Blog
Tomáš  6. 7. 2017

Co s běžeckým zraněním?

Co s běžeckým zraněním?

Stále pokračuje běžecký "boom" a přibývá spousty hobby běžců, kteří s odhodláním začínají trénovat, běhu se věnují více a více a běh se stává jejich koníčkem, závislostí. Běžecké závody i weby jsou díky tomu více a více komerční, ale to k tomu hold patří. Innocent


Mnoho začátečníků nebo i běžců co běhají déle, však nemají správnou techniku, ideální trénink, váhu, regeneraci, obuv, dostatek informací a kvůli tomu si často po nějaké době způsobí lehčí nebo vážnější běžecké zranění. Potom často běžeckému zranění nedají, to co by měli a nedoléčí ho úplně, tím si zadělávají na chronické zranění a potíže. Takový začarovaný kruh, chyby mnoha běžců. Nakonec si tedy během spíše zdraví zhorší než zlepší. Ani ostřílení a zkušení běžci většinou neodběhají celý rok bez zranění. Ti zase chtějí většinou moc, přeženou to v tréninku nebo nedbají dostatečně na regeneraci.

Nejlepší krok je tedy prevence, mít systematický trénink, snažit se nabít dostatek informací o běhu, technice, regeneraci, kompenzačnímu cvičení, stravě a všem co s tím souvisí a snažit se dělat co nejvíce věcí správně, naslouchat svému tělu. To je i prevence před zraněním, ale na to se v tomto článku zaměřovat nechci. Nyní spíše zkusím navrhnout co dělat, když už se trápíte s nějakým běžeckým zraněním.

Mezi nejčastější běžecké zranění patří například:

  • Plantární fasciitida (zánět achilovy šlachy, syndrom patní ostruhy apod.)
  • Pateloferomální syndrom (bolest v oblasti kolen, blízko češky)
  • Zranění v oblasti holeně, chodidla, třísel a v oblasti sedacího nervu atd...To jen pro příklad, není to výčet všech běžných běžeckých zranění. S některými z nich jsem se již bohužel potýkal. Okusil jsem lehčí chronický zánět achilovy šlachy, se kterým jsem se trápil necelé 2 měsíce, měl jsem problém v chodidle, který jsem řešil téměř půl roku. Způsobil jsem si únavovou zlomeninu v chodidle, kterou jsem vyhojil cca za měsíc, jednou mě bolelo i koleno, se kterým jsem se trápil pár týdnů. To bude tak asi všechno. Od toho co jsem vyléčil minulý podzim chodidlo (v říjnu 2016), mě naštěstí nic netrápilo, odstavený od tréninku jsem byl jen jednou na pár dní v Kolumbii kvůli pěkný sračce Laughing

Již v minulosti jsem sepsal pár článků ohledně zranění, můžete zapátrat a přečíst si:

- "5 zásad jak předejít běžeckému zranění"
- "Péče o chodidla, prevence proti zranění"
- "Jak jsem se popral se zraněním - plantární fasciitida"
- "Moje zkušenost - jak na (chronický) zánět achilovy šlachy?"

V posledních dvou článcích popisuji jaké "ozdravovné" metody jsem na zranění aplikoval, co jsem dělal a nedělal, abych se zranění úspěšně zbavil co nejdříve. Ne vždy jsem se samozřejmě zachoval nejlíp, taky jsem natropil pár chyb a párkrát se snažil začít trénovat dříve, než bych měl.

Co tedy dělat, pokud se trápíte s nějakým zraněním už delší dobu nebo vás zrovna začalo něco bolet?

Jde o to, jak vážné zranění to je, co to je a podle toho si naplánujte postup léčení. Tzn. v první řadě, by jste si měli nechat určit jasnou diagnózu. Pokud vás jen něco začalo lehce bolet, zkuste na 2-3 dny přestat běhat, zařadil více regenerace, masáže apod. a uvidíte jak se bolest bude vyvíjet. Pokud už trpíte delší dobu nějakou bolestí, chce to někoho, kdo se v tomto oboru více vyzná. Praktický lékař ani často mnoho běžných ortopedů se v běžeckých zraněních moc nevyznají. Nejlepší bude zajít si k nějakému "běžeckému ortopedovi či specialistovi", který se potýká s běžeckými zraněními často a řeší je. Stačí trochu zapátrat, poptat se kamarádů běžců a určitě v okolí někoho šikovného seženete. Ten by vám měl určit diagnózu a poradit co se zraněním dělat, jakou léčbu zvolit. Pak už záleží jenom na vás, zda ke zranění přistoupíte zodpovědně a dáte tomu dostatek klidu a regenerace. 

Čím dřív to začnete řešit a přestanete na chvíli běhat, tím rychleji se toho zbavíte. Někdy může člověka začít bolet třeba lehce achilovka - stačí nasadit ihned 2-3 dny klidu a už o ní neuslyšíte. Často si však běžci řeknou, "to nic není", dají přes to pár dalších tréninků a najednou je tam slušný zánět. Ten už si vyžádá 1-2 týdny, ale opět často jen co trochu odpuchne, opět moc brzo vybíháte a zánět se vrací, znovu, znovu a pak z toho máte chronickou záležitost na měsíce.

Nebylo lepší dát si první dva dny oraz? Cool To je myšlenka na závěr. Vždy když vás něco začne bolet, dvakrát si rozmyslete jestli budete pokračovat v tréninku, představte si ten horší scénář a zvažte to. Neříkám, že u všech bolístek a zranění je nutné přestat běhat, někdy je to vážně prkotina, ale stojí za to riskovat to, když si nejste jistí, že to nic není?

Nakonec všem přeju, aby zranění nebyli a nebo se zranění zbavili, tak ať to běhá! Innocent
                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---