Blog
Tomáš  25. 1. 2016

Kryoterapie a rázová vlna

Kryoterapie a rázová vlna

V posledních měsících jsem měl možnost vyzkoušet si sám na sobě tyto dvě metody léčby, terapie či jakkoliv to budeme nazývat. O každé bych rád poskytl nějaké info jak to na mě působí, kdy je to dobré využít atd...

O "Kryo" už jsem slyšel hodně dávno a už dávno jsem to chtěl zkusit, ale nějak jsem se k tomu nikdy nedokopal a není to zrovna nejlevnější. Rok jsem neměl žádné zranění, všemu jsem se sice snažil předejít preventivně, ale stejně jsem si teď po roce přivodil zranění achilovky. Zranění jsem přechodil a těžko říci přesnou diagnózu, ale pravděpodobně to byl prvně klasický zánět achilovky a dál už jsem se trápil jen s přechozeným zánětem, kterému jsem nedal pořádně oraz, nedoléčil ho a odběhl si s ním pár závodů.

    Rázová vlna - Když už mě achilovka trápila asi 2-3 týden, začalo se to vracet a nevěděl jsem moc co s tím, sám jsem se rozhodl jet na rázovou vlnu. Nikdy jsem to moc neštudoval, ale zrovna jsem si všiml, že dělají "rázovku" v soukromé rehabilitaci v Pelhřimově kam často jezdím do plaveckého bazénu. Tak jsem si o tom trochu našel na netu, prostudoval, pročetl nějaký fórka atd. a rozhodl jsem se to zkusit právě na achilovku. Pokud si chcete přečíst více základních informací o rázovce, tak zkuste chytrý google, případně něco se můžete přečíst  ZDE  nebo  ZDE

Je to metoda, kde se používá přístroje, který vytváří ultrazvukové nárazy, které si můžeme nechat cíleně aplikovat na postižené místa. Někde jsem se dočetl, že to sportovci používají i také jen k urychlení regenerace namožených svalů či dokonce před výkonem pro prokrvení daných svalů. Léčí se s tím taky široké spektrum pohybových problémů, bolesti kloubů. Pro běžce má největší užitek asi při léčení ostruhy patní kosti, plantární fascitidy či bolesti achilovky, to jsou zranění, kterých vážně běžci nemají nedostatek: D. Cena za jedno sezení neboli jedno aplikování "rázovky" se pohybuje většinou od 300-600 korun někde i více. Pravděpodobně ve větších městech to bývá dražší. I tak je to celkem drahá záležitost, ale v Pelhřimově (kde jsem byl) to mají ještě za vcelku slušnou cenu 300,- za sezení…

Takže první věc co mě napadla tak jsem si jel samozřejmě hned dát rázovku na svojí achilovku. Rázovou vlnu mi dala paní, která tomu docela rozuměla a zrovna mi znovu v řeči připomněla kryoterapii a vnukla mi tu myšlenku pustit se do kryo právě teď, a zkusit doléčit achilovku ještě přes kryo. Rázovku jsem tedy podstoupil na začátku jen jednu, určitě to trochu pomohlo, ale dál jsem pokračoval při léčbě achilovky přes kryoterapii. Přístrojem mi "rázovku" dělala paní asi 5-7 minut, s tím že to vypadá asi tak, že vám postižené místo namaže gelem a poté takovým docela malým přístrojem s nástavcem přejíždí postižené místo a dělá to zvuk a pohyb asi jako malá sbíječka. Trochu to občas píchne, zabolí, ale mě to byla spíš příjemná bolest, nic co by mi vadilo. Poté místo otře a "zatejpuje" aby bylo následující dobu v klidu. Určitě záleží na tom jaký problém s tím řešíte, či jestli si to necháte jen kvůli regeneraci a prokrvení daného svalu. Od toho se také bude odvíjet počet návštěv.

Když budete řešit výraznější problémy a chtít odstranit nějaké chronické potíže nebo právě patní ostruhu atd., tak si myslím, že budete muset určitě "rázovku" podstoupit vícekrát, třeba 5x a i více. Ale určitě si myslím, že je to v dnešní době jedna z nejlepších možností jak odstranit právě chronické potíže, nějaké "zkalcifikované" místa, šlachy, klouby atd., jelikož rázová vlna velmi dobře rozpouští a rozbíjí tyto "problémy" či jak to mám nazvat. Na toto je to opravdu super a doporučoval bych vyzkoušet. Nicméně při akutních zánětech např. právě achilovek, bych určitě jako první metodu léčby doporučil Kryoterapii, ke které se dostávám právě teď.

Kryoterapie - Po vnuknutí myšlenky od paní, která mi dělala "rázovku" jsem se velice brzy vydal zkusit "kryo", které je také v Pelhřimově. Z cen, které se běžně platí za kryo v ČR mám to štěstí, že v Pelhřimově je to spíše levnější než na jiných místech. Kryoterapie má dva základní druhy - buď podstupujete kryoterapii celého těla nebo lokální kryoterapii.

Lokální je na dané místo na těle - tedy lokálně. Celková je na tělo celé a většinou máte v chladu celé tělo kromě hlavy (podle druhu kryokomory či sauny). Kryoterapie je tedy léčba chladem ve formě tekutého dusíku (ovšem nejste v tekutině ale spíše v ledovém kouři). Zase nebudu zde psát přesný popis kryo, k čemu je to dobré apod., to si můžete přečíst kdekoliv na internetu, třeba ZDEZDE nebo ZDE. Při první návštěvě jsem ozkoušel jak lokální na achilovku tak celkovou a následně jsem se do toho pustil vcelku dost. "Celo kryo" je potřeba absolvovat spíše vícekrát, aby měla nějaký dlouhodobý účinek a tak jsem si koupil permici na 10x vstup "celo kryo" což mě vyšlo na 1700,- tzn. jeden vstup na 170,-. K tomu jsem si ještě vzal 10x lokální kryo, které mi dávali před celo kryo na achilovku, které mě vyšlo na 800,- tzn. jedenkrát na 80,-.

Při lokálním "kryu" vám tekutý dusík "stříkají" přímo na postižené místo a prochlazují ho tak. Je to tedy takový ledový dým, nikoliv tekutina, kterou zasahují postižené místo. Pří lokálním aplikování jde většinou o 3 minuty, které by měli stačit, aby to splnilo účel a vše co má. Ze začátku jsme dávali 3 minuty, pak jsem je ukecal i na 4, ale víc už vážně není třeba. Místo je poté pěkně prochlazeno a následnou noc jsem měl vždy achilovku vážně extrémně prokrvenou a docházelo k velkému urychlení regenerace. Lokální kryo je určitě velmi účinná při akutním zánětu achilovky, či jiných zánětech, ale i pak v léčení chronických či jiných potíží. Postižené místo je následně docela dlouhou dobu mnohem více prokrveno, tkáň rychleji regeneruje a bolesti ustupují. Tudíž například pro zranění kdy si zaděláte klasický zánět achilovky, bych pro nejrychlejší zotavení začal lokální kryo na achilovku a po odeznění zánětu, například 3-5 návštěv bych to zakončil 1 rázovou vlnou. Takový postup jde dle mého názoru nejefektivnější. Dále je samozřejmě achilovku nechat dle možností v klidu, po odeznění akutního stavu zánětu začít lehce protahovat, promasírovat a prokrvovat atd.

Po "lokálce" jsem chodil rovnou i na celkové kryo. Achilovka teda dostala ještě další 3 minuty v chladu a prochladil jsem ji tak vážně maximálně, ale určitě to nebylo až zbytečně moc, byla to fakt pecka. Na "celkové kryo" většinou lidi začínají chodit a dávají si 1,5 - 2 minuty, a postupně se při první 3-4 vstupech zvyšuje na minuty 3, aby si tělo zvyklo. Hehe no co si budeme povídat, nechtěl jsem platit za to, že tam budu ze začátku polovinu doby, hned jsem si vyprosil 3 minuty a ukecal je, že jsem zvyklý a otužuju se furt. Tak mi hned dali 3 minuty a myslím si, že špatně jsem neudělal, nepříjemné mi to nebylo a bylo mi po tom vážně dobře. Při opakovaném chození na "celo kryo" má člověk teoreticky benefitovat mnoho výhod a má mu to vážně pomoct v hodně věcech.

Má se chodit pravidelně alespoň 1x týdně, spíše však 3x jako jsem to dělal já, ale klidně každý den. Kůra má být alespoň 10 vstupů v nějaké kratší době. Po této době by to mělo zanechat na člověku dlouhodoběji pozitivní vliv a může to pomoct v oblastech jako: zlepšení a restart imunity, různé pohybové problémy, problémy se spaním, urychlení regenerace, migrény, alergie, exémy atd. atd... Na každého "kryo" může působit trochu jinak asi jako je to u všech věcí. Každý má jinou reakci a každému dělá dobře něco jiného. Ale určitě si myslím, že nebude moc lidí nebo možná není možné, aby vám "kryo" nějak ublížilo si zhoršilo stav čehokoliv, myslím že 99,99% lidí to určitě může jen pomoci. Po Kryo by se mělo vaše tělo hodně prokrvit a mělo by vás to nabudit ale urychlit i regeneraci. Sportovci to používají jak po zátěži před odpočinkem pro rychlejší regeneraci, aby bylo tělo více prokrvené, zrychlí to výměnu krve, ale používá se to dokonce i před zátěží, závody či těžkými tréninky, kdy "kryo" opět navodí prokrvení a nabudí vás to a jste schopni podat větší výkon.

Já jsem to tedy zatím před větší zátěží nezkoušel, ale určitě jsem pocítil a vnímal, že ihned po kryo se cítím vážně dobře a bylo by dobrý si tam střihnout nějaký závod nebo těžký trénink. Ale zatím jsem chodil vždy večer kolem 19:00 (jindy to zatím v Pelhřimově neprovozují) a poté následuje spíše regenerace a spánek. Hned po první kryo jsem usnul "jako děťátko" a vážně se mi spalo líp a druhý den se mi zdálo jako bych spal 2x tolik a byl jsem mnohem více zregenerovaný a odpočatý. Bohužel jsem zatím neměl kryo šanci moc ozkoušet během vážně tvrdých tréninků a náročného tréninkového týdne, jelikož to aplikuji od doby, kdy mě trápí achilovka a tvrdý tréninky jsem moc nechodil. Avšak určitě můžu říct, že mi to pomáhá zrychlit a zlepšit regeneraci, lépe se mi potom spí, pravděpodobně to posiluje imunitu a možná to má vážně i další výhody, které zatím nedokážu posoudit. Zatím mám odchozeno 8 vstupů celo kryo a na achilovku jsem dal asi 6-7 lokálek a lokálky už asi dál dávat na achilovku nebudu i v té celo kryo dostane achilovka slušné prokrvení.

Fyzioterapeutka i "další" mi řekli, že už mám "prý" achilovku dobrou, ale stejně mi vždy po rozhýbání a běhu začne vrzat. Ale není to zánět, ani to moc nebolí spíš jen trochu pne a pravděpodobně je tam něco "zkalcifikované". Takže trénink už jsem pomalu začal ostřejší i když tam furt něco cítím a teď to zkusím ještě doléčit právě rázovou vlnou, která je zase vhodná na odbourávání nějakých "zkalcifikovaných" míst atd... Dnes jsem byl tedy znova na rázovce a zítra jí zkusím ještě jednou a jsem zvědavý, jestli mi to už to achilovky hodí do 100% pohody.

Doufám, že Vás článek hodně nudil a ztratili jste u něj alespoň 10 minut života, které Vám teda nevrátím. Ale pokud máte nějaký peníz navíc a chcete podpořit zdraví, regeneraci atd., určitě je dobrý zkusit celo kryo a možná si někdy ušetříte zranění, které by přišlo. Mamka i taťka začali chodit taky na kryo, každý má "nějaké ty své problémy", tak až budou po nějaké době nějaké výsledky, tak určitě sepíšu článek, jak moc to pomohlo nebo ne.

Na úvodní fotce vidíte mě a Terku v kryosauně v Pelhřimově - je více typů, někde se chodí do velkých saun jako jsou finské, akorát jsou kryo. Tento typ bohatě stačí a nám vyhovuje Wink

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---