Blog
Tomáš  1. 2. 2016

Termální lázně - Maďarsko - Hegykö

Termální lázně - Maďarsko - Hegykö

Tento článek věnuji mým oblíbeným malým termálním lázním, ze kterých jsem se zrovna vrátil. Lázně jsou v malém městečku, no spíše vesnici v Maďarsku, která se jmenuje Hegykö. Do lázní na Slovensko či Maďarsko občas jezdíme jako rodinka už dlouhá léta a navštívili jsme "nějaké" lázně na Slovensku a Maďarsku. V poslední době se nejvíce vracíme právě do těchto malých lázní, kde je pobyt moc příjemný, ceny jsou slušné a je to tam prostě fajn. A určitě jako já mnoho dalších běžců rádo relaxuje, regeneruje a dát si oraz po období tvrdších tréninků, tudíž mají rádi lázně. Takže ode mne jedno doporučení kam můžete vyrazit s partou běžců, svojí drahou polovičkou nebo rodinku za slušný peníz.

Vesnice Hegykö se nachází velice blízko Rakouským hranicím a od Vídně je jen něco přes hodinku. My tam jezdíme autem většinou kolem 3,5 hodiny, když je dobrá cesta. Kdo bydlí na severu či západu Čech tak to bude mít asi o dost dál a pravděpodobně najde jiné pěkné lázně blíž. Nicméně pro ty co bydlí podobně jako já Pelhřimovsko, Budějovice, jižní Čechy nebo okraj Vysočiny tak jsou tyhle lázně poměrně blízko. 

Hegykö se nachází u velkého Neziderského jezera. Toto jezero je na mapě dlouhé možná kolem 35km, nicméně poměrně velkou část tvoří jen zarostlé plošiny rákosím a plocha kde je normální voda je značně menší. Jedna strana jezera je právě v Maďarsku a druhá v Rakousku. Okolo celého jezera vedou moc krásné cyklistické stezky, povětšinou je to všechno rovina a všude je pěkná příroda, zvěř a bývá zde i poměrně teplo, často o 5-7 stupňů tepleji než v ČR. Takže pokud by se někdo rozhodl jet na toto město i na týdenní dovolenou, je zde určitě spoustu věcí jak čas suprově využít. Pobyt můžete vzít jako čistě regenerační a relaxační, být delší dobu v lázních, saunách na masážích či procházkách nebo zde můžete nakroužit i slušné kilometry kolem jezera během či na kole.

Ubytování a lázně
---> Lázně jsou vcelku malé a jedná se vážně jen o klasické lázně, kde je léčivý pramen. Pokud hledáte moderní velké lázně s 10 saunami, velkými bazény, tak to tady nenajdete. Nicméně jsou zde dvě menší sauny, dva vnitřní teplé bazény a venku dva bazény. Přes léto je venku ještě otevřený asi další jeden či dva "rádoby plavecké" bazén, ale v létě jsem zde snad nikdy nebyl, takže nevím, jak to funguje. Většinu času jen střídám dva venkovní bazény, ve kterých jsou různé léčivé vody. Jedna je barvy nazelenalé a je v tom myslím hlavně síra a další léčivé látky. Druhá je spíše zbarvená až do černa a je v ní dehet a další látky... Co je vážně super je cena. Za celodenní vstupenku, jediná, kterou prodávají, dáte asi 5,20 EUR. To je vážně směšná cena a neznám lázně, kde by byla levnější vstupenka na celý den. Klidně můžete i 2-3x z lázní odejít a zase přijít a platí vám stále jedna denní vstupenka. Otvírací doba je od 9 do 17:00, myslím, že celý rok. Lázně jsou malé, většina lidí jsou tam důchodci, ale nebývá to tam nějak moc plné, takže já si tam "pohovím" mezi nimi a je mi to úplně jedno: D... Teplota vody venkovních bazénu bývá - zelený studenější okolo 35° a tmavý většinou 37-38, kde vás to vážně prohřeje a většinou po 10-15 minutách se musíte jít schladit do zeleného. Místní zde mluví většinou maďarsky nebo německy, anglicky je trochu problém se domluvit, ale vždycky se to nějak podá. Na Čechy jsou zde docela zvyklý, někteří pracovníci trochu česky umí a mají dokonce webové stránky i v češtině. Přímo v lázních je myslím i ubytování, ale nikdy jsme ho nevyužili, jelikož máme oblíbený malý hotel asi 50 metrů od lázní, kde vaří vážně skvěle a mají tam dobrou a vcelku levnou polopenzi. V létě se dá využít i ještě levnějších variant a můžete bydlet v malých chatkách u lázní. Jednou jsme zde s tátou a ségrou byli asi na jaře a bydleli jsme v chatkách a bylo to taky poměrně v pohodě. Při pobytu jsme objeli skoro celé jezero na kolech. O lázních a její léčivě vodě si můžete přečíst na jejich stránkách  ZDE.


V komplexu lázní je i "rehabilitační" budova, kde si můžete objednat různé masáže či jiné procedury. Ceny jsou poměrně slušné, myslím, že ceny masáží jsou podobné jako v ČR, možná jen o trochu dražší. Cena za klasickou hodinovou masáž se pohybuje okolo 20 Euro. Asi 20 metrů od komplexu lázní je ještě samostatný malý domeček - pravé Thajské masáže. Tam jsem taky zašel a dostal vážně suprovou pravou Thajskou masáž od Thajky. 1 hodina - 22 euro či 1,5 hodiny za 28 euro, tuším.

Tornacos
 - Malý "hotýlek" či spíše pension, který bych určitě doporučil, pro ty kteří rádi pěkný, čistý hotel s polopenzí, kde vaří vážně dobře a dají se vybrat i z mnoha poměrně zdravých pokrmů. V pensionu je možné mít i psa. Snídaně formou švédských stolů, ovoce, zelenina, cereálie, různé domácí pečivo, vajíčka, sýry, šunky, no prostě klasické švédské stoly, ale poměrně slušné. V polopenzi máte ještě placenou večeři o 3 chodech. Mají zde velmi pěkně udělaný zeleninový bar, kde si můžete udělat suprový zeleninový sálat z celkově velkého výběru a zakápnout kvalitními oleji. To můžete zvolit i jako první chod v polopenzi anebo si vybrat z polévek. V této lokalitě je většina restaurací specializována na přípravu pokrmů z ryb ze zdejšího jezera. Tudíž se můžete těšit na výborně připraveného candáta a další sladkovodní ryby. Druhý chod je hlavní jídlo, kde si právě můžete vybrat asi z 3 různě připravených pokrmů z ryb, většinou s dobrou bylinkovou bramborovou kaší či rýží, pak jsou zde i masné pokrmy či lehké zeleninové palačinky apod. Jako dezert si můžete vybrat asi ze 4 různých pochoutek, palačinka, zmrzlinový pohár, domácí knedlíčky či halušky. Oběd si zde taky můžete dát, nicméně ten si zaplatíte, plná penze zde nabízena není. Pokud si zde dáte oběd máte na výběr z velkého množství připravených ryb, specialit, veškerého druhu masných jídel či lehčích pokrmů. Hlavní jídla se pohybují cenově okolo 1500 - 2500 i 3000 FT, takže tak 130-230,-, ale v polopenzi to je levnější. V hotelu je také fitko, do kterého můžete kdykoliv zdarma či malé wellnes se saunami. Pokoje jsou čisté, pěkné a docela prostorné. Myslím, že i ceny za ubytování jsou vcelku přijatelné. V Maďarsku se stále platí těma jejich "šušněma" - FT. Kurz ani přesně nevím, orientačně stačí dělit 10 - tzn. 1000 jejích šušňů je naše stovka (Ale myslím, že už je to méně než 90 kč). Více o hotelu, cenách atd. můžete mrknout ZDE.Suprové místečko i třeba jen na prodloužený víkend, klid, relaxace, není zde moc lidí a je to prostě místečko, které si oblíbíte a budete se sem vracet. Možná, že se tam všem nelíbilo, ale za mě fakt pěkný flek! Myslím, že až budu starej za sto let, pokud ještě bude země a aktivity podobné době dnešní, budu tam navezený často! :D

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---