Tomáš 14. 11. 2017
Běžecký trénink v zimě – oblékání
Několik běžců my psalo, abych "sesmolil" nějaký článek na téma, jak se jako běžec v zimě oblékat, nějaké tipy, rady a základy. Zkusím na toto téma tedy sepsat tipy a rady, které jsem za těch pár let co běhám pochytil, ozkoušel si a načetl v různých chytrých knihách či článcích. V tomto článku půjde o tipy "jak se v zimě při běhu oblékat", v dalším článku sepíši tipy a rady pro běžecký trénink v zimě jako takový – jak v zimě uzpůsobit trénink podmínkám apod.
- Pokud jste začátečníci – pořiďte si různé běžecké oblečení z funkčního a rychle schnoucího materiálu. V zimě se vám budou hodit – krátké trika, triko s dlouhým rukávem, bundička, termo legíny, rukavice, čepice, kompresní podkolenky (pokud vám vyhovují), funkční "mikina". Pokud plánujete trénovat i v krutých mrazech a těžkých podmínkách mohou se dále hodit – "podvlékačky" pod kalhoty, šátek – či funkční kukla, více vrstev všeho již zmíněného, návleky na boty apod. Samozřejmě také kvalitní boty, ve kterých vám nezmrznou prsty
- Důležitější než vše mít je však umět pro dané podmínky zvolit vhodnou oděv. Sám vrstvení a oděv volím kromě podle podmínek také podle toho – "co jdu běhat". Jinak se oblékám na dlouhé pomalejší běhy, na krátké výklusy, na tempové či úsekové tréninky a úplně jinak na závody. Vše hraje podstatnou roli.
- Pokud jdu na krátký výklus, pohodový běh v trvání kolem 30-60 minut, raději jsem v teple, zvolím více vrstev. U mě to pak většinou v klasických zimních podmínkách v ČR vypadá následovně – (mluvím teď například o teplotách v rozmezí +5° až -5°C.). Jedno krátké termo triko, jedno termo triko s dlouhým rukávem, bundička, čepice, rukavice, někdy podkolenky, termo legíny, termo trenky a to je tak vše. Pokud je větší zima přidám ještě další vrstvu – krátké či dlouhé triko. Sám ani v zimě vůbec termo mikiny nepoužívám, pouze vrstvím trika pod bundičkou. Důležité je mít kvalitní rukavice a čepici, no hlavně je vůbec mít. Z hlavy a dlaní tělo ztrácí mnoho tělesné teploty, tuším 20-30%.
- Při rychlejších trénincích, úsecích, kdy vím, že tělo velmi zahřeju dávám většinou o jednu vrstvu méně. Pokud jdu na dráhu, někdy po zahřátí odložím bundičku a třeba i v teplotách kolem nuly běhám pouze v krátkém a dlouhém funkčním triku. Na pomalý výklus či po tréninku je však důležité dostat zpátky tělo do tepla a neprochladnout.
- V závodech je to ještě jiné. Rozklusy a zahřátí jdu oblečený podobně jako při krátkém výklusu – raději více vrstev. Na samotný závod už se však volím méně vrstev a většinou odkládám i bundičku, pokud není silný ledový vichr či není vážně velká kosa. Například - závody v teplotách nad 5 °C, většinou chodím pouze v tričku, legíny / nebo kraťasy + podkolenky, ale vždy kšiltovka či čepice a rukavice. Při rozklusu či čekání na start můžete cítit, že je vám zima a to máte třeba 3 vrstvy, ale po "přechodu" do závodního tempa se rychle tělo zahřeje, a pokud by jste běželi v příliš mnoho vrstvách, po několika kilometrech by se tělo zbytečně přehřívalo a pravděpodobně by vám to ubralo na výkonu. Teď se bavíme o závodech zhruba asi do půlmaratonu, jiné je to pak při horských delších závodech, ultra či při maratonu. Samozřejmě také záleží na vaší trénovanosti, jak "naplno" jdete závod" a dalších aspektech. Vítr, sníh, déšť apod., také mění podmínky a je třeba jim oblékání přizpůsobit.
- Pokud při závodě prší a není velká kosa, většinou opět volím raději méně vrstev. Každá vrstva, která vám nasákne deštěm je větší zátěž a takové jedno funkční triko po slejváku může mít klidně kilo, a to se vám při závodě nechce tahat. Nebo jo, na co jste pak pracně to kilo nebo dvě hubnuli týdny před závodem že ?
- Na závody není na škodu brát si oblečení více, pár trik, nějaké triko s dlouhým rukávem, bundičku, klidně 2 rukavice, 2 čepice atd. Na místě se pak vždy podle podmínek můžete rozhodnout co obléct. Pokud promoknete při rozklusu – můžete si oblečení vyměnit a nejste odkázáni pouze na jednu výbavu, kterou jste si vzali.
- U tréninků je důležité neprochladnout, aby jste zbytečně neonemocněli a nevyřadilo vás to z tréninku. Na druhou stranu, pokud už jste zkušenější, tak sami víte, že na kvalitnější a intenzivnější tréninky není vhodné se "nabalit" moc. Při trénincích je tak důležité, aby jste si každý ozkoušel, v čem se vám při jakých teplotách běhá dobře, nezvyšujete tím riziko nemoci a není vám nepříjemně velké vedro. Intenzivní tréninky jsou také dobré pro zkoušení co si vzít při závodě – i když identické to vždy být nemusí. V zimních měsících, velmi chladném počasí se většinou také neběhá tak rychle jako v sezóně, nehoní se tolik tempových či úsekových tréninků a v závodech nepadají extra rekordy. (Výjimky potvrzují pravidlo). Není to pravděpodobně dobré pro organismus v teplotách hlubce pod nulou podávat extrémně intenzivní výkony, ale tělo si zvykne na lecos že? (mučedníci). Na toto témě více v dalších článku – o běžeckém tréninku v zimě ---> brzy
Tom