Blog
Tomáš  21. 5. 2018

Czech Shaolin Temple - TaiChi, Shaolin a čínská medicína

Czech Shaolin Temple - TaiChi, Shaolin a čínská medicína

Jak už jste si možná z fotek nebo videa, které jsem přidával nedávno na naší FB stránku všimli, začal jsem trénovat TaiChi a Shaolin (druh KungFu). 

Kde, jak, proč? Laughing

Pravděpodobně jsem se nedávno v pozdní večer lehce nudil u sklenky červeného vína a brouzdal po internetu. Snažil jsem se poskytnout mému mozku dostatek nových informací o čemkoliv zajímavém. To už jste také možná postřehli, je to jedna z mých závislostí. Stále něco zkoušet, bádat po něčem novém, objevovat, hledat (ne pouze nemoci která mám, moje hypochodrie to už je zase jiný příběh Laughing). No a tento pěkný večer jsem “googlil” trochu více o TaiChi. Už delší dobu jsem měl zálusk na to, že začnu TaiChi praktikovat, zkusím se naučit základy a uvidím, jestli mě to baví, něco pozitivního mi to přináší a jestli mě to chytne.

Projel jsem pár motivačních “videjek” na youtube, projel pár webů českých lektorů poblíž a pak jsem narazil na jeden obyčejný, jednoduchý web “Czech Shaolin Temple”. Říká se v jednoduchosti je krása. Web už mě zaujmul pouze tím, že si na nic nehrál a byl úplně obyčejný, informativní. Prostě informace co potřebujete, žádné zbytečné reklamy, ani profi design. Shodou okolností mistr čísnkých umění a medicíny, který vlastní tento web a provozuje “Czech Shaolin Temple” sídlí v Bruntále. Malé městečko, kde sídlí i prodejna a sklady mého oblíbeného e-shopu Puritas. Že by znamení Laughing?Hned z ůvodu mě na webu zaujala nabídka, kdy můžete na měsíc (nebo klidně déle) vycestovat a trénovat v Číně v Shaolin KungFu academy. Mistr Shi Heng Zu (již zmíněný mistr čínských umění z Bruntálu) Vám s cestou poradí, pobyt Vám případně domluví a pokud poletíte na měsíc tento rok v Červenci, tak můžete letět přímo s ním a jeho skupinou žáků. Cena za měsíc se stravou, ubytováním a školou pouze za 790$, samozřejmě bez letenky, nicméně stále parádní cena. Byl jsem dost udiven a vygoogloval jsem si ještě přímo officální website této školy. Našel jsem, a cena na officálním webu byla stejná. Už to mi napovědělo něco dalšího a mohl jsem tak získat představu trochu o tom, jak mistr smýšlí. Rozhodně jinak, než většina dnešních trenéru, či “rádoby” léčitelů, kteří vše dělají jako “bussines”, udělají si za pár týdnů certifikát, vyučují různé sporty či umění, které vlastně sami pořádně neumí a vše jedou hlavně na marketing, bussines a “napalují” si ceny. Někam Vás vezmou a nechají si zaplatit třeba dvoj nebo trojnásobek ceny, kterou by jste zaplatili normálně. Dnes absolutelně běžné.Cool Neříkám, že to tak dělají všichni a rozhodně nechci nikoho házet do společného pytle...No a jak je mým zvykem, rozhodnutí padlo velmi rychle a spontálně. Prostě jsem mistrovi napsal a domluvil si u něj celý den osobních lekcí. Chtěl jsem ho poznat, dozvědět se co nejvíc a získat základy TaiChi, Shaolin KungFu a něco se dozvědět o čínské medicíne. Zrušil jsem nějaké plány a asi za týden a něco jsem se ocitl v malém městečku zvaném Bruntál, který leží téměř na druhé straně republiky. Pekelně daleko od Kamenice, téměř 300km. S trochou štěstí jsem “přeletěl” naší výbornou D1, auto to přežilo a za cca 3,5 hodiny jsem byl včas na místě. Innocent

Trénink jsme měli od 8 hodin rána do oběda, pak jsme zašli poobědvat a já se samozřejmě snažil vyzvídat co to šlo, jelikož jak jsem malej, tak jsem zvědavej. Laughing Pokračovali jsme odpoledním tvrdým tréninkem. Základy TaiChi a Shaolinu byli mým tělem a myslí vyzkoušeny. Zda budu nebo nebudu dál trénovat, zlepšovat se, bude pro mě umění dlouhodobým přínosem už záleželo jen na mě (či záleží pak na Vás). Po tréninku jsem dostal ještě bodovou masáž zad a nechal si udělat vyšetření - dle jeho znalostí čínské medicíny. Tady bych nezacházel moc do detailů, jinak bych se zase rozepsal do krutě dlouhého článku. Indikoval my některé oslabené orgány, energie apod., které způsobují pravděpodobně některé mé problémy - tam taky nebudu zacházet moc do detailů, ale jde například o časté močení, pískání v uších pár let apod. Nechal jsem si objednat čínské byliny, které by měli pomoci při léčbě + lehká úprava jídelníčku. Ty nyní užívám, uvidíme jestli mé problémy pomalu vymizí. Nicméně další mé problémy jsou spojeny s tím, že mám mnoho intolerancí na potraviny a dokonce pravděpodobně nemoc zvanou SIBO - jak jsem se po provedení Intolerančních testů v Praze nedávno dozvěděl, nicméně na další testy ohledně SIBO jdu brzy. Na téma Intoleranční testy připravuji článek - brzy.

No a tak jsem strávil velmi zajímavý den s tímto mistrem v měste Bruntál. Další dny jsem měl poměrně “vytahané a přetížené” různé svaly a šlachy na tělě, páč jsem tomu dal v tréninku kouř. Hlavně mnoho cviků a pohybů pro tělo bylo absolutně nových, takže není se čumu divit. No a protože mám poslední dobou opět problémy v chodidle a nemohu naplno běhat, mám více času na jiné sporty. A proto, jak vždy říkám - “Všechno špatné, pro něco dobré”Cool. Kdybych neměl problémy v chodidle, nikdy bych se tam asi nedokopal, páč bych doma “rval” svých +100km běhu týdně. Třeba bych si nikdy nezkusil TaiChi a Shaolin. A to už může být motýlí efekt - silně přemýšlím, že např. příští rok, ne-li dřívě, odletím trénovat na nějakou dobu do Číny. A zpětně bych mohl říct - to vše jen kvůli tomu, že mě chvíli bolelo chodidlo a nemohl jsem běhat.Laughing (Zase trošku mé oblíbené fylozifie)

Abych to nějak ukončil. Další dny a týdny jsem si procvičoval co mě mistr ukázal, každý den na zahradě s uklidňující hudbou. Asi za 3 týdny jsem za ním zajel opět na další lekce, přebyl jsem v Bruntálu dokonce 2 dny. Připojil se ke skupině začátečníků i pokročilých na jeho lekcích a tentokrát se naučil jednu základní TaiChi sestavu. (no naučil je odvážné tvrdit - základní pohyby musíte opakovat léta, aby se dalo říct, že vážně cítíte a umíte TaiChi). Tenotkrát jsem si poprosil druhý den po skončení tréninků i o akupunkturu a opět masáž. Jak minule tak tentokrát jsem se vždy pár dní po lekcích cítil báječně, mysl odpočatá, pocit jakoby bych načerpal nějakou tu “Chi” energii. A celkově od té doby se cítím lépe, po tréninku TaiChi či Shaolinu domu, flexibilita se mi zvýšila ještě více, než po nějaké době praktikování yógy.

Dál si zatím budu pokračovat sám, trénovat, dále také užívám doporučené čínské byliny a nějaké mé malé problémy se lepší. V Srpnu k mistrovi pravděpodobně zajedu na týdenní soustředění, na které se možná můžete přidat stále i vy - můžete se podívat na web a případně mistra kontaktovat.

No a to by bolo k mé nové zkušenosti s TaiChi, Shaolin KungFu a čínskou medicínou.Cool

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---