Blog
Tomáš  12. 12. 2015

Co sypu? O doplňcích, ale i stravě při běhu.

Co sypu? O doplňcích, ale i stravě při běhu.

Ještě když jsem "v mládí" posiloval a nezajímal se "hlouběji" o stravování a vše kolem, papal jsem nějaký ten klasický protein, bcaa, sachariďáky i nějaký kreatínek no prostě co zrovna frčelo v posilce, hlavně toho do sebe nasoukat co nejvíc, protože jinak to neporoste :D... Tak tomu jsem asi kdysi věřil, ale naštěstí ne moc dlouho, vždycky jsem si o všem rád našel informace a po nějaké době se dopátral, že to asi nebude úplně to nejlepší. A hlavně při běhu to je úplně o něčem jiném.

V době kdy jsem přelouskal pár knížek jako - Jez a běhej, hledání ultra nebo vegan v kondici, jsem zahodil většinu doplňků a udělal jsem dobře. Většinu potravy se snažím kupovat v bio kvalitě, či aspoň v "nějaké" slušné kvalitě nebo si vypěstovat vlastní. Nicméně v dnešní době když je ta možnost, tak přeci jen jsem se snažil za poslední roky přijít na to co má smysl při běhání doplňovat z doplňků či nestandartních potravin i když máte velice vyváženou stravu. Všechno přece nemůže být úplně k ničemu… Nicméně to si myslím, že platí až při vážně větších výkonech. Pokud běháte 2x, 3x nebo i 4x týdně pár kilometrů, občas dáte nějaký závod, určitě Vám postačí ke zdraví a doplnění všech vitamínů a minerálů a důležitých prvků vyvážená a kvalitní strava.

Co, ale když jste "nahlavu", běháte téměř každý den dvojfázové tréninky, do toho chodíte 3x týdně plavat, do sauny, každý den děláte kompenzační a protahovací cviky jako já? Rozhodně tělo vyžaduje více vitamínů a minerálů, je mnohem více zatíženo a potem z Vás odejde spousty důležitých látek. Ale i tak tvrdím, že se to vše dá dohnat hodně vyváženou a správně určenou stravou, ale už je to mnohem těžší a člověk si to musí hlídat. Samozřejmě i člověk, který nesportuje tolik, může některými z těchto "věcí" doplňovat jídelníček a může to být k plusu, ale já se vždy držím zásady, že nejdůležitější je správný, vyvážený a zdravý jídelníček a až pak má cenu řešit něco jiného. Ale pro někoho to může být těžké jíst zdravě, vyváženě, tak některými "superfoods" může aspoň trochu vyvažovat "jídelák".

Zde napíši seznam „řekněme“ potravin nebo většinou moderně nazvané "superpotraviny", které hrají klíčovou roli v mém stravování + doplňky, o kterých je možno přemýšlet: Nutno dodat, že téměř nejím maso, 2-3x týdně si dám bio rybu, sem-tam bio vajíčka a to je asi tak vše, ani nejím žádné mléčné výrobky, výjimečně nějaké bio hovězí apod... Většinu mé stravy tvoří kvalitní ovoce, zelenina, luštěniny, bezlepkové obiloviny, ořechy a semínka, doma vyrobené raw sušenky a poté kvalitní koření, superpotraviny a to je tak víceméně vše.

Doplňky:

Raw konopný protein - Jeden z mála doplňků, který jsem nakonec nevyřadil je protein. V mé stravě nemám moc bílkovin, ale ani jich určitě jako běžec nějak extra nepotřebuju. Nicméně raw konopný protein není jen o bílkovinách, má hodně stopových minerálů a také kvalitních tuků. Přidávám si jen kolem 10g každý den ráno do snídaně, která je převážně sacharidová. Objednávám 1kg za cca 400,-, kdy mě balení vystačí asi na 3 měsíce a protein je čistě raw konopný bez přidaných látek či sladidel.

Železo - Zde asi téměř jediné tablety co občas zobu. Při velkých objemech naběhaných kilometrů tělo "vydupe" hodně železa a je potřeba si hlídat jeho hladinu pokud nejíte hodně červeného masa. Tím nechci říci, že je červené maso nutno jíst i v rostlinné stravě najdeme spoustu zdrojů železa. Avšak já si pro jistotu sem-tam zobnu tabletku železa. Momentálně mám nějaké, které jsem pořídil o prázdninách 2015 v USA, ale i v ČR se dají sehnat nějaké kvalitní, rozhodně nekupujte nejlevnější na trhu. U doplňků většinou platí, čím zaplatíte méně, tím větší "shit" to je a tím víc k ničemu Vám je.

Kloubní výživa Alavis triple blend - Za mě je většina kloubních výživ odpad a jsou téměř k ničemu. Tělo většinou z těchto tablet "prd" vstřebá a akorát polyká navíc další umělé látky, které jsou pro tělo toxiny. Nicméně u běžců ale i jiných sportovců je docela rozšířený Alavis, který je určen pro koně a možná něco do sebe má. Já už tomu věřím jen protože, je určen pro zvířata a ne pro lidi: D... Má podstatně větší obsah účinných látek a ta cena na tu dobu jakou vám vydrží je taky slušná. Já ho neužívám denně, jen si jednou za čas dám třeba 2 týdenní kůru - "pro jistotu". Zde je těžké říct jestli funguje nebo ne, ale je to jedna z mála "kloubních“, které bych dával alespoň trochu "váhu" a možná smysl při potížích či preventivně občas zkusit brát. Snad mi z toho jednou nenarostou kopyta :D.

Čistý Vitamin C - Vždycky jsem "čučel" jak někdo kupuje tablety vitamínů C kde je obsah účinné látky třeba 300mg vitamínu C na tabletu, je tam 60 tablet a stojí to třeba stovku a ještě jsou v tom další umělý "srajdy". Já jsem kdysi objevil 100g čistého prášku vitamínu C neboli kyseliny askorbové asi za 80,-, nicméně nedávno jsem dokonce objevil 1kg za 159,-. Ano u tohoto "doplňku" si myslím, že cena nehraje roli, jelikož čistý vitamín C je vlastně strašně levný, nestojí téměř nic. Proto i cena 159,- za kg je normální a všechny tablety kde kupujete např. 100 tablet po 300mg znamená, že jste koupili 30g vitamínu C například za 300,-. Vitamínu C určitě přiřazuji funkčnost jako posilovači imunity, antioxidantu a vůbec má léčivé účinky. Pokud ho máte nedostatek určitě se to na Vás časem projeví. Je ho samozřejmě dobré přijímat v normální vyvážené stravě a většinou to stačí. Já si nicméně dávám ráno tak půl gramíku čistého vitamínu C, občas i trochu víc, po závodech nebo těžkých tréninkách taky přidám do „rege drinku“. Předávkovat se sním je téměř nemožné, ale "nepřehánět" -> všeho moc škodí. Do 1-2gramů denně by to mělo býti ok.

"Super-potravina ala superfood":

Zde je trochu komplikovanější určit co jsou superpotraviny a co normální potraviny, dnes už každý nazývá skoro všechno zdravého superpotravinou. Takže potravinám níže si říkejte jak chcete, jde o to, že mohou být velice prospěšné.

Mořské řasy - chlorella, spirulina + zelený ječmen. - Ječmen tedy není mořská řasa, ale přiřazuji je zde jako další zelenou "superfood". Mořské řasy mají spoustu minerálů, kvalitních bílkovin a v těle působí jako antioxidant. No ale vždyť je toho přehlcený internet, jak vás to "spasí". No to bych taky neřekl, nicméně občas si ráno před snídaní dám pár gramů buď kombinace těchto zelených "potvor" nebo prostě co mám. Radši kupuji čisté rozemleté řasy, člověk má větší jistotu, že tam není přidané nějaké svinstvo. Avšak naposled jsem měl možnost za výhodnou cenu pořídit dobrou kombinaci právě všech těchto tří "zeleňáků" jako tablety, kde ve složení není nic přidaného, tak snad budu věřit :)...Momentálně tohoto mixu dávám 3 tablety ráno před snídaní.

Aloe Vera gel - Jedna z posledních "superpotravin", co jsem nově zařadil je čistý gel z aloe vera. Já to chtěl jen vyzkoušet a koupil jsem si jednu flašku. Pak jsem byl v Africe na dovolené kde kaktus Aloe vera rostl v přírodě, tak jsem to "škubal" potíral si tím celé tělo a i z toho sosal nějakou šťávu. Na tělo to mělo vážně "bomba" účinek, na kůži, na regeneraci kůže i spálení. Tak si říkám, no sakra, na tom asi něco je a možná to i funguje. Při vnitřním používání se mi zdá, že mi to zlepšuje regeneraci a funguje taky trochu jako kloubní výživa. Zase si každý můžeme na "netu" najít milion věcí pro co je to "supr-bomba-pecka-lektvar", ale to máte napsaný v dnešní době u všeho. Nicméně u tohoto ne zcela levného produktu jsem zůstal a užívám cca 20ml ráno a večer nějaké kvalitní 100% aloe.

Goji - Další z dnes strašně propagovaných superpotravin jako nejzdravější ovoce světa. No nicméně taky to má určitě něco do sebe, hodně vitamínů a pro tělo dobré účinky, avšak jako u všeho nikoliv tolik jak je představováno. Já kupuji většinou celé sušené plody po 1kg balení a používám vždy 5-10g do regeneračního nápoje po tréninkách. Sušené plody namočím do hrnku do vody a po tréninku to vypiji - přidávám ještě pár potravin a mám různé regenerační drinky, ale o tom už v jiném článků.

Třtinová Melasa - Přestože je melasa jen "odpad" vznikající při výrobě cukru z cukrové třtiny, nabízí "nadupané" množství zdravý prospěšných látek, hlavně minerálů v perfektním vyvážení. Obsahuje spoustu železa, vápníku a po zpocení důležitých minerálů jako hořčík, draslík, sodík ve správném poměru. Jak je známo o běžcích a vůbec lidech z Keni, stravu mají dosti "chudou", jí hlavně fazole, občas vejce či ryby, obiloviny, kukuřici a zeleninu, sem tam nějaké ovoce. Přitom běhají neskutečné kilometry, mají neskutečné tréninky a jsou asi docela zdraví, no prostě asi mají vše, co jejich tělo potřebuje. Už ne tak často se píše, že denně použijí do své potravy velké množství třtinového cukru. V jejich prostředí si vše pěstují sami a zpracovávají, takže přepokládám, že cukr je velmi kvalitní a obsahuje velké množství melasy a tím pádem prospěšných látek. Sice je cukr jako takový považován za špatný, má vysoký GL, ale myslím si, že při jejich výkonech a hlavně po sportu je to spíše žádoucí, hlavně oni nemají moc jiných možností jak sladit. Já si myslím, že velkou část pro ně důležitých minerálů ve správném poměru získávají právě z jejich kvalitního třtinové cukru kde je velký obsah melasy, která tyto látky obsahuje. Já si kupuji přímo melasu, která stojí cca 70,- za 600g což je slušný a látek ve 100g je vážně hodně. Dá se tou použít jako sladidlo, ale ani tak moc sladké to není, má to docela specifickou chuť. Občas přidávám lžičku třeba do čaje, kaší nebo to "žeru" jen tak.

Jelikož se mi začíná článek nemile protahovat tak zbytek asi nějak shrnu. Většinu informací si člověk může najít na internetu, k čemu je co dobré, ale jak zde všude píši, většinou je to hodně přehnané a hodně z toho je jen marketing. Potraviny či doplňky, které jsem zde zmínil, mám sám ozkoušené a myslím si, že na mě mají dobrý vliv a pomáhají mít všeho dostatek, být zdravý a moci trénovat naplno.

Zde tedy ještě napíši další superpotraviny, potraviny, které často jím nebo používám při přípravě jídel.

DÁLE:

  • Semínka - Chia, sezamové, lněné, konopné, dýňové, slunečnicové…
  • Ořechy - para, mandle, kešu, kokosový ořech…
  • Raw kakao a karob
  • Kvalitní extra panenské oleje - kokosový (většinou na smažení), olivový (studená kuchyně), občas nějaké dražší sezamový, lněný atd.
  • Čaje sypané kvalitní - kukicha, roiboos, kvalitní zelené čase, yerba maté, ginkgo…
  • Koření kvalitní bez přidaných konzervantů či soli - kurkuma, kari, hořč. semínko, skořice, hodně Indických koření jako chat masala, graham masala atd… + k solení himalájská sůl růžová či Tamari sojovka, Lahůdkové droždí
  • Vypalovače "červů" dobré na imunitu jako - český česnek, cibule, zázvor, křen, chilli papričky atd…
  • Hodně zeleniny jako čerstvý kvalitní špenát, červená řepa, brokolice, paprika a další zeleninka…Poměrně dost ovoce jak Českého z mírného pásu tak občas tropického banány, granátové jablko, avokádo...
  • Kvalitní bio luštěniny a bezlepkové obiloviny (Fazole,čočka,cizrna,..,jáhly, hnědá i bílá rýže, pohanka, amarant, quinoa, bezlepkové mouky - kukuřičná, pohanková...),občas tempeh, natto.

Po tvrdších a rychlejších tréninkách občas rybu nebo vejce v bio kvalitě. (Většinou pstruha, které tu chovají, nebo se snažím koupit kvalitního lososa či tuňáka, ale rád si dám i jinou rybu, když je možnost)

Tak to je tak asi všechno, v nějakém dalším článku více rozeberu mé stravování, co kdy většinou jím, jak mám vyvážen jídelníček apod. Ale to bude na hodněěě dlouhé povídaní, já to prostě stručně neumím, ale snaha je :D… Zde přiložím nějaké fota potravin, superpotravin, doplňků které používám. Ano u mě v pokoji to vypadá asi trochu jako v alchymistické dílně: D... Rozhodně to není vše, ale snažil jsem se vyfotit to hlavní. Ovoce za oknem mám jen to, které nechávám dozrát, jinak samozřejmě jím i jiné ovoce :) 

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---