Blog
Tomáš  14. 10. 2017

Byliny, super-potraviny, pokračování - #03

Byliny, super-potraviny, pokračování - #03

Tak a opět se v mém dalším článku vracím k bylinám a “super-potravinám”. V předešlých dvou článcích “Síla BYLIN ve sportu a běhu!” a “Legálně, ale tajemně ?! -> O bylinách #02”, jsem zmínil a popsal poměrně hodně bylin, které testuji. Většina z nich má buď stimulační účinek, pomáhají udržet zdraví nebo jsou prospěšné z jiných důvodů. Od doby co jsem sepsal článek o bylinách #02, jsem toho opět otestoval mnoho.

Stále žiju, cítím se zdravě, padají osobáky, takže negativní účinek asi nemají Innocent. I když dnešní výkon už nebyl zrovna nejlepší, ale to je věc druhá, bez dostatečného odpočinku to prostě nejde ani kdybych si šlehl..,Laughing Od toho co jsem se vrátil z Řecka tam "sekáme" jeden závod za druhým naplno, takže se není čemu divit. Tři závody z toho o délce půlmaratonu, potřebuju prostě oraz CoolO všech různých bylinách, účincích by se dalo psát do-nekonečna, je jich vážně nesmírně mnoho. Každý kmen užíval (některé kmeny stále užívají) různé léčivé a stimulační byliny, podle toho co měli k dispozici na svém území. No a mi si v dnešní době můžeme všechno z celého světa zakoupit během pár minut, kliknutím na internetu, ach ta dnešní doba...Laughing  

V tomto článku jen stručně shrnu byliny, super-potraviny a čaje, které si u mě po testování našli dlouhodobě místo ve skřínce (do které chodím každý den) Laughing. Opět musím podotknout -> základ je trénink, strava, odpočinek, nestresovat se a taky -> každé tělo jiné. Takže co funguje mě, nemusí fungovat vám. Ve výsledku můj výčet není tak stručný, možná si pomyslíte, že jsem “magor” a mám doma sklad bylin a super-potravin, ale to se Vám jen zdá Innocent

Byliny, čaje a některé superpotraviny jsem si zvykl objednávat na Vegetalismu. Z mé potřeby je sortiment na eshopu ideální a seženu tam většinu co potřebuji. A navíc s kvalitou jsem moc spokojen, i Terka, a tak jsme navázali spolupráci. Nyní můžete pár dní využít akce a po registraci při dokončení objednávky uplatnit slevu 15% - stačí zadat slevový kód -> 1917314687. Divili by jste se, jak mnoho nemocí a potíží se dá bylinami zmírnit, úspěšně a přírodně léčit za pár korun. Vlastně téměř všechno.

Pokud chcete, máte problémy, nebo se chcete jen na toto téma víc poptat - napiště mi na email - chlup.t@email.cz, zkusím Vám poradit a případně sestavit "plán", co za byliny na Váš problém či potřebu zařadit.

Začnu u super-potravin -> jak už jsem párkrát tyto super-potraviny zmínil, zde se nic moc nemění. Vždy užívám tak 2-3 druhy, střídám je. V dnešní době, kdy jsou klasické běžně dostupné potraviny chudé na stopové minerály a vitamíny, jako sportovec cítím, že super-potraviny doplňují chybějící látky, udržují mi silnou imunitu a funkce těla na vyšších obrátkách. U mě si našli pevné místo - Spirulina, Chlorella, Mladá pšenice, Acai berry, Nopál, kvalitní Aloe vera. Občas Noni a nově budu zkoušet Moringu.

Dál ještě matcha tea, maca a kotvičník - těžko všechny tyto různé potraviny, byliny, extrakty nějak škatulkovat - co je super-potravina (to je spíše marketingový obrat a výmysl), takže bych to nějak extra netřídil. Kotvičník a Maca jsou v kombinaci super na podporu zvýšení tvorby vlastního pohlavního hormonu. Macu dávám ráno, kotvičník večer. 

Mohl bych zde zmínit další “super-potraviny”, které užívám denně, ale to jsou spíše potraviny co si přidávám do snídaně či jiných pokrmů - chia, další ostatní semínka, kakao, karob, goji, brusinky, červená řepa atd…

Teď už ke “klasickým” bylinám. Kratom jsem po delším testování lehce odložil, ale ne že by byl špatný. Účinek je vážně silný a slušně to “nakopne” pokud vyvážíte dávku. Vše má však svojí daň a není úplně dobrý na dlouhodobější pravidelné užívání. V “kombu” mých nakopávacích bylin však zůstává - rhodiola, rehmanie, maralí, suma, ženšen, cordyceps, guarana. Občas také maté, schizandra, zelený čaj. Mezi pravidelně užívané byliny k podpoření imunity, tvorby krvinek, čištění krve, těla apod., užívám stále -> echiancea, tamaryšek, občas kopřivu. Na Vegetalismu můžete zakoupit také už směsi výtažků z bylin, olejů apod. - nyní dávám Peralgin, který obsahuje třeba i právě cordyceps, a přípravek je dobrý k celkovému zvýšení energie organismu. Dále jsem “odkapal” jeden bylinný koncentrát “Korolen”, který má silné detox, antioxid. a regenerační účinky, pro sportovce vážně dobrá “směska”.

Z čajů pravidelně užívám již zmíněný, kvalitní sypaný zelený čaj, dále před spaním a na uklidnění dávám - mučenka, chmel a užívám i čajové bylinné směsi od Everest Ayurveda. Před spaním dávám v kombinaci s mučenkou a chmelem Insomnia tea (občas na uklidnění ještě vyměním za marihuanilla či šišák). Přes den dopoledne nebo odpo dávám anemia tea, většinou v kombinaci právě se zeleným čajem či čajem na ledviny. (Na ledviny dávám kvůli mé dědičné chorobě - zvýšenému rozpadu červených krvinek. To, že mám zvýšený rozpad ČK způsobuje, že ledviny musí víc “makat”, mám lehce zvýšenou kyselinu močovou a tak jé vhodné ledviny podporovat). Většinou si k čajům přidám i malou lžičku lístků stévie, čaj to trochu zvláštně osladí (mě to chutná), a sama o sobě stévie má taky dobré účinky na organismus.

No a abych byl ještě o trochu víc šaman, rozhodl jsem se že si koupím malé “vykuřovadlo” a zkusím si občas v pokojíčku trochu “zavonět” nějakými bylinami Laughing. Vše se dá sehnat na VegetalismuCool Brzo bych určitě na toto téma mohl pokračovat, a určitě tak učiním.


Případně neváhejte a pište na email, jak budu mít čas, rád poradím!
Tomeš! Laughing

Tomáš9. 6. 2021

Nové poznatky o bylinách? (byliny #06)

Konečně jsem našel, něco co jsem hledal? Novinky ne jen z crossfitového tréninku

Tomáš16. 2. 2021

Motivace do 2021

Motivační video mého podání pro 2021

Tomáš18. 12. 2020

Rozhovor s Edou Kožušníkem

3 roky co jsem se s Edou neviděl, připravili jsme si pro Vás rozhovor :)

Tomáš1. 12. 2020

Crossfit, co to je a moje cesta

Jak jsem přišel ke Crossfitu a co to vlastně je :)

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---