himalájskou solí.