Blog
TomášaTerka  27. 10. 2016

Egypt - dovolená, potápění

Egypt - dovolená, potápění

Já (Tom), Terka, Kuba (přítel Terky), taťka a brácha jsme v neděli 9. 10. 2016 ráno ve 3:00 nasedli v Kamenici nad Lipou (doma) do auta a vyrazili do Prahy na letiště Václava Havla. V 7:30 jsme měli nasednout do letadla a odletět do slunného Egypta za teplem, podmořským životem a pohodou, jaká má být na dovolené. A tak i stalo.

 Akorát na letišti jsme si počkali o něco déle, let měl zpoždění zhruba 45 minut. Tím byla zpečetěna naše první zkušenost s leteckou společností Air Cargo (hlavně, že jsme doletěli v pořádku). 

 

Tuto dovolenou jsme měli naplánovanou už delší dobu dopředu. Zabookovali jsme si pobyt v hotelu Blue Reef Resort s plnou penzí (All inclusive). Vše nám zařídilo potápěčské centrum 3will, které má základnu jen 3 minuty chůze od hotelu. Zaměstnanci tohoto potápěčského centra se o nás celý týden starali, vozili nás na ponory, poskytovali nám lahve se vzduchem a půjčili nám chybějící potápěčskou výbavu. Potápěčské centrum má i české zastoupení, kdy nám byla jako instruktorka přidělená moc milá slečna Šárka. Šárka se s námi celý týden potápěla, hlídala nás, abychom se neutopili, ale především nám ukázala nejzajímavější potápěčské lokality v okolí.

 

Na letiště Marsa Alam v Egyptě jsme přiletěli kolem 13:30, o necelou hodinu později. Splašili jsme si své kufry a vydali se hledat "týpka", který nás měl odvézt do hotelu. Při východu z letiště nás oslnil sluneční svit a vrazila nám facku venkovní teplota přes 30°C. Do hotelu nás ve svém zánovním microbusu svezl moc milý egyptský řidič, který nám dokonce naložil kufry. Cestou jsme tankovali na místní čerpací stanici, která vypadala vážné vtipně (jak můžete vidět níže ve fotogalerii).

 

Hotel Blue Reef Resort a potápěčská základna byly vzdálené asi 20-30 minut jízdy od letiště. Než jsme se dohrabali na recepci v hotelu, bylo 15:00. Naštěstí však tento den prodloužili dobu obědu, a tak jsme se ještě stihli pořádně nadlábnout. All inclusive v hotelu nám zajišťovalo jídlo po celý den. Snídaně od 7:00, obědy od 12:00 a večeře od 19:00, vždy k dispozici po dobu 2-3 hodin. Odpoledne kolem 16:00 se dalo jít navíc k bazénovému baru a dát si svačinu nebo drink zdarma. Tvrdý alkohol a pivo byly také neomezeně u baru k mání, a tak jsme tento týden pojali jako pohodovou dovolenou a občas se zchladili nějakým drinkem.

První den jsme se zabydleli v pěkných pokojích na hotelu, zařídili si všechno nutné ohledně plánovaných ponorů, zajistili si chybějící vybavení na potápění a trochu se aklimatizovali. Následujících 5 všedních dní jsme měli každý den naplánované 2 technické ponory v dopoledních hodinách. Návrat na hotel byl kolem 13:00 na oběd a po zbytek dne jsme měli volno. Buď jsme vymýšleli nějaké aktivity, nebo jen lenošili u bazénu.

Kromě ponorů jsme se dvakrát vydali na projížďku na čtyřkolkách do pouště, kde jsme dostali od místních obyvatel v beduínské osadě ibiškový čaj.  Já (Tom) jsem si v hotelu vysmlouval 3x hodinovou masáž celého těla, na které jsem chodil průběžně během celého týdne. Terka s Kubou si také zašli poslední den na hodinovou masáž v páru. Masáže se nám podařilo domluvit za velmi dobré ceny, a tak jsme byli spokojení.

 

Čtvrteční den jsme měli trochu odlišný od ostatních. Hned ráno jsme jeli jako vždy mikrobusem na ponor, akorát tentokrát jsme dojeli do přístavu, kde jsme se přesunuli na loď. Větší lodí, kde nás bylo celkem 30 potápěčů, jsme se vydali do chráněné oblasti zvané Dolphin house. Jak už z názvu možná tušíte, měli se zde vyskytovat delfíni. První ponor byl technický a trval přibližně hodinu. Poté jsme si vzali pouze základní výbavu - masku, šnorchl, ploutve a nasedli jsme na malý člun. Člunem nás zavezli k hejnu delfínů, kteří se pohybovali nedaleko od naší zakotvené lodi. Když jsme byli dostatečně blízko, vyskákali jsme z lodi a snažili se plavat, co nejblíže ke skupině delfínů, které jsme nadšeně pozorovali a plavali společně s nimi. Dostali jsme se vážně blízko. Já (Tom) jsem se snažil delfíny pořádně natočit a jeden se o mě dokonce otřel. Super pocit!

 

Celý týden utekl jako voda, pořád bylo co dělat, střídali jsme potápění s jinými aktivitami, odpočinkem a samozřejmě s trávením času v jídelně. Jídlo nebylo špatné, vždy měli poměrně velký výběr. Ovoce měli dobré, i když bylo na výběr většinou jen ze 3 druhů. K obědu a večeři byl vždy připraven velký salátový bar, kde byla v nabídce spousta dobré zeleniny, zeleninových dipů a míchaných salátů. Co se týče ryb a mořských plodů, s těmi to tak bohaté nebylo. Většinou připravovali pouze jeden druh ryby na jeden způsob.

 

Celý týden jsme s Terkou pojali jako ukončení běžecké sezóny a dali si jen pár raních volných výklusů před snídaní. Dohromady jsme byli běhat 4x, vždy jen 7-10 km, kdy jsme si prohlédli okolní pouštní krajinu.

 

V sobotu jsme se už nepotápěli, jelikož den před odletem se technické ponory již nedoporučují. Taťka a brácha si domluvili privátní výlet na celý den. Odjížděli kolem 5 hodiny ráno a nejdříve se jeli podívat na 3 hodiny cesty vzdálený chrám v Edfu. Pak pokračovali 2 hodinovou cestou kolem řeky Nil až do města Kom Umbu. Prohlédli si město, naobědvali se a jeli zpět. Mě s Terkou a Kubovi se nechtělo trávit 8 hodin v autě, a tak jsme si naplánovali vlastní program. Zůstali jsme v hotelu, ráno se vyklusali a pak se vydali na druhou projížďku na čtyřkolkách. Tentokrát kratší, ale zato pořádná rychlá jízda pouští. Odpoledne jsme si ještě zašnorchlovali kolem korálového útesu nedaleko od hotelu. Večer jsme se napráskli na poslední večeři, zabalili kufry a čekali na odvoz na letiště.

 

Po 11 hodině nás vyzvedl u hotelů nám už dobře známý egyptský řidič. Kolem půlnoci jsme dorazili na letiště, šli se odbavit a čekat na let zpět domů. Já (Tom) jsem ještě na letišti narval všem kufry nakoupenými kartony cigaret v Duty free, kde jsem utratil své poslední dolary. Cigarety tam měli vážně levné, takže jsem toho využil a teď s nimi trochu kšeftuji. Let domů měl opět zpoždění, tentokrát dokonce víc než 2 hodiny. Zpáteční let trval přibližně 5 hodin, a tak jsme se všichni snažili v letadle trochu spát. Kolem 8 hodiny ráno jsme přiletěli do Česka, kde nás čekalo příjemných ranních 10°C, takže pro nás teplotní změna nebyla zas takový šok. Vyzvedli jsme si auto a vyrazili směr domov.

 

Dovolená byla krásná, moc jsme si jí užili. Vzpomínky na potápění a na Egypt si určitě zachováme na celý život. Ale teď už nám nezbývá nic jiného, než zase pořádně trénovat a závodit (a to nás přece taky strašně baví).

 

Kdyby někoho zajímalo, na kolik může nyní vyjít pobyt s All inclusive a letenkou v Egyptě a na podobných místech, je to mezi 10-15 tisíci, když půjdete po ceně. Mnoho turistů se pořád bojí létat do Egypta, a tak jsou ceny dost stlačené. Nám vše připadalo naprosto bezpečné a v pohodě, ale člověk nikdy neví, kdy upadne křídlo u letadla nebo ho někdo odstřelí. To bychom se ale museli bát vyjít i na ulici, takže no stress, žijte přítomností! Laughing

 

Zdar, Terkejšna a Tomš


(na videu byla bohužel kvůli autorským právům odstraněna hudba Cry)
TomášaTerka30. 11. 2020

Co se událo v roce 2020?

Kam nás nohy zavedli a jak se nám změnil život v roce 2020

TomášaTerka21. 7. 2019

Sezi Run 2019

Po delší době opět zpět! Report z 12 km SeziRunu 13.7.2019!

TomášaTerka25. 1. 2019

T1 maraton štafety (2019)

Zase po nějaké době report, první letošní závod, kterého jsme se zúčastnili - jako štafetový tým

TomášaTerka4. 11. 2018

Půlmaraton Velešín (2018)

Report z nedělního svátečního půlmaratonu ve Velešíně

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---