Blog
Tomáš  24. 5. 2017

Kompenzační cvičení (+videosestava)

Kompenzační cvičení (+videosestava)

V tomto článku bych rád objasnil důležitost a podstatu kompenzačních cvičení pro běžce a sportovce vůbec. Kompenzační cvičení můžeme popsat jako soubor jednoduchých cvičení v jednotlivých cvičebních polohách, které kompenzují nerovnoměrné zatížení svalových skupin.

Kompenzační cvičení
pak můžeme rozdělit na 3 základní - uvolňovací, protahovací a posilovací. Strečink a rozehřívací cvičení by měla být samozřejmostí každého běžce a většina to snad dělá, kompenzační posilovací cvičení však stále hodně běžců zanedbává.

Cílem kompenzačních cvičení je hlavně formovat správné držení těla a končetin. Tím eliminovat či zmírňovat svalové disbalance. Tělo by pak mělo být schopné zapojovat správné svalové skupiny při fyzické aktivitě. To by ve výsledku mělo vést k plynulému a správnému rozvoji pohybového aparátu sprotovce. A věřte, že pro nás běžce je to fakt důležité, sám jsem toho důkazem. 

"Dříve, ještě než jsem začal více běhat, jsem trávil dost času v posilovně. Z toho důvodu jsem měl o dost víc svalové hmoty než nyní a celkově dost posílené tělo. Pak jsem přešel na běh a pomalu kila schazoval. O to mi však šlo, s přebytečnými kily se neběhají moc fajn dlouhé distance Laughing Nikdy jsem však nepřestal cvičit úplně. Pomalu jsem zahodil činky a přešel na kompenzační cvičení s vlastní váhou. Zkoušel a měnil jsem mnoho sestav a tvořil si ideální sestavu pro své tělo. Takovým způsobem, abych kompenzoval své slabší místa a celkově tělo udržoval stabilní, vyvážené.

Nedávno jsem si například zkusil jaká hloupost je jen na měsíc vyřadit kompenzační cvičení. V Kolumbii, kde jsem byl necelý měsíc jsem se na cvičení víceméně "vyprdnul". Po příjezdu a navrácení do kvalitního tréninku mě skoro měsíc pobolívali záda. Mám nerovnoměrné svaly na zádech a když přestanu cvičit tu slabší, oslábne ještě víc a ta druhá přebírá veškerou námahu víc a víc. A pak to bolí... Po pár týdnech co jsem zase začal dělat poctivě kompenzační cvičení, veškerá bolest přestala."

Každý má své slabší místa, vytrvalci běžci celkově by se měli zaměřovat hodně na zpěvňování středu těla, stability, správného držení těla, vyvážení apod. Klíčový pro lehký a koordinovaný pohyb při běhu či sportu je správné držení těla. To se právě zhoršuje, pokud sportovci jednostraně zatěžují jednotlivé svalové skupiny. Vzniká svalová nerovnováha, časem začnou bolesti a potíže. To vám může dlouhodobě znepříjemnit sport, který máte rádi a nebudete se moci posouvat dále.

Každý běžec, který se chce dlouhodobě zlepšovat a myslí běh vážně, by se měl kompenzačnímu cvičením prostě věnovat! Cool Na věku a výkonnosti nezáleží, záleží na Vás.

Teď pro inspiraci jedno dobře zpracované video, kde "borec" provádí posilovací kompenzační cvičení. Sestava je docela podobná té mojí, mnoho z těchto cvičení mám v oblibě. Proto jsem si dovolil toto video půjčit. Zkuste zařadit podobná cvičení alespoň 1-2x týdně, ideálně se pak dopracovat k tomu, že je budete cvičit ob-den. Stačí 10-15 minut.


Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

    
                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---