Blog
TomášaTerka  18. 9. 2016

Havlíčkův Brod 1/2 maraton

Havlíčkův Brod 1/2 maraton

V sobotu 17.9.2016 jsme v sestavě já, Tom a náš taťka vyrazili na půlmaraton do Havlíčkova Brodu. Tohoto závodu jsme se chtěli už dlouho zúčastnit, ale loni nám to okolnosti nedovolili, a proto jsme se na něj letos už dlouho dopředu těšili. 

Start, cíl i celé zázemí závodu bylo umístěno ve sportovním areálu Plovárenská v Havlíčkově Brodě. V závodě byla možnost běžet jako jednotlivec nebo ve štafetě. Tento závod byl zároveň Mistrovstvím ČR veteránů v půlmaratonu (kategorie mužů i žen od 35 let). 

Trať závodu byla vedena po zpevněných cyklostezkách kolem řeky Sázavy. Běželi se celkem 4 okruhy, které byly dlouhé 5,28 km. V závěru každého okruhu byla otočka kolem kolíku, který dělal trať závodu pomalejší. Trasa byla převážně rovinatá, pouze s malými mírnými zvlněními. 

Do sportovního areálu jsme dorazili okolo 9.30 hodin. Pozdravili jsme se s našimi kamarády závodníky, kteří si taky nechtěli nechat ujít tento půlmaraton, a vyzvedli si tašky se startovními čísly a dalšími propozicemi. Počasí nemohlo být lepší, příjemných cca 18 stupňů, téměř bezvětří, zataženo. Start závodu byl plánován na 11:00. 

Po převléknutí do běžeckého oblečení jsme se rozklusali, dali si abecedu, několik rychlejších rovinek a směřovali ke startu. Na startu se všichni závodníci začali hromadit cca 10 min před závodem. Atmosféra byla plná očekávání a všichni už se těšili na vyběhnutí do prvního okruhu Havlíčkobrodského půlmaratonu. Na trati byla zajištěná suprová občerstvovačka s místními organizátory a nechybělo ani spousta nadšených fanoušků.TERKA -

Vystartovala jsem společně se svým kamarádem Martinem v tempu 3:50 min/km. V prvním okruhu běžel Martin celou dobu těsně přede mnou a vedl mě po jemu již známé trati. Já jsem trať závodu neznala, ale to vůbec nevadilo, protože se nedalo nikde špatně odbočit. 


Zdárně jsme zvládli společně první okruh, kde mě v konci překvapila otočka kolem kužele, kdy jsem musela téměř zastavit oběhnout kužel a znovu se rozbíhat. V prvním kole to byla ještě pohoda, ale už tam jsem věděla, že až poběžím ve čtvrtém kole do finishe tahle otočka bude dřina. Ještě koncem 1. kola jsem cítila, že původní zvolené tempo bych po celý závod neudržela a zpomalili jsme na 4:00 min/km.

Proběhli jsme do druhého kola a Martin mi stále probojovával cestu mezi ostatními běžci. Na trati jsme se míjeli s dalšími závodníky, kteří běželi ještě první okruh a se štafetáři, kteří startovali o chvíli později. Během druhého okruhu (cca 7. km) jsem cítila, že mi trochu tuhnou nohy a začala jsem se bát, že jsme přepálili start. Doufala jsem, že to během dalších kilometrů rozběhnu a naštěstí rozběhla.

Na konci 2. kola (cca 11. km) Martin začal mírně zpomalovat a povzbuzoval mě, ať pokračuju sama v původním tempu. V této chvíli jsem byla v celkovém pořadí 3. ženou a tuto pozici jsem si chtěla přinejmenším udržet. Na občerstvovačce jsem si chrstla trochu sladkého ionťáku do ksichtu a rozhodla se zabrat.

V třetím kole jsem se překvapivě cítila dobře. Mírně jsem přidala a povzbuzování fanoušků podél trati mě nabíjelo tak energií, že jsem se i chvílemi smála.

V posledním kole jsem už věděla, že závod dokážu doběhnout v celkem dobrém čase a výsledek nebude úplný propadák. To mi zvedlo náladu! Když jsem pak na 19 km před sebou uviděla sokyni na 2. pozici mezi ženami, sebrala jsem všechny zbývající síly, předběhla ji a poslední dva kilometry běžela, co jsem mohla. Nakonec i poslední otočka kolem kužele mi připadala v pohodě. V cílové rovince jsem ještě málem špatně odbočila a namísto do cíle, jsem běžela do dalšího kola.

Doběhla jsem v čase 1:25:43 a skončila jako 2. žena v celkovém pořadí. Svůj osobní rekord na půlmaraton jsem sice nepřekonala, ale chybělo mi pouze 18 sec. 1. žena doběhla společně s bráchou o necelou minutu přede mnou a 3. ženě jsem ještě na závěrečných 2 kilometrech utekla o půl minuty. 

Závod byl úžasný, skvěle zvládnutá organizace, krásné zázemí. Se svým výsledkem jsem vcelku spokojená a Havlíčkobrodský půlmaraton má u mě palec nahoru! Přijedeme zase!


TOM -

Od vyléčení zranění byl tento závod první půlmaraton, který mě čekal. Něco málo už se mi podařilo naběhat, tréninky začínají být opět lepší a forma se taky vrací. Nicméně jsem vůbec netušil, na jaký čas momentálně v půlmaratonu mám, takže to byl běh prostě na pocit.

S Terkou se nám podařilo na závod vcelku pěkně vyladit i přesto, že jsme byli necelý týden před závodem na dovolené. Oba jsme do závodu nastoupili odpočatí, ale i s nějakým nedávným intenzivnějším tréninkem. Závod jsem rozběhl pocitově úplně na pohodu. Po prvním kilometru mi sporttestr zahlásil 3:38, což jsem věděl, že je až moc rychlé. Hold suprová atmosféra, dobré rozehřátí, vyladěnost a vše ostatní mému tělu dopřálo běžet první kilometr v tomto tempu pohodlně. Nicméně jsem věděl, že je to pro mě na půlmaraton nyní moc rychlé tempo. Následujících 7km jsem běžel stále pohodlně v tempu kolem 3:45-3:52.

Hodně kilometrů jsem běžel s vítězkou v ženské kategorii Hanou Homolkovou a docela jsme si pomáhali, střídali jsme se v tempu, to bylo super Cool Nicméně od 9km jsem začal zpomalovat i když jsem se cítil furt dobře, neměl utavené nohy, dech byl taky ok, ale už se mi nedařilo udržovat tak vysokou kadenci. Od 9km do 15km jsem běžel průměrně v tempu kolem 4 min na km. I nadále se mi běželo pohodlně, ale rychleji se tělu už prostě nechtělo Yell

Poslední kolo jsem ještě trochu pocitově zabral, rychlost se však nezvedla, únava už byla znát. Většina ostatních však poslední kolo zpomalovali víc než já, takže jsem opět doběhl Hanču, která mi myslím na 8-9. km utekla a užil jsem si s ní finiš do cíle Innocent Výsledný čas 1:24:49 mě nijak extra nepotěšil, ale na druhou stranu se mi běželo celou dobu super, po téměř celý závod jsem měl úsměv na tváři, nic mě nepíchalo, nebolelo a vůbec to nebylo nadoraz, takže ze závodu jsem si odnesl pěkný pocit a byl jsem spokojený. Hodně zatáček a obrátka kolem kuželu udělala rovinatý závod dle mého názoru o něco pomalejší.

Po závodu jsme s Terkou dostali suprovou masáž a ještě jsme si dobře popovídali s maséry, kteří zajišťovali v zázemí půlmaratonu masáže. Bylo vidět, že jsou to profíci a mají velké zkušenosti. Byl mi nabídnut i masérský kurz, který bych si moc rád udělal, ale termínově bych to nyní na podzim nezvládl, jelikož se hodiny kryjí s dálkovým studiem, který nyní začínám. Kurz bych si však chtěl někdy udělat, možná na jaře Smile Kdyby měl někdo zájem, můžete mrknout na stránky, kurzy pořádají ve více městech za velmi přijatelnou a zajímavou cenu. Když mi napíšete, domluvím Vám ještě slevu dalších 10% - Nabídka kurzů

Brzo nás čeká spousty dalších menších závodů, budeme se těšit, že se s většinou z Vás potkáme Smile

TomášaTerka30. 11. 2020

Co se událo v roce 2020?

Kam nás nohy zavedli a jak se nám změnil život v roce 2020

TomášaTerka21. 7. 2019

Sezi Run 2019

Po delší době opět zpět! Report z 12 km SeziRunu 13.7.2019!

TomášaTerka25. 1. 2019

T1 maraton štafety (2019)

Zase po nějaké době report, první letošní závod, kterého jsme se zúčastnili - jako štafetový tým

TomášaTerka4. 11. 2018

Půlmaraton Velešín (2018)

Report z nedělního svátečního půlmaratonu ve Velešíně

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---