Blog
Tomáš  1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Crossfit, co to je a moje cesta


Jak už jste si možná všimli, před nějakou dobou jsem začal "dělat" sport zvaný Crossfit. Běžci si toho asi všimli, když se přestali potkávat tak často na běžeckých závodech. Nebojte, ještě se s Váma někdy proběhnu :D. Crossfit mě však začal strašně bavit a už je to cca rok co jsem trénink přizpůsobil maximálně tomu, abych se zlepšoval co nejvíce v tomto sportu. Mé denní tréninky a pokroky, inpisraci můžete sledovat na mém instagramu @tomski.chl. 

Co je tedy Crossfit? Podle wikipedie si to můžeme definovat takto:

"CrossFit je v USA ochranná známka propagován společnosti CrossFit Inc. založená Greg Glassmanem v roce 2000 a jde o kombinaci intenzivního intervalového tréninku, vzpírání, plyometric, powerliftingu, gymnastiky, kalisteniky, strongmanů a dalších cvičení.CrossFit byl kritizován za to, že způsobil zbytečná zranění a rabdomyolýzu."

No co se týče posledního komentáře, zbytečná zranění způsobuje každý sport, pokud trénujete nesprávně, přehnaně moc, nenecháte tělo adaptovat, nedáte si dostatek odpočinku, špatně technicky apod. To zná asi i každý běžec. Crossfit je tedy takový hodně komplexní sport, kdy musíte mít jak vytrvalost, sílu, výbušnost tak u toho hodně přemýšlet. A to mě na tom právě začalo dost bavit. Běh je super, můžete vypnout hlavu, nasát energii z přírody a proto mám běh furt rád a vždycky budu. Běžecké závody můžou pěkně bolet, ale to jsem na tom měl vždycky taky rád. No řekl bych, že Crossfit může bolet ještě desetkrát tolik úplně na jiném levelu. No mám to prostě rád protože jsem trochu masochista.

Po tom co mi moje drahá polovička Jíťa představila sport Crossfit, netrvalo to dlouho než mě to chytlo a začal jsem chodit téměř denně do Evolution gymu u nás v Kamenici. Brzo jsem si uvědomil, že na Crossfit chci trénovat pořádně a vážně tenhle sport dělat. Tak jsem neotálel a když jsem jako dárek dostal měsíční tréninky od zkušeného trenéra v Praze, zůstal jsem pod ním trénovat. A to už dneska bude skoro rok. A jak mi trenér hned na první schůzce řekl "Pokud se chceš maximálně zlepšovat v Crossfitu, musíš trénovat Crossfit, ne běhat 5x týdně, ani skákat 3x týdně na trampolínkách". Pvně jsem si totiž myslel, že budu dál pomerně ost běhat a k tomu ještě Crossfit. Ale Crossfit je strašně komplexní a je tam nepřeberné množství cviků, technik, aspektů co se člověk musí naučit a trénovat co nejčastěji. A tak jsem postupně přešel pouze na trénink Crossfitu, 5x týdně, 2-3 hodiny denně, včetně mobilizačních cvičení. Samozřejmě i běh je součást Crossfitu, často je v závodech alespoň v jedné disciplíně. Nakonec běh by měl být pro člověka nepřirozenější pohyb s chůzi. Takže i běh mám občas v  tréninku, ale málokdy nasbírám týdně víc než 10km běhu (Dřív jsem málo kdy dal pod 100 :). Nicméně Crossfit obsahuje mnoho dalších pohybů jako je veslování, kolo, běžkování na speciálním trenažeru SkiErg apod. 

V roce 2020 jsem si zkusil svůj první Crossfit závod na domácí půdě. Taktéž to byl první Crossfitový závod organizovaný v Kamenici mnad Lipou a moc se povedl. Účastnili se povětšinou jen mírně pokročilí Crossfiťaci nebo začátečníci jako já, ale podařilo se mi urvat 3. místo a dostat řádnou motivaci.  Hned týden na to jsem byl ještě pozvaný na lokální závody v Hradci Králové do gymu Steelwings. Tam byli tři kategorie pro chlapy, poprvé mě zařadili do začátečníků, kde nás bylo tuším 19. Na tomto závodě se mi dokonce podařilo zvítěžit a odnést si další motivaci. Nakonec poslední závod, který se mi podařilo letos absolvovat byl prestižnější závod v Českých Budějovicích, Bcross challenge. Na tento závod jsem se musel probojovat online kvalifikací a dostat se mezi 60 nejlepších  v kategorii Sport. To se mi povedlo tak tak, myslím že jsem byl kolem 50. příčky v této online kvalifikaci, kde jsme absolvovali jeden komplexnější workout. Hlavní závod byl v Českých Budějovicích na střeše Igy, někdy v půlce Srpna 2020. Tak jsem měl čas ještě trénovat a trochu se zlepšit. Závod Bcross challenge patří k prestiznějším v ČR a bývá velmi slušně konkurenčně obsazen. Tyto závody trvají 2 dny a závodnící absolvují 6-8. workoutů, které je otestují ve všech směrech. Plavali jsme, běhali s vestou vytrvalost, běhali sprint a pak vše možné i nemožné s činkou, kettlbely, na hrazdě apod. Závod se mi až s udivením dost povedl, až na jeden workout, kde na mě byla činka ještě dost těžká, nebo spíše tam byl cvik, který jsem do té doby ještě dostatečně techniky neuměl. Celkově jsem obsadil 15. místo z 60. závodníků v kategorii Sport, a celé si to náramně užil. Terku jsem vzal sebou a dělala mi parádní psychikou oporu.

Další závody se tento rok nepodařili, už takhle to byl zázrak zkusit si 3 závody v průběhu 2 Covid vln. 2x nám zavřeli posilovny. Já jsem však dál cvičil a makal v garáži, kde jsem měl půjčené nějaké vybavení a mohl se posouvat dál. Teď se akorát zase budou posilovny otvírat, tak už se všichni těšíme, že budeme znovu makat a trénovat na další závody a hlavně pro sebe. Tak někdy zase napíšeme jak se s  Terkou máme a kam nás nohy zavedli. 

Všem přejeme krásné Vánoční Svátky a pohodu.Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš14. 9. 2018

Měsíc v USA, kam mě nohy zavedli?

Reportáž z mého cestování v USA, kde všude jsem se proběhl?

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---