Blog
Tomáš  17. 6. 2016

Když mi noha stále říká neběhej!

Když mi noha stále říká neběhej!

Když už je pro vás běh velká závislost jako pro mě je těžké absolutně doléčit nějaké zranění, které si způsobíte tím, že běháte moc. A pokaždé si říkám, příště už nebudu blbej a zodpovědně přestanu běhat, dokud to nebude úplně zdravý, protože každým dalším během se doba úplného zotavení bude násobit.

 

Ale kdepak, v zimě achilovka, momentálně chodidlo - plantární fasciitida. No tak to zkusím zkousnout a znova na nejméně týden běh vystřídat za jiné sporty. Co doporučuju na udržování formy, jaký sport zkusit když při běhu něco bolí víc a víc a je jasné, že při pokračování běžeckého tréninku se to nespraví?

 

1, Eliptický trenažér

Eliptikal jsme koupili na bazaru asi za 2 tisíce a určitě můžu říct, že se na něj jen nepráší a koupě to byla chytrá. Při zranění je to asi moje neoblíbenější náhražka běhu. Teda spíše cítím, že mě to nejvíce udržuje ve formě, když nemůžu běhat. Eliptikal máme na půdě, při šlapání se můžu učit, koukat na seriály a čas utíká poměrně rychle. Ač je to stroj z bazaru za 2 tisíce, nový stál možná 6-8, už je to slušná mašinka, má to 8 převodů a dá se na tom docela vyřádit. Občas šlapu jen tak nepohodu, ale když mám nějaké delší zranění jako nyní na eliptikalu zařazuji i intervaly a víc výživné tréninky. Podle mě asi nejvíce podobný pohyb běhu i podobně zatěžované svaly. Při chronickým zánětu achilovky i momentálně plantárky mě zranění na eliptikalu nebolí a je to pro mě volba číslo 1 pro udržení formy. Samozřejmě furt mě na tom šlapat nebaví, takže občas zvolím i jinou aktivitu. 

 

2, Kolo, silnička, MTB, trenažér

Tak to asi zkusil každý, když nemohl běhat, nasedl na kolo a šlapal. Při lepším počasí je samozřejmě výživnější vyjet ven na silničku nebo horáka. Když je hnusně mám i svého kamaráda na půdě, ale přiznám se, že na něm moc často nešlapu. Asi nejčastěji když je pěkně a nemůžu běhat, vezmu naší brutálně Old-schoolovou silničku a šlápnu do ní, pořádně se vyřádím v kopcích kolem Kamenice. Trochu trailu na MTB taky nikdy neuškodí, ale zdraví primárně, určitě si nechcete zlomit třeba klíční kost v době, kdy si snažíte zotavit zranění z běhu. (Aneb jak jsem se kdysi rozsekal v závodě na kole, když jsem zotavoval únavovou zlomeninu z běhu a přivodil si naškublou klíční kost)


3, Plavem

Nějaký to plavání provozuji přes celý rok, většinu roku v krytých bazénech. Když mám normální běžecký trénink, jde většinou o regenerační plavání nepohodu kolem půl kiláku, ale občas si zaplavu i trochu víc a dám si ten kilák a svižněji. Když jste zranění můžete trochu přidat a zařadit plavání jako další formu udržování formy, ale pokud je pro vás běh primární tak to zase nepřehánějte nebo se na vás nalepí moc svalové hmoty, i když za týden-dva plavání se vám Véčko na zádech neudělá : D

 

4, Kompenzační a protahovací cvičení, TRX

Kompenzační cvičení dělám, i když nejsem zraněný většinou 3-4 týdně po dobu vždy kolem 15 minut, ale jedu téměř bez přestávek mezi sériemi, takže stihnu odcvičit celé tělo. Když jste jako běžec zraněný, je ideální doba snažit se trochu vyladit si kompenzační cvičení, posílit slabá místa, zaměřit se na důvod proč k běžeckému zranění došlo a do budoucna předcházet zraněním kvalitními protahovacími a kompenzačními cvičeními. Na kompenzační cvičení stačí cvičit s vlastní vahou, joga, ale i TRX je dobrá hračka. Protahování dělám každé ráno i večer a po/před každým tréninkem. Ráno 10 minutek spíše dynamický strečink, trochu power-jogy, probuzení a připravení těla na celý den. Před sportem pak vždy znovu trochu kroužení a dyn. strečinku, po tréninku klasické protáhnutí. Večer pak opět trochu jógy, zklidnění, protáhnutí a připravení těla a mysli do postýlky.

 

5, Tréninková maska

Blbůstka, kterou jsem si pořídil a občas se s ní vyřádím. Pořádně si uberete kyslík a zadýcháte se i při pomalé jízdě na kole, eliptikalu nebo při cvičení. Přiznám se, že momentálně to moc nepoužívám a nemá to bůhví jaký efekt, ale dají se s tím posílit dýchací cesty a možná trochu rozvinout kapacita plic.

 Tak to je zhruba takový výčet toho co dělám, když mi noha furt říká, že nemám běhat. Ale prostě běh mi to úplně nenahradí a forma se i tak ztrácí. Při žádném z těchto sportů nedosáhnu zdaleka tepovky jako při běhu. Na kole i eliptikalu se dostanu max na 150-160 tepovku a nohy už sou v kotli. Jenom při běhu můžu běžet celý půlmaraton na tepu 180+ a pohoda. Ale určitě není na škodu dát trochu volno kloubům a všemu co je hodně zatěžované při běhu a občas zařadit jiný sport a to i při normálním běžeckém tréninku bez zranění.

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---