TomášaTerka 30. 5. 2018
Nusa Penida - Indonésie, dovolená
Další zajímavé místo, na které se nám v našich životech podařilo podívat, je malý ostrov v Indonésii - zvaný Nusa Penida. Tento ostrov leží hned vedle Bali, cca 30-60 minut přepravní lodí pro lidi.
Terka a Kubi už od ledna cestovali skrz Asií. Jak jste se mohli z reportu od Terky dočíst, zažili mnoho dobrodružství, procestovali spousty zajímavých míst a vše zvládli ve zdraví, s úsměvem, jako “low cost cestovatelé”. Na poslední týden jejich dlouhého dobrodružství jsme se přidali já a taťka. Sraz jsme si dali na letišti na Bali. A podařilo se, v neděli 20. května 2018 jsme se tam všichni čtyři potkali.
S taťkou jsme vyrazili den předtím v sobotu velmi brzo ráno na letiště v Praze. Letěli jsme se společností Quatar airlines, logicky přes Qatar. Celkem cesta letadlem cca 6+10 hodin čistého letu, plus nějaké čekání na letišti. Nicméně když si to tak vezmu, ve 4 ráno v sobotu jsem ležel doma v posteli a snažil jsem se probudit. Po 24 hodinách jsme se potili v horku na letišti na Bali a čekali na ségru a Kubiho! Svět je malý, a nebo jsme si ho pouze menší udělali
V neděli už jsme se společně vydali do přístavu na Bali, dali si první místní žvanec (já s taťkou) a po pár hodinách nám jela menší přepravní loď, která nás převezla na malý ostrov Nusa Penida. Terka a Kubi po 5 měsících low cost travelingu po Asii byli už dost zkušení, takže týden s nimi se dal zvládnout velmi levně a téměř bezproblémově . Tušili za co máme zhruba kolik platit, a jelikož se v Asii skoro všude smlouvá, tak je to dobré vědět. Turistům většinou za cokoliv prvně místní nastřelí 2-3x násobné ceny, než jsou ve skutečnosti ochotni přijmout. Například za taxi z letiště, vlastně téměř za cokoliv, kdekoliv.
V Indonésii se platí indonéskou rupií, to je taková srandovní měna, asi jako když jsem byl v Kolumbii. Tuším, že 1000 czk je zhruba 700 000 rupií. Takže jsme hned na začátku vybrali pár milionů, abychom měli nějaký cash u sebe. Pravděpodobně vždy nejdražší na cestování do Asie je letenka, na místě se dá žít i cestovat velmi levně. Za letenku můžete dát dejme tomu od 8 do 20 tisíc. Za 8-12 tisíc se musíte hodně snažit a při letu nedbat na délku, datum apod., snažit se vychytat nejlevnější lety. Také záleží kam a kdy. Za 15-20 tisíc seženete většinou na Bali letenku na vámi vybraný termín s poměrně krátkým jedním přestupem.
Bali je asi o něco levnější než malý ostrov Nusa Penida, jelikož je velký a je zde více konkurence. Avšak Nusa Penida je furt velmi levná destinace pro ty, kdo jsou zvyklí cestovat v Evropě. Oproti Bali je to jen malý rozdíl. Nedej bože v Austrálii či USA, tam je to o jiných “korunkách”. Na bookingu jsme asi 1-2 týdny před dovolenou zamluvili dalo by se říct jedno z lepších ubytování na Nusa Penida DKubon Palace****, malý hotýlek s 8 pokoji, tuším všechny 2 lůžkové. Za jeden pokoj pro dva zaplatíte se snídaní cca 3500 kč za týden. K dispozici máte i malý, ale pěkný bazén, ve kterém se dá kdykoliv ochladit. (Nebo ho můžete používat jako já a Kubi místo sprchy, ale ať vás nikdo nevidí, že tam lezete opocení jako prasata ).
Jelikož jsme všichni čtyři milovníci potápění a máme licence, tuto destinaci jsme vybrali také hlavně kvůli potápění. Oceán a podmořský život kolem Nusa Penida je velmi zajímavý, krásný a rozmanitý. Můžete zde potkat mnoho vzácných mořských živočichů, velkých ryb a kdo ví na co všechno můžete pod hladinou oceánu narazit. Od kamarádky jsme měli doporučenou potápěčskou základnu - Nusa Penida Dive Resort. Centrum vlastní češka, nyní tam pracuje i český dive instruktor Tomáš. Můžete tam potkat často pravděpodobně pár dalších čechů. Na potápění jsme si vymezili 3 dny, každý den 2 ponory. Přiletěli jsme v neděli, ponory jsme měli domluvené na úterý-středa-čtvrtek. Pondělí a pátek jsme měli celé dva dny na poznávání krásy ostrova Nusa Penida. V sobotu už jsme se pak zase museli přesunout na Bali a k večeru jsme měli let zpět do ČR. Terka s Kubim to zpět museli vzít přes Bangkok, protože letenky zpět do ČR už měli dávno pořízené.
Celé tři dny potápění s divem instruktorem Tomášem byli super, kouzelné a v oceánu jsme narazili na spoustu ryb a živočichů, které jsme zatím nikdy neviděli. Kolem Nusa Penidy je velký výskyt krásných a gigantických Mant. Hned první i druhý ponor jsme obrovské Manty viděli a potápění s nimi si velmi užili. Každý z 6ti ponorů byl jiný, všechny úžasné. Viděli jsme pár menších zajímavých žraloků, mnoho Mant, želv a dalších podmořských “potvůrek”. Poslední ponor jsme si slušně “zadriftovali” v silnějších proudu, nicméně dle Tomáše to byl proud pouze v síle 2 z 5ti. Pokud tu chytnete vážně silné proudy, tak to musí být ještě absolutně jiná jízda. Na ponory jsme jezdili menší potápěčskou lodí, s kapacitou zhruba pro 8-10 potápěčů. Začali jsme dopoledne prvním ponorem na vybrané lokalitě, pak většinou posvačili, dali hodinku oraz na lodi, přejeli na druhou lokatilu a tam dali ponor druhý. Odpoledne jsme pak byli zpět na základně a dál už měli vlastní program.
Po celý týden jsme měli na ostrově půjčené skútry. Taťka a já jsme si půjčili každý svůj, Terce a Kubimu postačil jeden dohromady. Skúrty nám pujčil týpek z našeho hotelu, jeden skůtr na den za 60 tisíc rupek - tzn. cca 100 kč. Nejrychlejší a nejpohodlnější dopravní prostředek na tomto ostrově. Silnice tu nejsou moc široké, většina místních jezdí také na skůtrech a autem to určitě není tak rychlé. V pondělí a pátek jsme se snažili na skútrech prozkoumat různé nejzajímavější místa tohoto ostrova. Na ostrově je mnoho nádherných pláží, výhledů, scenérií, ale také místních budov a hlavně “templů” - chrámů. Užasné výhledy a místa, které se nám podařilo za tyto dva dny navštívit, můžete vidět na fotkách. Vše jsme objeli na skútrech, například cesta z ubytování na vzdálenější místo s vodopády, byla cca 15-17km a trvala skůtrem tak 45 minut. Na některých silnicích se dá jet celkem v pohodě 40-50 km/h na skůtru, některé jsou však v horším stavu a musíte opatrně, tak 10-20 km/h. Takže 15 km tu trvá v průměru třeba těch 40-50 minut.
No a samozřejmě jedna z nejlepších věcí na cestování, a hlavně v Asii - ochutnávání místního jídla, pokrmů v malých místních restauracích nebo pouliční jídlo. Překvapivě se zde nemusíte tolik bát ochutnávat pouliční jídlo, jídlo v malých restauracích jako dejme tomu v Africe nebo Kolumbii. Taťka ani já jsme neměli střevní potíže či průjem, a zkusili jsme “kde co”. Na Nusa Penidě zaplatíte za hlavní jídlo většinou kolem 20-30 tisíc rupek, pokud si dáte nějaký tuna steak nebo dražší pokrm tak kolem 40 tisíc. V přepočtu se stále bavíme zhruba o 25-50 korunách. Za stovku si tam můžete udělat doslova hostinu. Voda je tu také poměrně levná, ovoce a zelenina výborná a za hubičku. Jediný alkohol a pivo jsou tu dražší. Za velké lahvové pivo - 0,6l zaplatíte od 35-40 tisíc rupek - tzn. cca 50-60kč. Stejně jako za luxusní večeři . Zkusili jsme mnoho lokálních různých pokrmů a restaurací. Nicméně, kdo nezvládá jíst pálivé, ten to bude mít při cestování v podobných lokalitách velmi těžké. Většina pokrmů, které řeknou “no spicy” jsou středně pálivé, a pokud “spicy”, tak to má většinou slušný říz. Mě to vůbec nevadí, sám se na chilli hodně ujíždím, takže pro mě to byl ideál. Taťka se párkrát pěkně zapotil, ale alespoň se posunul a teď zvládne v česku jinou ligu pálivosti!
Za tento týden jsme si odvezli mraky zážitků, krásných výhledů a vzpomínek na celý život. Bezkonkurenčně jedna z nejlepších a nejzajímavějších dovolených v mém životě. Také můžete okusit místní velmi dobré masáže, v cenách od 100-200kč za hodinu. Já jsem byl snad 5x za celý týden, zkusil jsem 3 různé místa. Na třetí místo jsem se znovu dvakrát vrátil. Masérka tam byla vážně šikovná, vždy jsem si nechal dát “Bali masáž”, která trvala zrhuba 80-90 minut, full body a vážně mě to narovnalo.
No, myslím, že do Indonésie se rád ještě někdy podívám, hned jak bude příležitost.
Pokud někdo přemýšlíte o dovolené či cestování do Asie či Indonésie, potřebujete s něčím poradit či pomoci, klidně písněte, jak bude čas, budeme se snažit poradit!