Tomáš 16. 8. 2017
Metody těch nejúspěšnějších sportovců?
Co dělá ty nejúspěšnější těmi
nejúspěšnějšími? Tvrdá práce, geny nebo třeba nastavení mysli? Všechno asi hrale svojí roli, ale mnohé z těch nejúspěšnějších sportovců, ať jsou to běžci, hokejisti, boxeři, kulturisti atd., spojuje jedno.
Mají správně nastavenou mysl.
Hlava je mocnější než svaly. Sedneš na kolo, šlápneš do pedálů a představíš si, že máš před sebou 180 kilometrů na kole a potom celý maraton. Za sebou už máš pár kilometrů odplaváno a síla ubývá. To vědomí musí být demotivující, ale v hlavě si to musíš urovnat. Správně si rozvrhnout každou část úseku, tempo, občerstvení a nemyslet na to, že by jsi to mohl vzdát, v žádném případě. Nesmí žádný hlásek v tvé hlavě pochybovat, že by si to nemohl zvládnout. Takhle musí přemýšlet vítězové a ti nejlepší, například Chrissie Wellington, čtyřnásobná vítězka Iron manu na Havaji.
Nebo jak
Rich Roll společně s
Jasonem Lesterem zvládli
pět Iron manů za necelý týden - počin známy jako
EPIC5. Představte si to - zkuste to - 5x - 3,8km uplavat, 5x - 180km kolo, 5x maraton. Za necelý týden, dohromady to dává
19 kilometrů plavání, 900km na kole a zhruba 211km běhu. Myslíte, že na to měli pouze natrénované svaly, nebo to museli mít
"kurev*ky" správně nastavené v hlavě?
Jak moc vnitřní mysl a nastavení hlavy ovlivňuje výsledky dokazuje i experiment ve videu níže. MMA zápasník praští figurínu ve třech situacích. V případě, kdy se sám vybudí, po vpichu adrenalinu a pomocí nabuzení od profesionálního mentálního trenéra. První rána po samo nabuzení byla v hodnotě 2,669 KN, druhá pomocí mentálního trenéra v hodnotě 4,448 KN a po vpichu adrenalinu v hodnotě 4,003 KN. Tady vidíme, jak důležité je mít správně "nastavenou hlavu", která dokáže tělu, že má na víc, na vše v co věříme. To je jen příklad, ale vše co vás provází v životě, se vším se můžete poprat s větším úspěchem, pokud si to v hlavě nastavíte správně!
Pár bodů, jak ke zlepšení "nastavení hlavy" (Mindset) s pomocí Secunda & Allena (2012)
1, Neustálá práce na sobě
Velký krok je tvořen dílčími krůčky a nejinak je tomu v tomto případě, kdy každý krůček je reprezentován jedním tréninkem, splněnou zkouškou nebo výhrou v zápase. Už jen fakt, že si udržíš tréninkový plán, tě posouvá k úspěchu.
2, Vizualizace
Nástroj vizualizace, kdy si v hlavě představíš sám sebe, tak jak chceš vypadat nebo v podobě toho člověka, kterým se chceš stát, tě nenechá ustrnout na své cestě. Pokud tuto vizualizaci rozšíříš do podoby obrázků a fotek, které budeš mít neustále na očích, zesílíš tak efekt vizualizace.
3, Stanovení cílů a jejich dílčí plnění
Sepsáním tvých realistických cílů na papír a jejich rozdělením do několika dílčích cílů budeš přesně vědět, čeho a za jak dlouho chceš dosáhnout a podle toho postupně volíš cestu k jejich naplnění. Naplnění dílčích cílů je otázkou měření pokroku a pomůže ti tak v motivaci.
4, Zbavení se pochybností a získání nezlomné sebedůvěry
Arnold Schwarzenegger získal svou nezlomnou sebedůvěru tím, že dělal vše pro to, aby uspěl a jeho dílčí a celkový úspěch ho utvrdil v tom, že je dobrý a posílil tak jeho sebevědomí. Vše, co potřebuješ k úspěšnému životnímu naplnění, již máš v podobě bystré hlavy a srdce bojovníka, který se nezlomí z porážek, ale poučí se z nich a bude silnější než předtím.
5, Uvědomění si čím chceš být a proč to děláš
Tím, že si budeš uvědomovat fakt, proč trénuješ, studuješ nebo pracuješ tak tvrdě, v tobě posílí nastavenou vizualizaci tvého úspěšného já. Dodá ti potřebné emoce a chuť na sobě pracovat a nevypustit jedinou minutu tréninku nebo zápasu a posunout se o další kousek dál.
6, Zboř své mentální a psychické hranice
Pokud ses vzdal myšlenky, že můžeš trénovat nebo závodit lépe, vzpomeň si na výzvu EPIC5, která doslova boří hranice lidských fyzických a psychických sil. Pro nabourání tréninkové rutiny zkus zvýšit tréninkovou délku o 50 % v rámci jednoho tréninku. Po dvou týdnech ubereš o 25 % a uvidíš, že trénovat na 125 % není zas až tak nemožné.
7, Mentální trénink
Mentální trénink je obrovsky mocným nástrojem, jak jsi viděl z příkladu MMA bojovníka. Rozhovory sám se sebou v podobě pozitivního působení na sebe jsou důležitým nástrojem. Místo boje pokládaného již za prohraný si řekni, že na to máš, jsi schopný to zvládnout. Práce s mentálním trenérem je dnes již skoro běžnou součástí přípravy vrcholových sportovců.
8, Meditace, relaxace a umění odpočívat
Velký boom zažívá v posledních letech meditace a umění mindfullnes – článek o mindfullness. Meditací dokážeš zklidnit roztěkanou mysl a opět nalézt opěrný bod v podobě sebeuvědomění a soustředění se na to, co je opravdu důležité. Z fyziologického hlediska meditace dokáže optimalizovat funkci autonomního nervového systému a dostat tě zpodručí neustálého stavu „bojuj nebo uteč“. A tím pádem také dokáže významně urychlit regeneraci sil sportovce.
9, Vítězný postoj
Žij plně s vědomím toho, že vyhraješ zápas nebo závod, získáš dlouho chtěnou práci nebo úspěšně dokončíš náročné studium. Nepřipouštěj si, že existuje možnost prohry, ta neexistuje. Pokud učiníš vše proto, abys byl úspěšný, tak úspěšný budeš!
Asi bych nedokázal vytvořit lepší závěr než ten, který již před několika lety vytvořil Michael Jordan svým výrokem:
„V kariéře jsem minul více než 9 000 střel. Prohrál jsem skoro 300 zápasů. Šestadvacetkrát jsem selhal v možnosti vyhrát zápas. Selhával jsem zas a znovu a to je důvod, proč jsem nakonec uspěl.“
Pomocný zdroj - www.aktin.cz