Blog
TomášaTerka  7. 1. 2017

Sršní nektar - naše první zkušenost

Sršní nektar - naše první zkušenost

TOM - Už delší dobu zařazuji nápoje z různých aminokyselin, jak na regeneraci po závodech či trénincích tak i před závody pro podporu výkonu, spalování a efektivnější využívání energie atd. Na sršní nektar jsem už narazil poměrně dávno, ale zatím jsem ho nezkusil a vystačil si se svým experimentováním jednotlivých aminokyselin, v poměru dle sebe. Nedávno jsem se opět proklikl na web, kde můžete sršní nektar objednat a přečíst si o něm více informací. Tentokrát jsem se rozhodl, že ho zkusím, a uvidím jak na mě bude při závodě působit a jak mi tato kombinace a poměr aminokyselin bude šlapat. Právě vhod nám nektar přišel pár dní před dlouhým závodem KleKluLi, na který jsme se chystali. Závod má přes 27km a velké pomerně převýšení, i my jsme ho běželi přes 2 hodiny.  

Složení a poměr aminokyselin v sršním nektaru, by měl běžci především zefektivnit využívání energetických zdrojů, tím pádem zlepšit vytrvalost a podpořit i efektivnější pálení tuků, které tělo díky aminokyselinám dokáže využívat více jako zdroj energie místo sacharidů. Další efekt, který mají tyto aminokyseliny je ochrana svalů při delším tréninku nebo závodu, rychlejší regeneraci "po", snížení svalové únavy, menší riziko křečí a další poměrně zajímavé efekty pro běžce. Čím delší běžeckou aktivitu absolvujete, tím víc pravděpodobně pocítíte efekt sršního nektaru. Vytrvalci, maratonci a ultramaratonci nejvíce ocení především efektivnější využití energie, kdy jim díky nektaru vydrží déle energie a pomaleji přicházejí o sacharidové zásoby. Při kratších závodech nebo trenincích asi neucítíte tak velký efekt, ale i zde nemusí být nektar zbytečný, každý by si to měl vyzkoušet sám. Jak se taky říká - každé tělo je jiné, každému funguje něco jiného, takže pokud to nevyzkoušíte, těžko posoudíte jestli vám to bude fungovat.

Na závod KleKluLi jsem mě, Terce i taťkovi přichystal jednu dávku sršního nektaru (cca 13g prášku) rozmíchaného ve vodě. Nápoj jsme vypili cca 30-40 minut před startem závodu. K tomu jsem nám vyrobil ještě energetické kuličky se sršním nektarem, které jsem vyrobil z datlové pasty z Puritas a dalších ingrediencí, přidal jsem i trochu taurinu a pár kapek guarany. Jelikož jsem závod běžel už podruhé, neměl jsem z tratě tak velký respekt a bohužel jsem lehce přepálil první kilometry a při výstupu na Kleť jsem docela tuhnul. Nicméně když jsem nohy rozhýbal při prvním seběhu, začalo se mi běžet mnohem líp. Celkově jsem nepociťoval při závodě ani okamžik nedostatek energie a především druhá část a poslední kilometry se mi běželi obzvláště dobře. Od 20. kilometru do konce závodu jsem měl výrazně lepší časy na kilometr než loni a to byly tento rok horší podmínky a dost často to na trati klouzalo. Celkový čas jsem zlepšil o cca 2 minuty při těžších podmínkách. Samozřejmě je těžké posoudit jak velký efekt mohu přisuzovat sršnímu nektaru, ale určitě mohu říct, že se mi běželi dobře a především část od 20. kilometru až nezvykle v pohodě s dostatkem energie. Po závodě jsem zregeneroval rychleji než loni a cítil jsem se méně unavený, za vše také asi nemůže nektar, ale i větší razance na další regenerační prostředky apod. Nektar budeme testovat i dále, momentálně si ho beru do Keni, kde budu 5 týdnů na soustředění a zařadím ho před delšími běhy. 

Pro tatíka byl tento závod nejtěžší a nejdelší, který zatím v životě běžel. Závod úspěšné zdolal, na něj ve vcelku slušném času a nektar mu určitě dodal také energii a výkon podpořil.

TERKA - Sršní nektar jsem poprvé vyzkoušela před a během celkem náročného běžeckého závodu o délce 27,5 km s převýšením cca 800 m. Tuhle specialitu připravil brácha Tom, který sršní nektar sehnal a věděl o něm už daleko víc. Já jsem si přečetla pouze několik krátkých článků na internetu, abych vůbec věděla, o co se jedná.

Lehký drink s obsahem sršního nektaru jsem vypila cca 40 minut před startem závodu. Zatím jsem ještě takto dlouhý a těžký závod nikdy neběžela. Na kontě mám už pěknou řadu půlmaratonů, ale závodům na větší vzdálenosti jsem se zatím vyhýbala. Moc jsem se na závod těšila a byla v očekávání, jak na mě sršní nektar zapůsobí. Je těžké hodnotit účinnost sršního nektaru, protože bez něj jsem tento závod ani jiný podobně náročný závod nikdy dřív neběžela.

Běželo se mi bezvadně. Cítila jsem dobře v průběhu téměř celého závodu. Do kopců se mi běželo lehce a i po překonání mé pomyslné závodní vzdálenosti 21 km (půlmaratonu) jsem měla pořád dost sil. Pro jistotu jsem si na 21 km ještě kousla do připravené energetické kuličky vyrobené od bráchy. Tato kulička byla vyrobená jen z datlové pasty s přídavkem sršního nektaru, trochy soli, kakaového prášku, kokosové vody a pár dalších ingredience. Kousek kuličky mi dodal potřebnou energii a udržel mě v potřebném běžeckém tempu.

Se sršním nektarem mám prozatím super zkušenost. Vyzkouším ho určitě i na dalších závodech a budu dál zkoumat, jak na mé tělo při zátěži působí.


TomášaTerka30. 11. 2020

Co se událo v roce 2020?

Kam nás nohy zavedli a jak se nám změnil život v roce 2020

TomášaTerka21. 7. 2019

Sezi Run 2019

Po delší době opět zpět! Report z 12 km SeziRunu 13.7.2019!

TomášaTerka25. 1. 2019

T1 maraton štafety (2019)

Zase po nějaké době report, první letošní závod, kterého jsme se zúčastnili - jako štafetový tým

TomášaTerka4. 11. 2018

Půlmaraton Velešín (2018)

Report z nedělního svátečního půlmaratonu ve Velešíně

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---