Blog
Tomáš  18. 4. 2017

Červená řepa, význam pro běžce ?

Červená řepa, význam pro běžce ?

Určitě už jste někde zaslechli, zahlídli nebo si přečetli nějaký článek, že je červená řepa velmi zdravá, možná dokonce, že má nějaké super účinky pro běžce a sportovce.

Jak to tedy je, a jaký názor na to mám já? Poslední více než měsíc experimentuju s poměrně velkým množstvím šťávy z červené řepy každý den, tak už jsem si vytvořil vlastní obrázek.

Červená řepa je zelenina, jako ostatní zeleniny - je poměrně zdravá Laughing Dokonce spíše převyšuje většinu druhů zeleniny v obsahu svých prospěšných látek. Obsahuje řadu minerálů - draslík, sodík, hořčík, vápník, zinek, železo, měď dále vitamíny C, E, betakaroten a kyselinu listovou. Má také detox účinky. Hmmm? Pro začátek slušný. Když na to koukneme obsahuje kromě vitamínů řady B, všechny nejdůležitější vitamíny a minerály pro tvorbu červených krvinek, přinejmenším to je pro běžce zajímavé.

Když se správně udělá, tedy dle mě, může to být vážně delikatesa. Nedávno jsem si dal v restauraci carpaccio z červené řepy a bylo vážně top Cool. Pokud chcete zachovat co nejvíce prospěšných látek, samozřejmě je nejlepší konzumace syrové řepy. Jelikož je v tomto stavu poměrně dost těžká, tzn. nejde jí sníst moc velké množství syrové. Dá se z ní však připravit mnoho pokrmů od salátů, polévek, pomazánek či poslouží jako vynikající příloha k "čemukoliv".

Pokud však chcete využít co nejvíce její prospěšné účinky ve větším množství, nabízí se odšťavňování. Stačí 3-4 střední řepy a máte zhruba 500 ml řepné šťávy, to není špatné. Červená řepa není vůbec drahá. Jeden nejdůležitější prvek v červené řepě, který má velký význam právě pro sportovce jsem však ještě nezmínil.

Červená řepa je značně bohatá na dusičnany. Tělo tyto dusičnany mění na oxid dusnatý. No a oxid dusnatý Laughing? Ten se hodí... Je to například látka, která se přidává do viagry a dalších léků, které podporují rozšiřování cév a proudění krve. Svaly jsou potom lépe zásobeny kyslíkem. A to není všechno.

Oxid dusnatý, zkratkou NO je v chemii velmi jednoduchá molekula, kterou tvoří dva atomy - jeden atom dusíku (N) a jeden atom kyslíku (O). I přestože je molekula takto jednoduchá, je NO považován za nejvýznamnější molekulu v těle, velice zásadní pro vaše zdraví. Výzkumy z posledních let poukazují na to, že nedostatek NO v těle stojí za všemi druhy nerovnováh jako je rakovina, ztráta kostní hmoty, cukrovka atd...

NO je vyráběným tělem uvnitř oběhového systému, ze kterého pak expanduje krevním řečištěm. To zvyšuje přísun krve ke všem buňkám a orgánům, což obnovuje sílu a zdraví kardiovaskulárních tkání. U běžné populace často po čtyřicítce začíná značně klesat, jeho nepřítomnost ve skutečnosti vysvětluje, proč v 60 letech má člověk asi polovinu oběhové kapacitu, kterou měl ve svých dvaceti. Z toho vyplývá jediné - pokud podporujeme produkci NO, působíme proti stárnutí na základní úrovni oběhového systému.

Sportovcům zajišťuje NO maximální prokrvení a okysličení svalů během zátěže (tréninku / závodu) a po něm. Jelikož rozšiřuje cévy, zlepšuje tím přísun kyslíku a živin tam, kde to potřebujeme. Svaly tak mají dostatek potřebných aminokyselin a je tím i zabezpečená rychlejší obnova glykogenu - tzn. rychleji budete regenerovat. Zvýšené prokrvení také zrychluje odplavování odpadních látek metabolismu - tím pádem opět zrychlení regenerace a menší bolestivost svalů po zátěži. 


A DOST teorie Laughing Ještě si však řekneme co zvyšuje produkci NO v těle a co jí naopak snižuje.

Produkci NO v těle zvyšuje konzumace těchto potravin ->
červená řepa!, špenát, rukola, brokolice, zelí, kapusta, květák, cizrna, rukola... sezamové a slunečnicové semínka, pravé kakaové boby a kakaový prášek. Červené maso, kuřecí, krevety a ryby. Značný vliv mají také byliny jako např. - ženšen, šalvěj, hloh, kopřiva atd...

Spousta dalších potravin či bylin zvyšují v nějaké míře také NO v těle. Nicméně šťáva z červené řepy se bude řadit téměř úplně nejvýše, je poměrně levná a dostupná! Cool

Produkco NO v těle snižuje ->
nedostatečné povrchové dýchání, nedostatek pohybu, kouření, dehydratace, pití perlivých nápojů, nekvalitní strava, špatné spaní...

Pokusy na běžcích dokazují, že červená řepa oproti podávanému placebu má vážně pozitivní efekt na výkon. Vrcholový efekt se dostavuje 2-3 hodiny po požití šťávy z červené řepy. Zkoumal jsem některé zahraniční výzkumy a testy, např. tento a tento. Některé výsledky poukazují na zlepšení zhruba o 3-5%, což vážně není málo, kvůli tomu někdo bere doping Yell

No, ale hlavně potom jsem si to pořádně ozkoušel a vlastně furt zkouším na sobě, a to v poměrně velkých dávkách, každý den. Mé pocity a výsledky po měsíci konzumace šťávy z červené řepy? Dávám 3x denně cca 70-100ml, takže dohromady zhruba 250-300ml denně.

-> Poslední měsíc se mi konečně daří pořádně trénovat, dýchá se mi vážně dobře i přes nízký hemoglobin, pociťuji nejrychlejší regeneraci a uvolnění svalů za celý život! Laughing Ale bohužel se nedá jasně říct, že je to pouze řepou. Poslední měsíc jsem najel na hodně věcí, jako je 2-3x denně otužování, přidal jsem hodně dechových cvičení atd., atd., takže je to asi všechno dohromady. Nicméně na řepu věřím a když si jí dám 2-3 hodiny před tréninkem či závodem, myslím, že se mi pak prostě běží lépe Smile A i kdyby ne, nějakej ten vitamín a minerál tam je, takže zdraví to určitě upevňuje! Cool

Tom!


Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---