Blog
Tomáš  27. 4. 2018

Španělsko - LAmpolla (Deltebre 2018)

Španělsko - LAmpolla (Deltebre 2018)

V úterý ráno 17.4.2018 jsme s taťkou sedli v Praze na letišti do letadla a vydali se na kratší dovolenou do Španělska. Taťka si dal do hledáčku oblast “Deltebre” a chtěl to tam prozkoumat. Nakonec jsme “bookli” ubytování v malém přístavním městečku “L’Ampolla”. Městečko má zhruba 5 tisíc obyvatel a v létě je pravděpodobně turisticky docela vyhledávané, dle informací to však není hlava na hlavě, jako v některých turistických místech. Mě ani taťku toto místo však nezajímá v sezóně, v létě nám je dobře doma za chalupou v Kamenici Cool Počasí nám vyšlo suprové, ale to bylo i v Česku. Celou dobu jasno, většinou 22-25°. 

Ubytovaní jsme si “Bookli” ve 4* hotelu Flamingo za poměrně slušnou cenu, pokoj až pro 3 osoby, připravený pro 2. Místa v pokoji bylo tedy dost, pěkná koupelna, menší balkón, malá lednička, televize, skříň a dvě oddělené postele. Vše ok, ničím extra nepřekvapily, ale ani nezklamali. Hotel byl nyní v dubnu obsazen pouze tak z 30%, takže velká pohoda. V podzemí hotelu byl i menší plavecký bazén (cca 10m dlouhý) a jedna jakási starší sauna, dvakrát jsme si jí “dali” a posloužila dobře. Ubytování jsme měli objednané se snídaněmi (byla možnost i polopenze, avšak obědy zde nevaří). Snídaně byli formou výběru “švédských stolů” a nabídka byla nadprůměrná, velmi slušná - když porovnáme s hotely podobné velikosti v ČR. 

Po příletu do Barcelony (cca 2 hodiny letu z Prahy), jsme si půjčili auto v autopůjčovně “Cerberos” nedaleko letiště a vydali se do Ampolly. Cesta trvala cca 1,5 hodiny, po pěkných dálnicích, kde skoro nepotkáte auto. Nicméně jeden průjezd Vás vyjde na cca 22 euro, tzn. do Ampolly a pak zpět na letiště celkem 44 euro. Možná se to dá vzít i někudy “kanálama” bez placení, ale možná by jste jeli 3-4 hodiny, nevím, neprozkoumali jsme Innocent.

Ampolla sama o sobě na nás zapůsobila velmi útulně a zajímavě. Pěkný přístav, upravené městečko, mnoho místních hospůdek, nyní v dubnu skoro žádní turisti. Pěkné menší pláže (např. hned před hotelem Flamingo), ale i velká pláž vedoucí podél celého poloostrovu Deltebre. Za městem se krajina zvedá do hor. Pravděpodobně velmi dobré klima v zimním období, hodně slunečních dní, ale většinou větrno. V restauracích jakožto i na ostatních místech ve Španělsku je poměrně draze. Vetšinou si můžete dát “menu” a za ca 12-14 euro (osoba) se najíte celkem v klidu z pár menších chodů, ale pokud zajdete do klasické víc nóbl restaurace a dáte si rybu nebo steak dle vašeho výběru, nějaké pití, sklenku vína tak zaplatíte ve dvou klidně 50-70 euro. Saláty mají většinou také dosti drahé, kolem 5-10 euro. Národní jídlo “Paella” - což je něco jako rizoto s mořskými plody, dostanete většinou za cca 10-14 euro.

V hotelu jsme byli tedy od odpoledne úterý do pátečního dopoledne. První den jsme prozkoumali pouze okolí Ampolly, dali si společně pomalý výklus podél pobřeží, zašli na večeři a vyzkoušeli tak první zdejší restauraci. Středu a čtvrtek jsme si vyčlenily na prozkoumávání celého poloostrovu. První den jsme se podívali na místo ležící vedle vesnice Riumar, kde se vlévá velká řeka "Riu Ebre" do moře. Pěkná krajina, výhledy, procházky a možnost projetí na lodích či s rybáři. Dál jsme se dostali do maličkého města nebo spíše “osady” zvané "El Poblenou". Pouze několik desítek budov, dva-tři malé hotely a pár restaurací na místě velkém zhruba jako náměstí v Českých Budějovicích. Na tomto místě jsme si dali v místní pěkné hospůdce oběd. Někteří turisti toto místo vyhledávají pravděpodobně kvůli “mikro-klima” v zimě. Mezi budovy neprofukuje vítr a pokud svítí sluníčko tak se toto místo pěkně “zahřeje”. Poslední místo, na které jsme se tento dal vydali byla velmi dlouhá pláž vedoucí na jižní části poloostrovat Deltebre, směrem pod vesnicí L'Eucaliptus. V okolí jsme viděli mnoho volně žijících plameňáků či jiného zajímavého ptactva. Po velké a široké pláži byli vyjeté “koleje” a přejeli jsme tak 5-7 km pláže až kam maximálně bylo možné jet autem. Nicméně pláž vedla dál, další kilometry, které je možné projít pěšky. Kam jsme dojeli, tam jsme dojeli. Na pláži jsme chvíli lehli, opalovali se, zaplavali si a pak už se vydali zpět do našeho městečka Ampolla na večeři. Veškeré místa, která jsem zmínil byli na dojetí autem 20-30 minut od Ampolly, takže vše "za rohem".

Ve středu jsme se vydali do většího historicky zajímavého města Tortosa, také cca 20 minut jízdy autem. Město má dle wiki kolem 33 tisíc místních obyvatel. Většinu zajímavých míst v městě jsme dopoledne prošli a pak se najedli v místní hospůdce - 2x menu, dohromady 24 euro, kde nás celkem překvapily a najedli jsme se velmi dobře.Innocent První chod, hlavní chod - (já si dal paell), desert (ananas), pití, vše v ceně menu za 12 euro. Příjemné místo, slušné jídlo a dobrá cena. Ve městě můžete vidět obrovskou a krásnou katedrálu, zajímavé staré budovy, hrad, kostel, mosty vedoucí přes řeku, pěkně upravený park a místní trhy. Po obědě jsme se vydali za město Tortosa, kde se krajina zvedá do hor. Po cca 15-20 minutách jsme se dostali do prvního městečka v podhůří. Městečko Alfara De Carles leží v nadmořské výšce cca 400-500 m.nm, je to takové malé “orlí hnízdo”. V okolí jsou hory, na kopcích většina místních obdělává olivovníky. Z městečka můžete vidět vršky místních “hor”, nejvyšší má dokonce 1400 m.nm. tuším. Nyní byli v městečku otevřené dvě malé hospůdky a jinak “chcípl pes”.Laughing Ale moc zajímavé místo s pěkným výhledem. Dali jsme si čaj a snack v hospůdce a pak se vydali zpět opět k nám do Ampolly na večeři. V Ampolle jsme si užili poslední večer v dobré restauraci, ještě se chvíli před večeři opalovali na pláži a zaplavali si. Na běhání je to kolem Ampolly zajímavé a různorodé. Můžete po rovinách nekonečné kilometry podél pobřeží, nebo to nasměrovat za město a stoupat pomalu ale jistě do hor. Klidné menší silnice nebo i pěkné měkké cesty vedle dlouhé pláže vedoucí z Ampolly.

Poslední den jsme zůstali pouze v Ampolle, celou jsme ji prošli pešky, prohlédli si jak vypadají skoro všechny restaurace, nakoupili nějaké suvenýry a dali si oběd. Po obědě jsme vyrazili na letiště a večer o půlnoci už jsme byli zase doma u nás v Kamenici. Moc pěkná kratší dovolená, Ampolla je určitě fajn místo pro toho, kdo hledá klidnější, slunné menší městečko s přístavem na dovolenou ve Španělsku.Cool

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---