Blog
TomášaTerka  11. 11. 2017

Egypt 2017 - Safari, potápění z lodi

Egypt 2017 - Safari, potápění z lodi


Konečně po delší době můžeme začít článek jinak než – "A tak jsme se v rodinném triu vydali... Laughing. Tentokrát se k nám totiž přidali ještě brácha Martin a Terky přítel Kuba. Dále kamarád Milan z Pelhřimova s dcerou Áďkou... A tak jsme se v sedmi vydali v páteční podvečer 3.11. na letiště do Prahy.

Tuto "potápěcí" dovolenou jsme měli naplánovanou už cca půl roku předem a všichni jsme se moc těšili. V Rudém moři jsme se byli potápět i minulý rok. Loňský říjen jsme bydleli v hotelu "Blue Reef" nedaleko Marsa Alam a ponory jsme absolvovali pouze ze souše (kromě jednoho dne,.. report s videem z loňské dovolené). Letos jsme zvolili odlišnou variantu a na celý týden jsme se vypravili ještě s dalšími potápeči na "safari potápění" z lodi.

 

V noci z pátka na sobotu 4.11. jsme odletěli z Prahy směr Egypt. V ranních hodinách už jsme vystupovali na malém letišti v Marsa Alam. Poměrně svižně si nás náš "šéfík" z lodi přebral, převezli nás busem do přístaviště a všichni jsme se nalodili na loď s názvem "Reef Master". Kolem 8 hodiny ranní v sobotu jsme po natankování a ubytování v kajutách vypluli. Ubytovaní jsme byli buď po 2 nebo 3 lidech. Na lodi byla také jídelna, společenské místnosti, místnost na potápečské "cajky" a paluba na opalování. Vše, co jsme pro náš týdenní pobyt potřebovali.

 

První den jsme popojeli jen kousek (cca 1-2 hodiny plavby) a udělali dva snažší ponory, někteří se však vydali i na třetí ponor - noční. Zbytek dne jsme odpočívali a seznamovali se s ostatními účastníky. Na lodi s námi bylo ještě asi dalších zhruba 14 potápečů z ČR, které jsme neznali. Brzy jsme se seznámili a všichni byli fajn Cool. Kuchaři a personál byli místní "borci" z Egypta, všichni také moc přívětiví, "mega" ochotní a pracovití. Jídlo bylo suprové.  Pokaždé jsme měli na výběr z různých zeleninových jídel, luštěnin, rýže, brambor, těstovin, kuřecího či hovězího, občas ryb, mořských plodů apod. Nechybělo čerstvé vynikající ovoce a různé dipy k hlavním jídlům, na lodi upečené pečivo či dezerty, palačinky atd... Kdykoliv jsme si také mohli udělat kafe, místní dobré čaje nebo si dát pivko. Nebylo na co si stěžovat. Innocent

 

Druhý den jsme se začali přesouvat na vzdálenější místo – známou potápěčskou destinaci Daedalus Reef. Po cestě jsme absolvovali ještě 3 ponory na různých zajímavých lokalitách. Každý den jsme absolvovali 3 ponory – ráno před snídaní, pak chvíli odpočinek, další ponor před obědem, a poslední cca za 2 hodiny po obedě. Zbytek dne jsme odpočívali, opalovali se, klábosili s ostatními, hráli stolní hry, lehce popíjeli a cpali se dobrým jídlem.

 

Na místo zvané Daedalus Reef se všichni potapeči pravděpodobně těšili nejvíc. Lodí to byla cesta cca 8 hodin vzdálená od pevniny, tzn. poměrně daleko, někde uprostřed Rudého moře. Jednalo se o místo v moři, kde byl velký korálový útes, na kterém stál maják. Na tomto místě je velmi pestrá fauna a  flóra s častým výskytem paryb (žraloků). Na Daedalu jsme se potápěli další 4 dny – od pondělí do čtvrtka odpoledne. Počasí nám z potápečského pohledu úplně nepřálo. Bylo sice jasno, teplo, opalovat jsme se mohli každý den, ale byly poměrně silné proudy, vítr a velké vlny. Díky tomu vzinkl náš asi nejsilnější zážitek z celé této plavby.--->

 

V úterý při třetím odpoledním ponoru na Daedalu nás chytl ke konci ponoru silný proud, který naší skupinku odnesl daleko od reefu do širého moře. K tomu se k nám přidal moc hezký asi tří metrový žralok dlouhoploutvý (brzy uvidíte na videu), který je prý 5. nejnebezpečnější žralok. Na potápeče však žraloci naštěstí "téměř" nikdy neútočí. Innocent Rádi si spíš kousnou do plavce v barevných plavkách :D. Poté, co nás proud odnesl do neznáma, jsme vypustili bojku a čekali asi 10-15 minut než si pro nás přijede zodiac (člun) z naší lodi. Mezitím jsme měli zajímavé dobrodružství se žralokem, který o nás měl až podivně velký zájem. Otřel se nám o ploutve a několik minut jsme si mohli lehce "posraní" užívat společnost tohoto žraloka. Vypadalo to jako kdyby si nás chtěl dát k večeři. Vše nakonec dopadlo dobře. Po chvíli si nás vyzvedl zodiac a dovezl nás na naší loď.Cool

 

Další dny probíhaly ponory poměrně v poklidu, viděli jsme mnoho krásných ryb, mnohokrát žraloky dlouhoploutvé, barakudy, mureny, rejnočky, trnuchy, napoleony, klauny očkaté, jehlice a mnoho dalších zajímavých podmořských ryb a živočichů.

 

Poslední ráno na Daedalu jsme se vydali na severní cíp hledat žraloky – kladivouny. Tam měl být jejich výskyt údajně největší, ale museli jsme se trochu vzdálit od reefu. Hledání proběhlo úspěšně a dostali jsme se velmi blízko ke skupince asi 7-8 žraloků kladivounů (uvidíte brzy na videu). Opět super nezapomenutelný zážitek a všichni jsme to přežili Laughing...

 

Ve čtvrtek večer jsme se z Daedalusu přesunuli zpět blíž k pevnině a v pátek udělali poslední dva mělké ponory (kvůli vysycení před odletem) na jiných lokalitách. V podvečer jsme zakotvili již v přístavu Port Galib a chvíli si zašli nakoupit nějaké dárky do místních obchůdků. Pak jsme si dali poslední večeři a šli brzo spát. Ráno kolem 4 už jsme vstali a dobalili se. Autobusem jsme se přesunuli na letiště a v 7:30 jsme odletěli zpět z letiště v Marsa Alam do Prahy. O něco opálenější, plní silných zážitků, odpočatí od běhu, práce, "online života a internetu".

 

Hurá zpátky domů!

 

Zdar

Terkejšna a Tom Cool

TomášaTerka30. 11. 2020

Co se událo v roce 2020?

Kam nás nohy zavedli a jak se nám změnil život v roce 2020

TomášaTerka21. 7. 2019

Sezi Run 2019

Po delší době opět zpět! Report z 12 km SeziRunu 13.7.2019!

TomášaTerka25. 1. 2019

T1 maraton štafety (2019)

Zase po nějaké době report, první letošní závod, kterého jsme se zúčastnili - jako štafetový tým

TomášaTerka4. 11. 2018

Půlmaraton Velešín (2018)

Report z nedělního svátečního půlmaratonu ve Velešíně

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---