Blog
TomášaTerka  18. 5. 2017

Vltava Run 2017 - #Vivobarefoot

Vltava Run 2017 - #Vivobarefoot

Loni jsme s Terkou absolvovali poprvé štafetový závod Vltava Run 2016 (viz. Loňský report). Minulý rok jsme si závod se skvělou partou moc užili. Tento typ závodu má něco do sebe a je úplně odlišený od klasických závodů. Takže letos jsme do toho šli moc rádi znovu. V roce 2016 se závodu zúčastnilo necelých 250 týmů, letos celkem 301 týmů. Minulý rok jsme obsadili 9. místo a byli jsme nadšení, že jsme se probojovali do TOP 10.

 

Jak se nám běželo letos a jak jsme nakonec dopadli?

 

Závodu jsme se zúčastnili jak letos, tak loni v týmu Vivobarefoot s našimi běžeckými přáteli, kteří s námi často běhají Jihočeský běžecký pohár. Oproti loňsku byla v sestavě malá změna. Zdeněk Máša náš „kápo“, má bohužel už delší dobu přetíženou achilovku, a tak se rozhodl přenechat v týmu místo jinému běžci. I přesto s námi strávil den před závod, byl s námi na startu a celou dobu nám určitě fandil, dík Mášo! Cool Namísto “Máši” s námi závod odběhal kamarád Martin Kolář, který podal suprové výkony. Zbytek sestavy byl stejný jako loni, většina týmu však během roku kvalitně potrénovala, a tak jsme letos byli ještě rychlejší.

 

V pátek kolem 18.00 odpolední hodiny jsme se začali sjíždět ve vesničce Stachy. Ta je jen pár kilometrů od Zadova, kde jsme startovali v sobotu náš 1. úsek - který jsem startoval já (Tom). V pátek večer jsme se všichni sjeli v krásném penzionu na biofarmě U dvou Sluncí ve Stachách, pokecali jsme, dali společnou večerní saunu a někdo z nás i lehce popil Innocent. Samozřejmě jenom přiměřeně tak, aby podal o víkendu excelentní výkon. Ale Březňák je Březňák! Laughing

V sobotu přesně v 14:00 mě celý tým i s Mášou přišel podpořit na Start závodu, kde jsem vypálil na 1. úsek závodu o délce 14,1 km. Logistiku týmu jsme měli rozdělenou do 3 aut, v každém autě 4 běžci. Terka byla v jiném autě, takže vlastně máme ze závodu každý trochu jiné zážitky!!!

TERKA – Na závod Vltava Run 2017 jsem se děsně těšila. Trochu mě během dvou týdnů před závodem bolelo levé koleno, a tak jsem se ho snažila, co nejvíce šetřit, abych byla na závod fit a nic mě nebolelo. V pátek, po příjezdu do penzionu U dvou Sluncí, jsme využili sauny v penzionu, s celým týmem společně popovídali a dali si trochu vína nebo piva.

Jelikož já jsem byla součástí 3. auta (posledního) společně s Luckou Sirovou, Jardou Loosem a Martinem Kolářem, na svůj 1. úsek jsem měla vyrazit až kolem 22 hodiny večerní v sobotu. Proto jsme se v sobotu ráno před snídaní pomalu rozklusali a rozehřáli těla. Naše auto čekal ještě téměř celý den regenerace a volna. Po odstartování závodu (v 14:00 hod.) jsme se přemístili na místo naší 1. předávky do Černé v Pošumaví a tam si užívali sobotní pohodu, fotili se a cpali se, abychom měli dostatek energie.

Můj 1. úsek byl z Rožmberku do Rožmitálu na Šumavě o délce 8,2 km a převýšením cca 290m. Vybíhala jsem kolem 22:40 a vydala se po tmě na cyklostezku směrem do Rožmitálu. Po cestě jsem předběhla 3 závodníky a jeden běžec předběhl mě (v doprovodu podpory na kole). Moc dobře se mi neběželo, nohy jsem neměla pořádně rozehřáté a asi jsem trochu přepálila start. Úsek jsem odběhla v průměrném tempu 4:23 min/km a jako poslední člen našeho auta jsem předala štafetovou pásku bráchovi. Pak jsme vyrazili do kempu, dát si sprchu a chvilku se prospat (cca 2 hodiny spánku).

Můj 2. úsek vedl z Květova do Kostelce nad Vltavou a byl dlouhý 13,3 km. Vybíhala jsem kolem 7:30 ráno a běželo se mi parádně, nohy byly připravené vystartovat. Přestože trať úseku byla celkem kopcovitá (převýšení cca 200m) udržovala jsem tempo kolem 3:58 – 4:03 min/km po celou dobu. Do Kostelce jsem vybíhala prudký kopec v závěsu se závodníkem z konkurenčního týmu ÁBĚS SEDLČANY, který mě ještě na posledních 200 m před předávkou předběhl. Opět jsem předala štafetu Tomovi a celkem spokojená se svým výkonem jsem se připojila ke členům týmu z 3. auta.

Poslední úsek závodu, který mě čekal, byl zároveň poslední úsek celého Vltava run závodu. Úsek o délce 7 km vedl ze Zbraslavi do cíle závodu u Sportcentra Hamr v Praze. Lucka mi předala štafetovou pásku přesně v 15:36 hodin odpoledne. Vyrazila jsem na rovinatou trať s převýšením pouze cca 31 m a snažila se udržet konstantní tempo. Tělo bylo připravené běžet, dýchalo se mi super, ale nohy už se bohužel nedokázaly rychleji roztočit po předešlých úsecích. I přesto mi adrenalin pomohl ještě ze sebe vydat celkové průměrné tempo 3:55 min/km. Na posledních 500 m před cílem se ke mně připojili nejdříve Martin Kolář a pak Martin Vondrášek a brácha. Zbytek týmu na mě čekal těsně před cílovou bránou, kam jsme vběhli všichni společně přesně v 16:03:55. Celý závod Vltava Run 2017 náš tým o 12 členech zdolal za 26h 3m 55s. Všem mooooc díky, byl to úžasný zážitek, na který budu vzpomínat ještě hooodně dlouho!! :)

Terka - Přehled časů na úsecích:

Rožmberk – Rožmitál na Šumavě 8,2 km (úsek č. 12) – čas na trati 36m:03s EM

Květov – Kostelec nad Vltavou 13,3 km (úsek č. 24) – čas na trati 54m:07s EM


Zbraslav – Sportcentrum Hamr Praha 7 km (úsek č. 36) – čas na trati 27m:47s EM

TOM - Jak už jsem zmínil, já měl tu poctu odstartovat první úsek a zahájit náš boj při Vltava Runu 2017. Páteční sraz a večer na penzionu se zbytkem týmu byl super, ale v sobotu už jsme museli i trochu zamakat. Sestavu v autě jsme měli jako loni - já, Marťas a Marťas + Standa. No to byla zase sranda Laughing... Letos jsme si však vzali jiné úseky, loni jsme finišovali, letos začínali.

Můj 1. úsek jsem startoval na Zadově ve 14:00. Čekala mě trať zhruba 14km dlouhá. Startoval jsem pouze s dalšími 2 závodníky z jiných kvalitních týmů. Prvních pár kilometrů bylo vlnitých, občas terén, občas silnice. Pak přišel docela dlouhý silniční seběh, kde jsem stlačil průměrné tempo dokonce až na 3:38. Od 7. Km však přišel trailový, dlouhý, prudký kopec, kde mi krásné tempo začalo z garminů mizet Cry. Nakonec jsem celý úsek doběhl v průměrném tempu 3:48 min/km a předal štafetu Martinovi. Kluci zaběhli také suprově své úseky a hnali jsme se do popředí průběžného pořadí. Po tom co jsme všichni z našeho auto odběhli svůj první úsek, jsme zůstali ve vesničce Stožec na Šumavě. Tuhle vesnici moc dobře znám, byli jsme tam loni na závodě Běh Zlatá Stezka. Vyledovali jsme si tam nohy v potůčku, najedli se a povedlo se nám domluvit si asi na 2 hodinky pokoj v hotelu. Dali jsme sprchu a leháro za příjemných 100,- Cool. Tak jsme teda trochu polenošili a pak už se vydali na naše další úseky.

2. úseky už jsme měli za tmy. Já startoval svůj úsek v Rožmitále na Šumavě kolem půl 12 večer, kde mi předávala štafetu Terka. Navěsil jsem na sebe blikačky, vzal si čelovku, 2km se rozklusal a čekal na předání. Pak jsem vyrazil vstříc trase, o které jsem moc nevěděl, letos byla ve Vltava Runu poprvé. No měl jsem se na co těšit a to jsem ještě nevěděl, že jí poběžím bez světla. Snad hned po prvním kilometru mi úplně zeslábla baterka v čelovce a pak už jsem běžel víceméně na slepo. Trochu mi svítili nějaké blikačky, ale viděl jsem úplný kulový. Trasa byla naštěstí zatím jen furt po silnici, tak jsem prostě běžel opatrně, ale nemohl jsem to rvát vůbec naplno. Asi prvních 7-8. Km jsem běžel jen do kopce, nastoupal jsem téměř 300m výškových metrů. Pak jsem přiběhl do lesa a viděl jsem ještě větší kulový a málem se zabil :D. Po chvíli mě napadlo, že si posvítím aspoň telefonem, který jsem u sebe měl. Přišli asi 2km v lese, seběh bahnem, terénem přes kořeny. Tak jsem držel telefon v napnuté ruce před sebou a snažil se dostat nějak na konec trasy, ale stejně jsem vůbec nevěděl kam šlapu Yell. Do cíle jsem se nakonec dostal, nezabloudil jsem, nezabil jsem se, docela úspěch. Příště si zkontroluju baterky v čelovce Laughing… Průměrné tempo bylo hrozných 4:31, ale zjistil jsem, že ani většina konkurence, která se pohybovala na podobných pozicích v pořadí jako mi, neměla čas o nic moc lepší. Tak alespoň jsem pošetřil sílu v nohách, jelikož jsem nemohl běžet vůbec naplno. Marťas, kterýmu jsem štafetu předal měl podobný problém a taky pak běžel dost naslepo, prostě jsme lamy co si neumí vzít nové baterky do čelovky Innocent… Průběžně jsme se pohybovali na 4-6. místě, z čehož jsme byli překvapení. Letos bylo týmů více, mysleli jsme že bude velká dřina se dostat vůbec do TOP 10 jako loni.

Po prvním úseku jsme chvilku leželi na hotelu, ale ani jsem neusnul. Po druhém úseku jsme se jako loni přesunuli do kempu s chatkami. Měli jsme asi 2-3 hodiny, abychom složili hlavu. Já však vůbec nemohl usnout, prvně jsem furt něco žral, dal si sprchu a když jsem zalehnul tak ne a ne usnout. Až k ranní hodině jsem lehce zabral, kdy už jsme pomalu zase vstávali. Takže můj spánek ze soboty na neděli mohl dělat tak 30 minut Yell

No a kolem 6 raní už jsme zase vyjížděli vstříc dalším, naším posledním úsekům. Já převzal od Terky štafetu kolem 8:20 ráno a rozběhl svůj poslední úsek z Kostelce nad Vltavou do Klučenic. Momentálně jsme byli na 4. místě a na 3. jsme ztráceli kolem 10 minut, možná 13-14, už si to přesně nevybavuji. Tak jsem se pořádně hecnul a úsek běžel dost naplno. Byl to krásný úsek. Hezké počasí, i když docela hic, sluníčko se smálo a docela i hřálo. Vyběhl jsem na trať a zrovna jsem potkal soupeře z týmu, který byli na 3 místě. Trochu jsem s ním pokecal a pak už jsem mu uběhl a snažil se mu nadělit co nejvíc, abych snížil jejich náskok. Trať byla krásná, prvně po poli, vlnitý profil, pak docela prudký seběh po šotolině a lesní cestě. Dole jsem měl na garminech opět prům. Tempo 3:38. Ale opět následoval docela prudký a dlouhý trailový kopec i s brodem, který nebyl vůbec snadný. Zbytek trati už byl vlnitý, občas kopec nahoru, občas dolů, a druhá polovina trati po silnici. Pral jsem to co to šlo a za celý úsek jsem předběhl snad 18 běžců, to bylo super :)… Nakonec jsem úsek dlouhý cca 9,2km zaběhl v tempu 3:56, předal štafetu Marťasovi a spokojeně vydechl. Na soupeře z 3. týmu jsem stáhl asi 4-5 minut, což se hodilo a souboj pokračoval. Pomalu jsme se přesouvali po úsecích až k finišovým úsekům.

Ještě jsme poobědvali, trochu vydechli a kolem 2-3 odpolední jsme se všichni už pomalu střetli v cíli, kde jsme očekávali Terku. Ta běžela finální úsek. Celý tým jsme společně doběhli závěrečné metry s Terkou do cíle jen lehce po 16 hodině. Tak jsme celý Vltava Run zdolali o cca hodinu rychleji než loni za 26 hodin a drobné. 3. místo se nám urvat sice nepodařilo, ale i 4. místo je parádní a vůbec jsme to nečekali. Byl to super zážitek, super běhání, parádní parta a prostě něco úplně odlišeného od klasických závodů. Trasa a organizace byla letos velmi dobrá, nikdo jsme se neztratili. 

Tom - Přehled časů na úsecích:

Zadov – Lipka 14,2 km (úsek č. 1) – čas na trati 52m:26s EM

Rožmitál na Šumavě – Věžovatá Pláně 10,9 km (úsek č. 13) – čas na trati 48m:17s EM

Kostelec nad Vltavou – Klučenice 9,2km (úsek č. 25) – čas na trati 36m:07s EM

TomášaTerka30. 11. 2020

Co se událo v roce 2020?

Kam nás nohy zavedli a jak se nám změnil život v roce 2020

TomášaTerka21. 7. 2019

Sezi Run 2019

Po delší době opět zpět! Report z 12 km SeziRunu 13.7.2019!

TomášaTerka25. 1. 2019

T1 maraton štafety (2019)

Zase po nějaké době report, první letošní závod, kterého jsme se zúčastnili - jako štafetový tým

TomášaTerka4. 11. 2018

Půlmaraton Velešín (2018)

Report z nedělního svátečního půlmaratonu ve Velešíně

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---