Blog
Tomáš  13. 2. 2017

Keňa - ITEN - zhodnocení soustředění

Keňa - ITEN - zhodnocení soustředění

Tímto krátkým článkem bych rád shrnul a uzavařel mé vlastně první pořádně běžecké soustředění. (Když nepočítám 2x3 denní sousko na Šumavě Laughing). Hned na poprvé jsem si vybral Keňu - ITEN, a nastavil tak slušnou laťku. Na lepší a zajímavější místa pro běžecké soustředění se bude těžké dostat.Laughing

Poštěstilo se mi a do Keni jsem nakonec neletěl sám. Celé soustředění jsem odběhal s Luckou Sekanovou, se kterou jsme byli ubytovaní v centrum Lornah Kiplagat - HATC Iten. (Kdyby měl někdo zájem o více info o tomto ubytko a přemýšlel snad, že by tam jel, určitě napište, můžu trochu poreferovat Smile). Strávit pobyt a sousko ve dvou nebo více lidech je samozřejmě mnohem lepší než sám. 

Iten se nachází ve výšce kolem 2400m a trénovat v takovéto výšce je oproti nižším polohám samozřejmě velký rozdíl, hlavně pro někoho kdo nikdy v nadmořské výšce netrénoval, jako já. Ještě k tomu jsem před soustředěním zjistil, že mám velmi nízké hodnoty hemoglobinu a hematokritu (více v článku, který chystám), a to mi ještě zvětšilo obtížnost běhat v této nadmořské výšce. První dva týdny jsme pomalu najížděli na trénink, ze začátku jen klusali, postupně přidávali rovinky, kratší úseky, kopce a první tempový trénink jsem běželi až po cca 2 týdnech. Celkově jsme naběhali za 35 dní necelých 600km, za celou dobu jsme měli pouze dva dny volné bez běhu. Skoro každý den jsme jinak běhali dvoufázově. Většinou obden jsme chodili cvičit do fitka, 2-3x týdně jsme plavali a také 2x týdně chodili na masáže a do sauny. 

Ze začátku to bylo velmi znát, zadýchal jsem se při každém výběhu menšího kopce i při klusacím tempu, ale každý den to bylo lepší a aklimatizace probíhala úspěšně. Nicméně na tuto výšku se člověk asi nikdy 100% neaklimatizuje a časy běhané ve vyšší nadmořské výšce budou vždy pomalejší, než ty které odběháte v nížině. U mě to mohlo představovat ze začátku možná 25-30sec na km, ke konci 15-20sekund rozdílu oproti tempu, které bych dokázal běžet v nížině. Samozřejmě je to jen zhruba, sám netuším a teprve uvidím, jaké časy budu schopen zaběhnout. První test bude bohužel až měsíc po soustředění v Pečkách na 10km, dřív se kvůli pracovní cestě do Kolumbie na závod nevydám. Efekt už nebude pravděpodobně tak velký jako by byl 1-3 týdny po soustředění, ale stále bych měl mít vyšší hodnoty hemoglobinu, hematokritu a snad zúročím i kvalitní trénink. Dnes v pondělí jsem si došel na krevní testy po soustředění, takže brzy přidám článek, kde porovnám i krevní hodnoty před a po soustředění.

Celé soustředění bylo perfektní, nepřišla žádná krize a povedlo se nám odtrénovat všechny tréninky, které jsme měli naplánované. Hned první dny po soustředění jsem již poznal, že si mi běhá podstatně lépe než před odletem, pravděpodobně díky zvýšením hodnotám hemo/hema. Sám jsem zvědavý co z toho na jaře zaběhnu Smile Do Itenu bych se určitě rád někdy vrátil, možná příští rok, ale to je ještě daleko... Každému bych určitě tohle místo doporučil, pokud jsme vášnivý běžec, moc lepších míst na běhání než ITEN nenajdete.

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---