Blog
Tomáš  6. 5. 2018

Neera detox - 3 denní půst, výsledky

Neera detox - 3 denní půst, výsledky

V tomto článku Vám v krátkosti přiblížím co to vlastně “Neera detox” je, mé výsledky, pocity z mé první 3 denní “kůry”. Klasické půsty pouze na vodě jsem dělal již několikrát, vždy jsem se potom cítil svěží, lehký a mnohem lépe. Nicméně pokud nejsem zrovna zraněný a trénuji naplno, těžko se hledají dny, kdy bych mohl pít pouze vodu, trénovat tvrdě a regenerovat rychle. Proto jsem za poslední rok taky moc půstů nedržel, skoro už ani nepamatuji. Ale za posledních 5 let jsem jich tak 7-10 držel, ovšem také pouze krátkých 1-2 dny, pouze na vodě, příp. zeleném čaji a šťávě z citronu.

A tak jsem asi pravděpodobně čekal…, než mě zase začne něco bolet :D. Ne, že bych si to chtěl přivolat, ale stejně to přišlo. Už před závodem Hluboká nad Vltavou 25km se mi opět “přelívala” nějaká bolest v levém chodidle, no a po závodě to vzalo za své. A tak nějak jsem to vlastně čekal, že si budu muset dát oraz. Takže už jsem měl doma připravený “Neera sirup” a těšil jsem se, že si po dlouhé době zařadím půst - detox, avšak tentokrát trochu jiný. Vlastně nějaké kalorie přijímáte - ze sirupu, ale je to tak cca 400-500 kcal denně, pouze v tekuté formě, nejíte absolutně nic.

Tzn. - na trhu lze koupit “Neera Baumsirup”, což je ve Švýcarsku vyráběný sirup, který obsahuje mix nejkvalitnějších 4 druhů palmových sirupů a kanadského javorového sirupu C+. Složením, je sirup “prý” údajně podobný lidské krvi, ale transfuzi sirupu jsem si raději nezkoušel dělat Cool… Nicméně sirup by měl mít mnoho vitamínů a minerálů, nezbytné pro tělo a je to velmi lehce využitelný zdroj energie. 

Při detox kůře “Neera” tento sirup máte dle návodu smíchat s vodou, kajenským pepřem, a trochou vymačkané citrónové šťávy. Denní dávka při kůře by měla být 2 litry, která se tedy skládá z - 1,7l vody + 1,5dl sirupu + 1,5dl citrónové šťávy + špetku až 1/2 lžičky kajenského pepře. Sirup popíjíte v průběhu dne, dále můžete popíjet čistou vodu a nebo trochu slabšího zeleného čaje - bez ničeho. Dle návodů si můžete zařadit buď 3, 7 nebo 10 denní kůru, nebo možná i 14 denní, “ježiš”, ale za mě si klidně zařaďte kůru 4,35 dnů dlouhou, myslím že je to jedno pokud si zvolíte vlastní délku. Záleží na tom jaký si koupíte balení, sirup se prodává od 0,5l - za cca 590kč, kde dostanete většinou i kajenský pepř. Objednat můžete třeba jako já klasicky na mém oblíbeném eshopu se zdravou výživou Puritas.

Já sirup používám i mimo detox, 10-15ml si přidávám do ranní ovesné kaše jako přírodní sladidlo. No ale zpět ke kůře. Proč tyto ingredience, proč toto popíjet při půstu? Citrónová šťáva by měla zbavovat toxinů a těžkých kovů, zefektivnit detox těla. Kajenský pepř by měl zvýšit/zrychlit metabolismus, zefektivnit pálení tuků, má i pozitivní vliv na imunitu. Mix těchto sirupů dodává tělu také mnoho vitamínů a minerálů, takže nejste jako při absolutním půstu bez vitamínů a minerálů. Nicméně od 2. dne bych doporučil přidat do nápoje i špetku himalájské soli, aby jste si nesnížili sodík až moc. Sirup velmi malé množství sodíku obsahuje, ale pokud jako já budete dělat při půstu i lehkou aktivitu, potit se, tak je lepší přidat trochu sodíku ještě do nápoje v podobě himalájské soli, špetku.

No a to hlavní možná pro Vás? Neříkám že pro každého, ale četl jsem různé recenze, reporty na youtube apod., a většinou je to vážně pro většinu lidí jednodušší - držet tento typ půstu, než normální. Já však vím i z normálního půstu, že mě po prvním dni hlad opustí a pocity hladu nemám. Většina lidí a bylo to tak i u mě, jsem ani po 3 dnech bez jídla nepociťoval hlad. Jen výjimečně nějaké momenty, ale téměř vůbec, maximálně prvního půl dne, kdy jsem vysadil jídlo - prvotní šok.

Já si tedy zařadil 3 denní detox, kdy jsem věděl, že bych měl dát chodidlu určitě oraz. Poslední jídlo jsem si dal v neděli večeř kolem 18-19 hodiny. Celou neděli už jsem jedl velmi lehká jídla, což já jím většinou, ale nejedl jsem ani žádné maso. Z důvodu, abych zefektivnil půst v dalších dnech a čištění organismu. V pondělí dopoledne přišli nějaké krize, ale nic extra. Trochu zimnice, chvilku hlad a chvíli únava. Druhá půlka dne byla stabilnější. Odpoledne jsem zařadil i lehké saunování a podpořil detox pocením. Nicméně právě i proto jsem si do nápoje přidal trošku soli, abych ostatní minerály a vitamíny vyvážil sodíkem a nezpůsobil si příliš nízký stav sodíku v těle. V úterý už jakýkoliv hlad odezněl. Celý den jsem neměl hlad, cítil jsem se poměrně dobře. Občas lehká bolest hlavy, ale skoro vůbec. Nicméně ostatní můžou trpět bolestmi hlavy trochu víc, děje se to když se tělo zbavuje toxinů. Moje tělo však není asi díky posledním rokům už tolik zanesené, takže hlava tak nebolela. Bílý povlak na jazyku se však objevil, ale to je ok - také znak toho, že tělo vylučuje toxiny. K večeru po 2 dnech bez jídla jsem pociťoval přívaly energie. Musel jsem si dát alespoň 25 minut elliptical a trochu cvičení, jógu jsem dělal po celou dobu klasicky. Cítil jsem se svěží, bez únavy, bez hladu, zajímavé pocity. Více spojený se světem, přírodou, jako po kvalitní meditaci či cvičení TaiChi. Ve středu ráno jsem však měl naplánovanou první snídani, jelikož ve čtvrtek ráno mě čekala dlouhá cesta a celý den osobní lekce Taichi a Shaolin KungFu, na což je potřeba energie. Skoro mi bylo líto ve středu ráno začít jíst, jelikož jsem se stále cítil super, bez hladu a pár dní bych asi pokračoval. Ale zase jsem se těšil na den strávený tvrdými lekcemi a už jsem taky chtěl začít dělat víc kardia a zkusit, jak je na tom bolavé chodidlo.

Další dny jsem se cítil super, více svěží, lehčí, lepší dýchání, lepší trávení - a to pokračuje i po týdnu. Brzy si kůru zopakuji, protože to byl boží pocit - a taky jsem měl mnohem víc času přes den, jelikož jsem nevařil a nejedl Cool

Výsledky? Mým cílem nebylo moc zhubnout, nicméně nějaké KG jsem shodil chtěl. Moje ideální váha na běh je 58-59kg, nejméně jsem měl i kolem 56kg, ale to už bylo až moc málo. Před dovolenou ve Španělsku jsem měl těch 59,5kg cca. Po dovolené před kůrou to bylo trochu víc, natahal jsem nějakou hmotu, sacharidovou zásobu a možná i nějaký tuk, heh. Váha ukazovala poslední dny 61 - 61,5kg, nicméně při běhu už je to dost znát, 2-3kg rozdíl.

—> Na konci kůry ručička váhy ukazovala 58kg. A to jsem vlastně držel jen 2,5 denní kůru, nikoliv celé 3 dny. Tři a půl kg, slušný, ale samozřejmě bez jídla a “sra*ek v žaludku” jste lehčí. Sledoval jsem následující dny jak váha půjde nahoru, jestli je tam jojo efekt apod. Samozřejmě váha se hla na 59kg, občas potom i na 59,5 - 60, ale následující dny spadla zpět na 59kg kde se ustálila. Teď poslední dva dny jsem dokonce zpět až na 58,5kg. Také z důvodu, že od detoxu nepotřebuji jíst tolik, cítím víc energie i z méně jídla, nemusím tím pádem tak zatěžovat trávící trakt a proto cítím také více energie - jedno souvisí s druhým. Jídlo však musí být samozřejmě kvalitní a zdravé. Po kůře je také podle mě mnohem lehčí navázat na lepší stravu, zdravější a třeba zkusit ještě shodit další kila při normálním ale vhodném stravování. Třeba pro ostatní. Já už nic shazovat nejdu Cool

Takže za mě bych dal “Neera detox kůře” nebo nazvěte si to jak chcete, palec HORE. Zopakuji si to a možná někdy zařadím i delší. Nicméně nejsem lékař, každý člověk je jiný, pokud máte nějaké obtíže, cokoliv, nepiště mi závažnější dotazy - asi bych měl zmínit - poraďte se s lékařem Innocent. (I když pro mě je to skoro poslední místo kam chodím, když mám potíže Laughing)… To jsem neřekl, ale prvně navštívím raději pár šamanů…

Mějte se famfárově,

Pokud někdo vyzkouší, budu rád za zpětnou vazbu a výsledky.

Tom

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---