Tomáš 12. 8. 2016
Péče o chodidla, prevence proti zranění
V tomto kratším článku a videu (níže) Vám představím pár dobrých, jednoduchých a časově nenáročných technik jak pečovat o chodidla. Proč je o chodidla vůbec dobré pečovat?
Stav našich chodidel ovlivňuje naši chůzi, držení těla, svaly, klouby, míru bolesti našeho pohybového aparátu a samozřejmě i náš běh. Z chodidel vše vychází a proto je důležité o ně pečovat, zejména pro běžce.
Sám jsem si prošel pár běžeckými zraněními, které souvisí s chodidly. Každý jedinec je více náchylný k jiným typům zranění z běhu, někdo více trpí spíše na bolesti kolen, kyčlí, achilovek, zad a někdo má problém s chodidly. V horším případě vás trápí více částí těla nebo úplně všechno
. To vše je ovlivněno mnoho aspekty od genetiky, přes způsob stravování až samozřejmě po to, jak moc jste tělu za celý život dali zabrat.
A jaký je nejlepší způsob jak se vyhnout zranění? Neběhat, sedět doma u televize a válet se v posteli...
Ne samozřejmě péče o chodidla - prevence. Ta velice sníží pravděpodobnost zranění, posílí vaše chodidla, a vše co s nimi souvisí. Každý den v rámci protahovacích a kompenzačních cvičení zařazuji nějaké cviky na chodidla a ještě jsem si vytvořil dalších pár návyků, které nezaberou téměř žádný čas a pro naše chodidla jsou výborná.
Na videu můžete vidět pár cvičení a technik, které dělám téměř každý den. Některá cvičení jsem přidal až po mém posledním zranění chodidla a už cítím, že jsou o dost "odolnější" a snad zase brzy vydrží "krutý" trénink. Samozřejmě správně naplánovaný trénink (objemy a kvalita), kvalitní obuv a mnoho dalších věcí mají také značný vliv na zdraví a stav vašich chodidel.
Teď už si stačí pustit video a něco můžete zkusit zařadit i do vaší denní rutiny. Samozřejmě existuje spousty dalších cviků a technik, ale všechno člověk taky nemůže zařadit. Pokud nyní máte nějaké zranění chodidla, tak bych určitě nedoporučoval zkoušet "kdeco", ke každému zranění se musí přistupovat jinak, cvičit se začíná většinou až v pozdější fázi zranění a je nutno si zjistit více informací o vašem zranění.
Komentář k videu -
"Šlapání luštěnin" - Šlapat luštěniny jsem začal nedávno a musím říct, že tento zvyk je perfektní. Zpevňuje a prokrvuje chodidla, je výborný pro naše klenby a chodidla vůbec. Nakoupil jsem pár balíčků co nejlevnějších luštěnin různých velikostí a naházel je do lavoru. Každý den po probuzení, když si čistím zuby nebo připravuji snídani, pár minut přešlapuji.
Střídání ledové a teplé vody ve sprše - Klasická výborná metoda jak prokrvit vaše chodidla a tím zrychlit regenerační procesy v chodidlech po námaze. Ještě lepší je samozřejmě připravit si dva lavory, v jednom ledovou vodu s ledem a v druhém velmi teplou vodu. V ledovém si dáte 60 sekund, pak 30 v teplé a střídáte třeba 5x i vícekrát. A když není čas tak alespoň můžete střídat teplotu vody na vaše chodidla při běžné každodenní sprše.
Cvičení s míčkem či ježkem - Také dobře poslouží na prokrvení a procvičení chodidel, použít můžete nějaký tvrdý míček či ježka z lékařských potřeb. Promasíruje vaše chodidla, při práci za počítačem můžete cvičit pod stolem, no skoro kdekoliv a kdykoliv.
Chůze bos po trávě - Taky velice známé. Prostě když to jde, choďte bosí po trávě pár minut, užijte si ten krásný pocit půdy pod nohami. Snažte se nepíchnout si sklo do chodidla, nevyšlápnout ho*no a chodidlům to určitě pomůže.
Cvičení, kroucení, píďalky - Když sedíte déle za počítačem v práci nebo doma, nezapomeňte si trochu zakroutit a pohrát sprstami a chodidly, třeba každé 2 hodiny. Můžete i častěji. Pokud také cvičíte zařaďte do tréninků nějaké protahovací a posilovací cviky na vaše chodidla, stačí málo. Píďalky (viz. video) dělám každý den už dva roky, je to super
Automasáže - No a když máte chodidla přetížené, unavené a nebo prostě kdykoliv z prevence, udělejte si 5-10 minut čas, namasírujte si je a dopřejte jim odpočinek. Pro dlouhodobé užívání jsou dobré přírodní masážní oleje nebo masti. (kostivalová, konopná, rostlinné oleje z bylinek atd...). Kvalitní dlouhá masáž od maséra nebo Thajek chodidla taktéž neurazí.