Blog
Tomáš  13. 6. 2017

Síla BYLIN ve sportu a běhu!

Síla BYLIN ve sportu a běhu!

V nedávno publikovaném článku "Jak na perfektní regeneraci #02", jsem jen naťukl téma "bylin", které by Vám mohli pomoci urychlit regeneraci či zlepšit výkon. Účinky některých bylin je třeba nepodceňovat, vždyť i takový koks, je z byliny koka - a ten má sakra znatelný účinek Laughing 

V minulém článku jsem se zabýval především kotvičníkem, který vám může pomoci zvýšit vlastní produkci pohlavního hormonu (přirozeně). Tento hormon má vliv na celkové zdraví, výkon, pohodu, regeneraci a další kladné aspekty v životě. Dál jsem zmínil byliny echinancea, ženšen, ginko, rhodiola - ale o nich jsem již více nenapsal.

V tomto článku se podíváme na byliny, které jsem zatím vyzkoušel a měli na mě největší vliv - na zlepšení výkonu apod. Většinu z nich nyní užívám, některé jen občas před závody či tvrdšími tréninky, některé denně. Níže označené byliny zeleně mají většinou stimulační účinky, nabuzují, zlepšují výkon, fyzickou aktivitu - většinu nedávám pravidelně, kombinuji je a dávám před těžšími tréninky či závody. Neplatí to však pro všechny zeleně označené, některé je možné užívat dlouhodobě a nemělo by to být "na škodu". Červeně označené byliny užívám spíše dlouhodobě, většinou zlepšují krvetvorbu, zdraví, imunitu atd...V dnešní době čím dál víc lidí využívá všelijaké možné sportovní doplňky ke zlepšení vytrvalosti, hubnutí či nabírání hmotnosti apod. Výrobci zaplavují trh různými novinkami, většinou zázračné tablety, nové nakopávače atd. Když se však podíváme na složení většiny těchto preparátů, zjistíme, že v daných doplncích jsou jen výtažky z osvědčených bylin, které už jsou známy tisíce let. Proč nevyužít těchto bylin v nejčistší formě a ještě za mnohem lepší cenu? 

Než se však vrhnete na testování všech různých bylin, doplňků a budete se snažit zlepšit výkon nějakými ať přírodními či méně přírodními suplementy - pamatujte, i u běžeckého tréninku a zvyšování formy platí Paretovo pravidlo - 20/80 -> tzn. 20% příčin způsobuje 80% výsledku. To znamená, že pokud nebudete mít kvalitní systematický trénink, dostatečnou regeneraci, správnou základní výživu a pitný režim vzhledem k výkonu, tak vám nějaké byliny zázračně nezlepší výkon na potencionální úroveň. Primárně je nutné pochopit principy energetického krytí a živin při sportu a jak správně trénovat. 

Ale pokud si myslíte, že už výše zmíněné máte víceméně vyladěné, principy chápete, chcete zkusit nějaké byliny - neznám důvod proč říct ne. Každá bylinka vám nemusí sednout, takže je nutné vyzkoušet si jednotlivé byliny na sobě - každé tělo je originál.

1, Kratom - Slyšeli jste někdy už o Kratomu? Já ještě do nedávna ani moc ne, ale v posledních měsících jsem si pár nových bylin vyzkoušel - jedna z nich byla Kratom. Existuje více typů, většinou se rozdělují podle barvy - červený, bílý a zelený - každý má trošku odlišné účinky. Kratom začíná působit po 10-15 minutách a účinky trvají až několik hodin. Menší dávky mají většinou stimulační a energetizující účinek s lehkou euforií, navození dobré uvolněné nálady. Zvyšuje se pozornost, soustředěnost, rychlost reakce, občas se zvětšuje i chuť do práce a tvoření. Větší dávky mohou působit analgeticky až sedativně, takže si každý musíte ozkoušet, jaké dávky na vás mají následný účinek. 

Před výkonem jsem zkoušel dávky v rozmezí 2-5g, které by měli působit energeticky. Jelikož vážím poměrně málo kg, jako ideální se mi jeví dávka 2,5 - 3g, ze začátku stačili někdy i 2g. Používám buď zelený nebo bílý kratom. Je v dostání taky extrakt z kratomu, který je např. 10x silnější - tzn. dávkování je pouze 0,2-0,5g např. Dávám jen občas, abych si nevybudoval závislost a na bylinu si moc nezvykl. 1-2x týdně před intenzivnějšími tréninky nebo před závodem. Chce si to však vyzkoušet. Pokud budete kupovat kratom na internetu, pozor na neověřené zdroje. Kratom není nelegální, ale ani není schválený na prodej k užití a jeho kvalita tak není kontrolována. Na internetu si toho o kratomu můžete najít mnohem více.

2, Kořen Maralí - Tato bylina léčí stres, fyzickou a psychickou slabost, neplodnost, zlepšuje krevní oběh, odstraňuje únavu - a proto je určitě vhodná i pro vytrvalce a sportovce. Bylina zvyšuje imunitu a positivně působí na celé tělo a organismus. Bylinu můžete koupit buď jako sušené listy či prášek nebo ve formě tinktury - to je v podstatně jedno, jen si pohlídejte kvalitu. Po čase si člověk na bylinu zvykne a tak je dobré třeba po měsíci užívání na chvíli bylinu vysadit a nasadit jinou. Při běžném dávkování je bylina bez vedlejších účinků, kontraindikací mohou být jen vážná srdeční onemocnění. Bylina vážně stimuluje dost, proto ji raději neužívejte ve večerních hodinách, pokud se chystáte jít spát.
 

Užívám občas před tréninky či závody - cca 1 lžičku sušených listů nebo tinkturu dle dávkování v návodu. Většinou užívám bylinu právě v kombinaci s dalšími, o kterých se níže zmíním -> maralí + suma + ženšen sibiřský + rhodiola a přidávám ještě trochu pepře. To vytváří vážně silnou předtréninkovou bylinovou bombu! Tuto kombinaci bylin obsahuje i jeden ruský suplement - který je samozřejmě hodně předražený a udělám v tabletách. Nicméně mnozí sportovci tento suplement (rostlinné steroidní adaptogeny) používají jako náhradu za doping. Jednotlivé byliny samostatně nepůsobí tak dobře jako jejich kombinace, kdy je účinek synergický.


3, Suma kořen - Pro své stimulační účinky a podporu imunity bývá Suma přezdívána jako brazislká žen-šen. Suma je keř původem z Jižní Ameriky. Jeho kořeny mají mimořádné účinky na lidské zdraví. Napomáhá zmírnění únavy, zlepšuje vitalitu a imunitu, pomáhá mobilizovat energetické zásoby organismu, zlepšuje buněčnou regeneraci. V kombinaci s dalšími byliny je suprová před výkonem.

Sám jí většinou dávám v již zmíněné kombinaci výše, většinou 1 - 1,5g v dávce - mletého kořene.

4, Eleuterokok - Neboli ženšen sibiřský - jeden z nejlepších darů přírody pro kardiovaskulární systém. V Číne ho používají více než 5000 let pro jeho léčivé účinky. Taktéž má mnoho blahodárných účinků, včetně povzbuzujícího a je užitečný pro sportovce.

Přidávám většinou k ostatním bylinám v množství v jedné dávce cca 30 kapek tinktury z ženšenu. Mám i sušený, ze kterého si občas dělám čaj.

5, Rhodiola - Tato horská rostlina se v češtině nazývá Rozchodnice růžová, používaná část je oddenek, z něhož se připravuje tekutý nebo suchý extrakt. Prestože rozchodnice neobsahuje kofein, její schopnost stimulace je až o 60% vyšší než u přípravku na bázi kofeinu. Používá se pro zvýšení fyzických a psychických sil. Po vyšších dávkách se může objevit nespavost, podrážděnost mozku, mírná bolest hlavy apod., - takže to zbytečně nepřehánějte.Laughing

Tinkturu z rhodioly používám už možná 2-3 roky, byla to jedna z prvních bylin, které jsem zkusil. Vždy na mě měla dobrý a znatelný efekt, dávám před závody a občas před intenzivnějšími tréninky. Používám tinkturu - cca 30 kapek v dávce. Dnes před závody dávám v kombinaci s dalšími byliny.

6, Schizandra - Užívanou částí této byliny je sušený zralý plod, často se z něho dělají tinktury, extrakty apod. Schizandra ovlivňuje činnost CNS, srdce a dýchání. V malých dávkách působí na organismus povzbudivě, ve větších dávkách spíše sedativně. Je to přírodní afrodiziakum, snižuje cholesterol, je to silný antioxidant, zlepšuje obranyschopnost, tlumí deprese při stresu a vyčerpání, chrání játra a zlepšuje jejich regeneraci, zlepšuje fyzický i duševní výkon, urychluje rekonvalescenci.

Taktéž používám tinkturu, někdy před spaním ve větších dávkách (50 kapek a víc), někdy ráno či před tréninkem v dávkách menších (20-30 kapek). Většinou užívám po nějakou dobu v tréninkovém období např. 1 měsíc, pak dám měsíc pausu a nahradím zase jinou bylinou. 

7, Guarana - Guarana je dnes již velmi známá, používá se v mnoha energetických či předtréninkových doplňcích. Povzbuzující účinky guarany jsou především ze známého kofeinu - to nese své výhody, bohužel i nevýhody. Na rozdíl od kávy, se kofein z guarany vstřebává postupněji - účinkuje déle, pozvolněji, stabilněji. To je výhoda. Guarana v sobě má i vitamíny, stimulant theofylin, theobromin a další alkaloidy.

Účinky guarany stimulují centrální nervovou soustavu, povzbuzují, snižuje únavu, udržuje pozornost a hodí se také při nervovém vypětí. Tzn. zdálo by se, že má samé pozitivní stránky. Užitím prostředků na bázi kofeinu před tréninkem či výkonem, však spíše prodlouží následnou regeneraci. Také jsou návykové, organismus si na ně zvyká, potom namejí už takový účinek atd... Proto tyto prostředky nepoužívám často. Před závodem a občas před tvrdším tréninkem však do drinku guaranu přidám - ve formě čistého prášku.


Pozor také na předávkování - v guaraně je kofein velmi koncentrovaný, dávka guarany je většinou kolem 0,5g. Kofein také může ovlivnit účinky řady léčiv, proto pokud užíváte nějaké léky - raději se poraďte s lékařem.

8, Rehmanie - Bylina, která má pozitivní účinek na vaší krvetvorbu. Proto zajímá hlavně mě, a měla by i ostatní vytrvalce. Sušený kořen rehmanie lepkavé pomáhá čistit krev, udržuje žádoucí hladinu krevního cukru, optimalizuje a podporuje tvorbu kostní dřeně - čímž může pozitivně ovlivnit výši erytrocytů a tím i výši vašeho hemoglobinu. No zajímavé.

Bylinu zatím neužívám dlouho, ale zdá se, že efekt má. Nicméně při testování více bylin naráz, těžko poznáte jaké byliny mají jak velký vliv. Bylinu dávám ráno a večer ve formě tinktury (30+30 kapek) + koupil jsem i sušený kořen na čaj. Budu dávat např. měsíc a pak měsíc pausu. Dala by se užívat i dlouhodobě. 

9, Tamaryšek - Tamaryšek se používá na zlepšení obranyschopnosti organismu, zlepšení imunity, odolnosti, je to antioxidant, tonikum na podporu duševní pohody, zlepšuje trávení, činnost jater a pročištění organismu. ALE hlavně, také má pozitivní vliv na srážení a tvorbu krve. A proto je dost zajímavá pro vytrvalce. 

Používám tinkturu, 30+30 kapek ráno a večer, stejně jako Rehmanii. Bylinu budu různě kombinovat, občas si dám od užívání pausu, ale má mé místo v bylinách, které budu užívat dlouhodobě.

10, Echiancea - Do třetice bylina, která také podporuje tvorbu červených krvinek. Bylina pomáhá lépe využívat minerály a vitamin C, které jsou pro krvetvorbu důležité. Její užívání podle některých zdrojů prý i zvyšuje hladinu erytrocytů a tím krevního barviva a počtu červených krvinek. Dále bylina zlepšuje obranyschopnost, může být pomocníkem při léčení různých infekcí, zánětech, oparů apod. Zlepšuje imunitu a má široké uplatnění v přírodním léčitelství.

Tuto bylinu užívám už poměrně dlouho, začal jsem tak před rokem. Opět ve formě tinktury, ráno a večer po 40-50 kapkách - tzn. docela ve velkém Laughing. Občas dám 3-4 týdny pausu.

11, Ginko - Česky jinan dvoulaločný je velmi starý strom, který je na naší zemi už tisíce let, je mimořádně odolný vůči klimatickým změnám. Blahodárných účinků výtažku z jeho listů využíván tradiční čínská medicína již pět tisíc let. V listech je obsaženo velké množství flavonoidů, terpenů, organickým kyselin a dalších látek. Základním účinek extraktu je rozšiřování kapilár v periferním cévním řečišti a zlepšení průtokových vlastností krve. Díky tomu se zlepšuje zásobování všech částí těla kyslíkem a živinami - zejména glukózou, jež krev po organismu transportuje. Proto může velmi zajímat sportovce.

Užívám ve formě čaje, občas i tinktury většinou v dopoledních hodinách. Používá se také ke zlepšení prokrvení končetin a potlačení syndromu “studených rukou a nohou”. Užívání ginko se doporučuje dlouhodobé, nástup účinku lze očekávat až po pár týdnech - a je nutné přijímat vysoké množství účinné látky z Ginka.

12, NO boostery, červená řepa - Trošku se odchýlím od téma bylin, ale NO bych zde rád v krátkosti ještě zmínil. Vyšší tvorba NO neboli oxidu dusnatého v těle, dokáže snížit spotřebu kyslíků, zvýší průtok krve ve svalech a celkově tím zlepší sportovní výkon. Přírodními NO boostery (potraviny, které zvyšují tvorbu NO v těle) jsou například - červená řepa, špenát, rukola, kadeřávek atd. Více jsem již o NO a červené řepě napsal v článku - “Červená řepa význam pro běžce ?!

13, Čaje z dalších rostlin - yerba maté, zelený čaj, pu-erh, vidanga - Ještě bych zmínil i užitečné čaje, které mohou zlepšit výkon a zdraví. Tyto čaje jsou antioxidanty, většinou zrychlují metabolismus a podporují spalování tuků. Zmíním jen mé oblíbené, čajů je na trhu vážně nekonečně.

Yerba maté se připravuje z lístků cesmíny paraguayské a dobře zahání únavu, zvyšuje fyzický i duševní výkon, zlepšuje koncentraci apod., ale není na bázi kofeinu, takže jeho užívání sebou nenese nevýhody kofeinu. Dávám před závody a občas i před intenzivnějšími tréninky v kombinaci se zeleným čajem a dalšími bylinami.

Čaj Vidanga pomáhá odbourávat tukové buňky a snižuje chuť k jídlu, snižuje i hladinu cholesterolu v krvi. Ten popravdě moc nepoužívám. Dával jsem ho, když jsem chtěl snížit hmotnost.

Zelený čaj, ten každý zná. Jeho účinky na zdraví jsou velmi rozsáhlé a jsou lidstvu známé prakticky odnepaměti. Má velkou sílu jako antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů, udržuje lepší imunitu, podporuje odbourávání tuků atd… 

14, Další užitečné byliny - pampeliška, kopřiva, třezalka atd... Existuje ještě velká řada dalších bylin. Mezi další užitečné, dokonce české byliny patří například výše zmíněné. Nejde však užívat všechno. Z výše zmíněných občas dávám kopřivu, přidávám si lístky z kopřivy do salátu. 

Co k bylinám na závěr? Zastoupení bylin v mém jídelníčku či životním stylu je vcelku v hojné míře. Věřím, že mi značně pomáhají udržet si silnou imunitu, lepší zdraví, lepší náladu, regeneraci a při správném užívání toho, co jsem si na sobě vyzkoušel i zlepšují znatelně výkon. Každý by si měl zkusit jaké bylinky sedí jemu, v jaké formě, ale vždy se snažte využívat formu co nejčistější, často i ušetříte.


Pokud se vám článek líbil, budu rád za sdílení na FB, doporučení, diskuzi níže, atááák Cool

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---