Tomáš 27. 3. 2017
Jak na perfketní imunitu !?
Kdo by nechtěl být 365 dní v roce zdravý, netrápit se s nemocemi a prostě si žít v pohodě?
V tomto článku se budu snažit poskytnou zajímavé tipy, jak si zlepšit poměrně snadno a efektivně imunitu.
Od 2014 jsem prodělal pouze 2x střevní nemoc. Jednou kvůli mému experimentování se stravou a podruhé v Kolumbii, tomu se nedalo moc vyhnout
Jinak to musím zaklepat, ale klasické nemoci mě už vážně dlouho nezkolili.
Naváži na svůj minulý starší článek, kde jsem zmiňoval také tipy jak si zlepšit imunitu. V minulém článku jsem se však zaobíral spíše jak si konkrétně upravit jídelníček a co jíst na zlepšení imunity. Dneska se podíváme na další techniky jak posílit imunitu, nejen v kuchyni.
1, Dotek vody - Víceméně to nejjednodušší, nejdostupnější a velmi účinné. Na to sakra nedám dopustit. Každý den, nejlépe 2x. Ráno a večer si dávám střídavou sprchu - po celém těle začínám teplou a končím ledovou. Vždy se sprchujte ledovou vodou cca 30 sekund, pak teplou 30s a takto opakujte alespoň 3x. Zakončete ledovou - to je důležité. Ledovou sprchu začínám od noh, na které se také hodně jako běžec soustředím. Nejenže vám takto aplikovaná sprcha aktivuje lymfu, celé tělo prokrví, zrychlí regeneraci, pomůže vyléčit různé neduhy, ale hlavně při dlouhodobé aplikaci výrazně zvýší vaší imunitu.
Začátečníci mohou začít kratší dobu v ledové, nebo začít jen se sprchou noh. Pro výrazný efekt by jste se však měli dopracovat k aplikaci 2x denně, 3x celé tělo střídavě studenou-teplou cca 30sec. Občas můžete zařadit pouze i klasické otužování, to zabírá taky velice efektivně.
2, Vzduch - Bez jídla může člověk vydržet několik týdnů, bez vody několik dní, bez vzduchu stěží několik minut! Proto je ovládání různých způsobů dýchání velmi efektivní pomocník pro udržení a zlepšení zdraví - aneb nesmrtelní jogíni Zde však nebudu popisovat jógu, techniky a vše podrobně, pouze malý návod - jak si i vy lehce můžete pomoci dýcháním.
Zdravotní dýchání - v leže, sedě nebo ve stoje. Hlubší nádech nosem po dobu cca 2sec do oblasti břicha - zadržet dech cca 8sec a vypustit vzduch nosem po dobu 4sec - provádějte alespoň 2-3minuty 2x denně.
Vietnamský typ dýchání - vtáhněte pomalu vzduch nosem, zadržte 2 sec, pomalu výdech a až vydechnete snažte se co nejvíce vtáhnout břicho - masírujete tím a zlepšujete činnost střev a trávícího traktu. Po výdechu a vtáhnutí břicha zadržujete opět 2 sec a začínáte dalším nádechem. Opakujte 10x, po pár dnech můžete zvyšovat 15-20-30x...
Toto jsou pouze dva tipy dýchacích technik, existuje spousta dalších, ale tyto považuji za dobré, jednoduché a každý den je zařazuji. Velice důležité je naučit se dýchat hluboce - "do břicha" nosem. Při dýchání buďte uvolnění. Samozřejmě procházky v přírodě, vyvětraný vzduch v bytě apod. by měli být také součástí zdravého dýchání.
Vědomé zadržování dechu přispívá k harmonickému proudění energie po celém těle, zlepšuje funkci vylučování endokrinních žláz, posiluje rytmus srdce, pomáhá nasytit krev kyslíkem a tím urychluje procesy okysličování, regenerace. Když budete denně alespoň 10-15 minut dýchat "vědomě", vašemu zdraví to určitě prospěje. Ale prosím, zase se kvůli mě nemusíte udusit při zadržování dechu, děkuji
3, Sání oleje - Tomuhle se možná pousmějete, ale já osobně to praktikuji a myslím, že na tom něco může být. O co jde? Vzpomeňte si jak si děti cucají palec. Během cucání prstu vzniká v dutině ústní nadbytek slin, který má, mimo jiné, antibakteriální vlastnosti. Lidová medicína pravděpodobně uplatnila podobný způsob, který spočívá v sání rostlinného oleje.
S úspěchem ji vyzkoušelo mnoho sibiřských léčitelů.
Ráno na lačno nebo večer před spánkem (alespoň po 3-4 hodinách od posledního jídla) si dejte do úst 1 lžíci rostlinného oleje - např. kokosový, slunečnicový, olivový a povalujte ho jako bonbon v přední části úst, celých 25-30 minut. Olej NEPOLYKEJTE! Po uplynulé době olej vyplivněte, obsahuje různé toxické látky, které na sebe navalil z vaší ústní dutiny. Metodu můžete praktikovat libovolně dlouho, ideálně klidně každý den ráno a večer. Dokonce jsem četl, že může pomoci léčit onemocnění jako zánět žil, chronické anémii, ochrnutí, ekzému, otoků, žaludečních onemocnění, střevních a srdečních onemocnění, onemocnění cévní soustavy, nádorových, kloubních onemocnění a k léčbě mnoha jiných potíží. To je asi trochu přehnané, ale i pokud nám to pomůže jako prevence proti různým nemocem a zlepší imunitu, je to téměř zadarmo, proč to občas nepraktikovat
4, Pitný režim, čaje - Kromě kvalitní a vyvážené stravy, kterou by jste měli mít pokud chcete mít silnou imunitu je důležitý i pitný režim. Ideální je pít kvalitní čistou vodu, nepít jí ani moc ani málo. Vaše moč by měla být světle žlutá. Pokud je úplně bílá, pijete pravděpodobně až moc a zatěžujete zbytečně ledviny. Pokud je sytější barvy, váš organismus může být lehce dehydratován. 2 bylinné čaje denně nejsou na škodu a určitě vám také mohou pomoci zlepšit imunitu. Ideální je kvalitní zelený sypaný čaj, čerstvý zázvorový a všechny možné bylinné čaje...
Pít je vhodné mezi jídly, pití a současná konzumace jídla zhoršuje trávení. Pokud hubnete, můžete tím sice docílit, že se budete cítit dřív nasyceni, pro zdraví, tělo a trávící systém to však vhodné není. Některé čaje zhoršují absorpci různých vitamínů a minerálu, i proto je dobré nepít je v časové blízkosti konzumace potravin. Kapišto!?
Jablečný ocet - ještě k tomuto pokladu. Jablečný ocet obsahuje kyselinu jablečnou a ta tvoří po syntéze se zásaditými a minerálními látkami glykogen. Jablečný ocet zlepšuje stav cév a příznivě ovlivňuje tvorbu červených krvinek. Jablečný ocet obsahuje výjimečně vysoký obsah draslíku nezbytného pro uklidnění nervového systému, pro regulaci hormonů, zadržení vápníku v organismu, železa, hořčíku a křemíku. Má vážně hodně léčebných vlivů. Doporučuji zařadit 15 minut před větším jídlem - 2 lžičky bio jablečného octu 2x denně. Já ho přidávám i do po-tréninkové a po-závodní hydratace. Může pomoci i s redukcí váhy.
5, Vyvážený pohyb - Většina z vás jsou asi běžci a pohybu máme více než většina ostatní populace. To však ještě neznamená vítězství. Pokud celý den sedíte v práci a jdete běhat až k večeru, není od věci se snažit trochu hýbat i přes den. Platí to i pro všechny ostatní. Všichni by měli mít dostatek pohybu přes celý den a v noci pak správně spát, regenerovat a čerpat síly. Pokud máte sedavou práci, občas se zvedněte, lehce si zacvičte, dejte si procházku po kanclu apod... Pokud to podmínky dovolí, je fajn sebou všude tahat třeba švihadlo, párkrát denně si chvilku zaskákat a aktivovat tak lymfu.
6, Komplexita - Na naší imunitu má vliv prostě téměř vše co děláme po celý den, psychický stres, strava, pitný režim, všechno cvičení nebo sezení, kvalita vzduchu a tak dále. Věnujte každý den alespoň pár minut svému tělu, zautomatizujte si některé tyto techniky a snažte se jíst lépe! Bude vám líp a budete odolnější, zdravější a krásnější
Všechny tyto techniky vám kromě zlepšení imunity mohou pomoci i při léčbě různých onemocněních, mohou vám poradit třeba s dlouhodobými otázky typu: "jak na zácpu", "jak na akné", "jak být zdravý", "jak na různé bolesti", "jak se nestresovat z Donalda Trumpa a Miloše Zemana" apod. jo?
Ještě ve zkratce některé věci, které vám zlepší imunitu - dopřejte si kvalitní spánek, hýbejte se, relaxujte a smějte se, dodržujte pitný režim, jezte kvalitně, vyváženě a nepřejídejte se, zajistěte tělu dostatek vitamínů a minerálů, otužujte se, dýchejte, dýchejte a zajistěte si čerstvý vzduch, mějte nohy v teple, nebuďte prasata a dodržujte hygienu, dopřejte si masáže a sauny, bazén, vířívku a hlavně - nestresujte se kvůli pičov*nám!