Blog
Tomáš  12. 8. 2016

Péče o chodidla, prevence proti zranění

Péče o chodidla, prevence proti zranění
V tomto kratším článku a videu (níže) Vám představím pár dobrých, jednoduchých a časově nenáročných technik jak pečovat o chodidla. Proč je o chodidla vůbec dobré pečovat?


Stav našich chodidel ovlivňuje naši chůzi, držení těla, svaly, klouby, míru bolesti našeho pohybového aparátu a samozřejmě i náš běh. Z chodidel vše vychází a proto je důležité o ně pečovat, zejména pro běžce. 

Sám jsem si prošel pár běžeckými zraněními, které souvisí s chodidly. Každý jedinec je více náchylný k jiným typům zranění z běhu, někdo více trpí spíše na bolesti kolen, kyčlí, achilovek, zad a někdo má problém s chodidly. V horším případě vás trápí více částí těla nebo úplně všechnoYell. To vše je ovlivněno mnoho aspekty od genetiky, přes způsob stravování až samozřejmě po to, jak moc jste tělu za celý život dali zabrat. 

A jaký je nejlepší způsob jak se vyhnout zranění? Neběhat, sedět doma u televize a válet se v posteli...Laughing Ne samozřejmě péče o chodidla - prevence. Ta velice sníží pravděpodobnost zranění, posílí vaše chodidla, a vše co s nimi souvisí. Každý den v rámci protahovacích a kompenzačních cvičení zařazuji nějaké cviky na chodidla a ještě jsem si vytvořil dalších pár návyků, které nezaberou téměř žádný čas a pro naše chodidla jsou výborná. 

Na videu můžete vidět pár cvičení a technik, které dělám téměř každý den. Některá cvičení jsem přidal až po mém posledním zranění chodidla a už cítím, že jsou o dost "odolnější" a snad zase brzy vydrží "krutý" trénink. Samozřejmě správně naplánovaný trénink (objemy a kvalita), kvalitní obuv a mnoho dalších věcí mají také značný vliv na zdraví a stav vašich chodidel.

Teď už si stačí pustit video a něco můžete zkusit zařadit i do vaší denní rutiny. Samozřejmě existuje spousty dalších cviků a technik, ale všechno člověk taky nemůže zařadit. Pokud nyní máte nějaké zranění chodidla, tak bych určitě nedoporučoval zkoušet "kdeco", ke každému zranění se musí přistupovat jinak, cvičit se začíná většinou až v pozdější fázi zranění a je nutno si zjistit více informací o vašem zranění. 

Komentář k videu - 

"Šlapání luštěnin" - Šlapat luštěniny jsem začal nedávno a musím říct, že tento zvyk je perfektní. Zpevňuje a prokrvuje chodidla, je výborný pro naše klenby a chodidla vůbec. Nakoupil jsem pár balíčků co nejlevnějších luštěnin různých velikostí a naházel je do lavoru. Každý den po probuzení, když si čistím zuby nebo připravuji snídani, pár minut přešlapuji.

Střídání ledové a teplé vody ve sprše - Klasická výborná metoda jak prokrvit vaše chodidla a tím zrychlit regenerační procesy v chodidlech po námaze. Ještě lepší je samozřejmě připravit si dva lavory, v jednom ledovou vodu s ledem a v druhém velmi teplou vodu. V ledovém si dáte 60 sekund, pak 30 v teplé a střídáte třeba 5x i vícekrát. A když není čas tak alespoň můžete střídat teplotu vody na vaše chodidla při běžné každodenní sprše.

Cvičení s míčkem či ježkem - Také dobře poslouží na prokrvení a procvičení chodidel, použít můžete nějaký tvrdý míček či ježka z lékařských potřeb. Promasíruje vaše chodidla, při práci za počítačem můžete cvičit pod stolem, no skoro kdekoliv a kdykoliv. 

Chůze bos po trávě - Taky velice známé. Prostě když to jde, choďte bosí po trávě pár minut, užijte si ten krásný pocit půdy pod nohami. Snažte se nepíchnout si sklo do chodidla, nevyšlápnout ho*no a chodidlům to určitě pomůže.

Cvičení, kroucení, píďalky - Když sedíte déle za počítačem v práci nebo doma, nezapomeňte si trochu zakroutit a pohrát sprstami a chodidly, třeba každé 2 hodiny. Můžete i častěji. Pokud také cvičíte zařaďte do tréninků nějaké protahovací a posilovací cviky na vaše chodidla, stačí málo. Píďalky (viz. video) dělám každý den už dva roky, je to super Smile

Automasáže - No a když máte chodidla přetížené, unavené a nebo prostě kdykoliv z prevence, udělejte si 5-10 minut čas, namasírujte si je a dopřejte jim odpočinek. Pro dlouhodobé užívání jsou dobré přírodní masážní oleje nebo masti. (kostivalová, konopná, rostlinné oleje z bylinek atd...). Kvalitní dlouhá masáž od maséra nebo Thajek chodidla taktéž neurazí. 
Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---