Blog
Tomáš  28. 3. 2018

Dechová cvičení + otužování (Cesta k vysněné regeneraci?)

Dechová cvičení + otužování (Cesta k vysněné regeneraci?)

Jak jsem slíbil na konci minulého článku, tentokrát něco málo více k tomu co myslím tím mým "zázračným dechovým cvičením” spojeným s otužováním. Otužování zná asi každý, každý ví, že by to pro tělo mělo být velmi prospěšné. Často se do toho však lidé nedonutí, nezkusí to a nebo o tom prostě nepřemýšlí. Přitom pro sportovce je to jedna z nejefektivnějších regeneračních metod. Metod, která podporuje imunitu, kvalitu tréninku, uvolněnost svalů a další. Tzn. Ve výsledky i výkon.

Ve spojení s tímto jsem se dostal i k dechovému cvičení, které má podobný vliv - zlepšuje zdraví, trávení, imunitu a pravděpodobně i kapacitu plic a dlouhodobě může mít vliv samozřejmě i na výkon. Popravdě i krátkodobě a můžete cítit hned po prvním cvičení různé zajímavé "stavy". Po dechovém cvičení je také pravděpodobně možné déle zůstat v ledové vodě a znásobit tak efekt otužování. Já jsem k tomu začal zařazovat ještě více jógy - tím se efekt všeho samozřejmě ještě více zvětšuje.

Mě tuto dechovou metodu ukázal kamarád v Kapském městě, který byl na lekcích, na kterých se tato technika učí. S touto metodou dechových cvičení na svět přišel (možná s tím nepřišel na svět on, ale na youtube je hodně známý a co s tím dokázal je k neuvěření) týpek zvaný - "Wim Hof" aneb "ledový muž". Prvně jsem chtěl natočit vlastní video, jak dělám dechová cvičení a utužování, nicméně na youtube jsem našel již spoustu dobrých videí. I u mě panuje jakási lenost, takže ušetřím čas a přidám Vám sem video z youtube, na kterém je metoda více objasněna a Wim Hofa ukazuje jak na to. Stejně bych to nevysvětlil tak dobře jako on.Laughing

Wim Hof je držitelem 21 světových rekordů spojených s překonáváním extrémních teplot. Uběhl maraton u polárního kruhu jen v kraťasech, uplaval pod zamrzlou vodní hladinou 120m na jeden nádech, pokořil 3/4 M. Everestu bez bot a také pouze v kraťasech atd.

Já jsem k tomu tedy ještě přidal klasickou jógu, dělám většinou 2x denně podobnou sestavu jako má tato “slečna” či paní na youtube (viz. video dole), poměrně jednoduchá a velmi účinná pro ty, kdo sedí hodně za počítačem, k tomu běhají a potřebují dost strečinku. Začínám s ní ráno, poté většinou před večeří spojím s dechovým cvičením a otužováním. Jógu, dechová cvičení a pak otužování je samozřejmě lepší dělat s prázdnějším žaludkem, tzn. ráno, nebo pak pár hodin po větším pokrmu, ne nacpaný po jídle. To dá rozum.

V dechovém cvičení tedy praktikuji metodu "Wima Hofa", kdy já dělám zhruba 2-4 série 25-30 nádechů a výdechů. Sérii vždy ukončíte výdechem po kterém držíte do pocitu nepohodlnosti a pak zase nádechem a podržením. (Více objasněno ve videu on Wima Hofa níže). Po těchto 2-4 sériích přidávám 1 sérii rychlých nádechů a výdechů, cca 20x., může se stát, že odpadnete. Kolegovi, který mě to učil jsem chytal hlavu, když omdlíval při cvičení na Stolové hoře Laughing Nicméně toto ve videu neukazuje, to už jsme si do cvičení přidali samy. Prudké výdechy a nádechy na trénink bránice a plic + zvýšení okysličení.

Prostě jste předávkovaní kyslíkem, tělo nasytíte. Dále se dostáváte k adrenalinu apod., no více je objasněno ve videu dole. Nicméně pokud se tím “nezabijete” má to vážně slušný efekt. Laughing Vtipkuji, nebezpečné by to nemělo býti, avšak začnete postupně. Ke konci cítím úplné brnění v končetinách, jak se všude rozlívá kyslík, svaly jsou zásobeny velkým množstvím čerstvého kyslíku. To znamená, že i živiny se rychleji a lépe transportují do svalů, opravování tkáně je rychlejší a tělesná výměna také - urychlení látkové výměny. Klíčové v regeneraci po náročném sportovním výkonu. To, že při tom posilujete bránici, plíce a také právě uvolňujete svalstvo, čistíte mysl a zbavujete se stressu, je další pozitivní věc a má slušný efekt. Největší efekt je pak právě spojený pravděpodobně s tím, že se dostáváte k adrenalinu a dopaminu.

Po dechovém cvičení vydržíte déle v ledové vodě a můžete tak docílit většího efektu otužování. Doma máme velmi ledovou vodu, nyní kolem 6 stupňů. Já jsem začal se 4-5 minuty v ledové vaně ponořený až po krk, po dechovém cvičení. Dělám to téměř každý den před večeří. I spánek je nyní mnohem lepší, kvalitnější. Uvolněnost svalů neuvěřitelná, regenerace velmi zvýšená. Dostal jsem se k nějakým 7-8 minutám, ale na začátek bude super, když vydržíte i 1-3 minutky pod ledovou sprchou. Stačí krůček po krůčku, nemusíte to hned přehánět jako já Laughing 

Pokud nemáte studenou vodu, můžete si na čerpací stanici nebo v supermarketu také pořídit 2kg pytle s ledem, většinou cena kolem 20-40 kč. Jeden nebo dva pytle pak nasypete do vany s vodou a ochladíte ji tak. Pokud to však budete dělat každý den za 40kč, dostanete se pak měsíčně na 1200kč+. Stále bych však řekl, že je to nejlevnější a nejúčinější metoda, jak zlepšit zdraví a urychlit regeneraci. A nebo nyní můžete navštívit nějaké nedaleký lom či koupaliště.Cool

No a teď k videu o dechovém cvičení, pak také moje oblíbená jógová sestava. Video jak se otužovat vážně přidávat nebudu Laughing

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---