Blog
Tomáš  13. 3. 2017

Kolumbie - Cartagena, cestování

Kolumbie - Cartagena, cestování

Po návratu z 5 týdenního soustředění v Keni jsem se velmi brzy vydal na dosti odlišné místo, hlavně co se kultury týče. Z Keni jsem přiletěl v pátek 10.2. a hned v pondělí začala má další cesta - do Kolumbie. V pondělí jsem se přesunul do Prahy a v úterý kolem 4 hodiny ranní jsme se začali přesouvat na letiště. Jel jsem opět s podobnou partou jako do Kapského města, pracovně. Cesta do Kolumbie je ještě otravnější a delší než do Keni.

První let jsme měli z Prahy do Amsterdamu, který trval něco přes 2 hodiny. Tam jsme čekali poměrně dlouho asi 4-5 hodin. Dále jsme pokračovali do hlavního města Kolumbie - Bogoty, cesta letadlem trvá přes 11 hodin, to už je docela krutý. Na cestu jsem si dal však jednu zajímavou buchtičku a celou dobu jsem spal jak zabitej Laughing. Bogota je ve vnitrozemí Kolumbie a leží poměrně vysoko v nadmořské výšce v pohoří And, něco kolem 2600 m n. m. Docela často tam prší a počasí tam není úplně top. Proto jsme se ještě z Bogoty přesunuli vnitrostátním letem do Cartageny. Let trval něco přes hodinu a konečně jsme byli v lokaci kam jsme měli namířeno - Cartagena u Karibského moře.

Cartagena je tedy město v severní části Kolumbie, které leží při pobřeží Karibského moře, bydlí zde zhruba něco kolem milionu lidí. V celé Kolumbii, ostatně jako skoro v celé jižní Americe se mluví Španělsky. Když jsem si myslel, že s angličtinou pochodím aspoň při domlouvání základních věcí a nakupování, mýlil jsem se. 99% místních vážně neumí anglicky ani slovo, fakt ani “how much”, prostě mají svůj vlastní Kolumbijský svět. No nevadí, naučil jsem se pár slov Španělsky a nějak se vždycky prostě domluvil, rukama, nohama, pěstma... Laughing

Hotelová a plážová část Cartageny v ranních hodináchCartagena - Historické centrum, suvenýry na ulici, ale pokud chcete vytáhne z kapsy i jinej suvenýr :)Kubánské a Kolumbijské doutníky...A už krásný karibský ostrov, zdarZ lodi - KaribikUž se to nese na celém stole... Oběd v KaribikuBarranquila - KarnevalVečerní párty v klubu - BarranquilaKoláž pár jídel z restaurací v Cartageně - výběr těch zdravějších :D. Samozřejmě to vždy nebylo takové...

Podrobně rozepisovat co jsem každý den dělal a poznal asi nebudu, byl by to dlouhý článek, a popravdě už si to ani všechno nepamatuju. Cartagena je poměrně turistické místo a pokud si někdo stále myslí, že Kolumbie je jen drogové doupě a je to nebezpečná země, tak už to o všech místech určitě neplatí. Cartagena je poměrně bezpečná, asi jako každé jiné turistické město. Dobře, možná že pokud se budete sami potloukat po nocích v pofidérních čtvrtích, tak je to trochu nebezpečnější, přeci jen přístup ke zbraním a drogám je to trochu snadnější než v Evropě. Po Cartageně je nejlepší se pohybovat taxikem, polovina aut co po městě jezdí jsou právě žluté malé taxíky, které jsou poměrně levné. Přes město vás svezou běžně za 50kč poměrně pěkný kus. Můžete si také půjčit kolo nebo nějaký skútr, nevyjde to draze.

Do Kolumbie jsem vyrazil z ČR v dobu, kdy bylo pár stupňů pod nulou. Nicméně v ČR jsem moc dní nebyl, takže jsem byl spíš stále aklimatizovaný na Keňské počasí, příjemných cca 25° přes den. V Cartageně to však bylo jiné kafe. 35-37°, větší vlhkost a teplo i v noci. Nic extra příjemného pokud netrávíte čas pouze na pláži se svým slunečníkem a drinkem. Kruté teplo mi však zas tak nevadilo, celé skoro tři týdnu pobytu tam ani jednou nezapršelo a furt bylo slunce… Pro běh to podmínky moc dobré nebyli, ale nakonec mi nedovolili i jiné okolnosti trénovat moc tvrdě a často, takže to bylo fuk.

Ze začátku jsem se snažil udržovat formu a tréninky po Keni. Začal jsem aklimatizací a dvoufázovými klusy, ráno kolem 6-7 hodiny, kdy bylo poměrně chladno (25-27°) a k večeru mezi 17-18, kdy bylo tak 30°. Bohužel však asi 4. nebo 5. den pobytu na mě přišla dost slušná střevní nemoc. Kdo by se taky divil, přestal jsem řešit ledy v pití, která jsou z místní vody z kohoutků a celkově hygiena a podmínky v kuchyni jak v restauracích tak u nás nebyli zrovna precizní Laughing… První den jsem byl 18x na toaletě a i přesto jsem byl ráno běhat. Další dny jsem průjem zastavil prášky, neskutečné křeče, bolesti střev a žaludku však pokračovali skoro týden. K tomu jsem měl značně zvýšený klidový tep a přidali se i bolesti v krku. Tudíž asi snad 8-9 dní jsem neběhal nebo se pouze snažil lehce klusat, žádný intenzivní trénink. Pak už se blížil konec, takže jsem pouze zkusil jeden intervalový trénink, který však také nebyl moc kvalitní, jelikož jsem byl dost utahaný ze všeho cestování a paření v Kolumbii.

Tak jsem hold prostě tentokrát trénink tolik neřešil a užíval si Kolumbie, poznával nové lidi a prostředí. Jeden den jsme vyrazili na privátní lodi s řidičem na projížďku po Karibiku, zajezdil jsem si na vodním skútru a dal si vynikající oběd na malém Karibském ostrůvku. Karibik je vážně krásný no, co se dalo čekat, člověk by si zvykl Laughing… Necelý týden před odletem jsme vyrazili na dva dny také do jiného města Barranquila, kde se koná jednou ročně obrovský Karneval, něco jako v Rio de Janeiro. Nám se podařilo tento karneval zastihnout. Dva dny jsme zapařili a poznali co jsou to místní obrovské karnevaly, jak to Kolumbijci berou vážně a kolik energie a pěněz vynaloží, aby uskutečnili něco takového. Jedním slovem - neskutečné. Ostatní dny jsme poznávali Cartagenu a okolí, občas si zašli na pláž, zaplavat a trochu užít Karibiku apod. Super zážitky, krásné místo, rozhodně to do smrti nezapomenu.

Pokud je však Keňa - Iten jedno z nejlepších míst pro běžecký trénink a zdravý životní styl, Cartagena je asi jedno z nejhorších Laughing. Jídlo zde je výborné, většinu však vaří v tuně připáleného oleje a prostě žerou dost nezdravě. Jediné co se tam dá jíst zdravějšího jsou mořské plody, ryby a čerstvé ovoce. Pokud by jste se však stravovali jako místní, asi by vám to moc na formě nepřidalo. Mezi místní tradiční jídla, které si dávají Kolumbijci často na ulici patří různé smažené masa, klobásy, sýry, všechno v oleji, smažené banány v oleji, bílé pečivo atd.

Co se týče drog? Jasný, jsou to všude, koupíte je ani se nemusíte snažit. Pokud vypadáte jako neškodný turista asi je vám nějaký místní týpci nabídnout nesčetněkrát denně. Pokud vám někdo nabízí “white coffe”, samozřejmě je to koks Laughing. V Kolumbii je vážně kvalitní a asi 10-20x levnější než v ČR, když už jsem tam byl, tak jsem si o tom něco zjistil, samozřejmě z internetu a ne vlastní zkušenosti Cool… Cartagena je jinak tuším jedno z nejdražších měst Kolumbie, ale i tak je celkově asi levnější než ČR. Hotely, strava a služby jsou zde většinou za velmi přijatelné cesty, často levnější než u nás. Mají však velmi vážně vtipnou měnu. Jejich největší bankovka je 50 tisíc - na které mají napsáno dokonce 50 mil (ve španělštině se řekne tisíc - mil), u nás to představuje bankovku s hodnotou cca 500,-. Takže, konečně jsem taky byl jednou milionář…Money Mouth

Kolumbie a Cartagena je pěkná, Karibik nádhernej, ale pokud se nerozhodnu být feťák, pašerák nebo tlustej týpek tancující na Karnevalech, asi mě to do Kolumbie nějak extra lákat znovu nebude, jsou tu další zajímavá jiná místa, které bych rád poznal Laughing

A teď zas prosím chvíli klidu doma! Hoj, Tom Smile

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---