Blog
TomášaTerka  19. 9. 2016

5 věcí, na které nezapomínejte při běhu #04

5 věcí, na které nezapomínejte při běhu #04

Čtvrtá várka dalších 5 běžeckých tipů, které nás zrovna napadli a myslíme, že je dobré občas si je připomenout. Pro někoho budou třeba i novinkou. 

Článek - prvních 5 běžeckých tipů
Článek - druhých 5 běžeckých tipů
Článek - třetích 5 běžeckých tipů

#16 - Technika, technika a zase technika

Technika běhu je důležitá a pravděpodobně možná více než 99% běžců prostě nemá přirozeně dokonalou techniku běhu, na které by nebylo co zlepšit. Pamatujte, že Vaše technika běhu má a bude mít dopad na Vaši efektivitu běhu (rychlost vůči vydávané námaze), zátěž pohybového aparátu i trénink celkově. Pro budování a zlepšování správné běžecké techniky je spousty cvičení. Nemusíte se do všeho pustit po hlavě, stačí krůček po krůčku zlepšovat techniku. Každý měsíc či týden se zaměřte na nějaký prvek, který chcete při běhu zlepšit a snažte se ho vštípit do vaší přirozené techniky běhu. Můj pohled na techniku běhu a něco více o ní můžete najít v 
tomto článku.

#17 - Než vyběhneš, vystrč nos

Někdy se před tréninkem jen „mrkneme“ z okna, připravíme se do běžeckého a jdeme vyběhnout. Pak zjistíme, že je nám horko nebo zima, ale už jsme líní běžet zpět domů a obléct se správně. To může vést k tomu, že odběhneme celý trénink podchlazení nebo přehřátí a to se nám může pěkně vymstít. Proto raději vždy obětujte minutku před tréninkem, vyjděte před dům, koukněte na teploměr, zvažte jak je venku "pocitově" a až poté se začněte oblékat. Článek zaměřený na to jak se správně oblékat, vrstvit, co doporučuje a jak to děláme my, snad sepíšeme brzy! Smile

#18 - Začarovaný kruh bolístek, zranění a zatuhlých svalů

Občas se dostaneme do fáze, že chceme furt trénovat, zvyšovat dávky, ale neustále máme
ztuhlé některé svaly nebo nás limituje nějaká bolest, kterou udržujeme na hranici se zraněním. Mezi tréninky se snažíme svaly uvolňovat, bolest zahánět, tlumit, ale než problém absolutně vyřešíme, vybíháme znova na další trénink ve snaze dohánět kilometry. Opět se problém vrací a někteří takto běhají klidně měsíce s "nějakou prkotinou". Může jít třeba jen o lehce namožené šlachy, kterým pokud dáte například 4-7 dní klidu, regenerace a péče můžete se problému absolutně zbavit. Stále se však setkáváme s mnoho běžci, kteří si třeba několik měsíců stěžují na namožené šlachy, že nemohou trénovat úplně naplno, ale přitom si nedali více jak 2 dny od tréninku volno a nijak to neřeší, pouze si stěžují. Dlouhodobě tím v tréninku ztratíme mnohem více a ještě si zvyšujete pravděpodobnost závažnějšího zranění. Dolečte své neduhy a poté se soustřeďte na prevenci, správnou techniku, kompenzační cvičení a přiměřeně stupňovaný trénink.

#19 - Pravidelnost, režim.

Dnešní doba je velmi chaotická a zrychlená. Většina z Vás neustále někam chvátá, věci se snažíte udělat rychle, často měníte plány. Správné stravovací zvyky a pravidelnost začíná být pro mnoho lidí neznámá. To může platit i pro některé běžce a jejich běžecké plány. Týden máte moc práce, jste unavení nebo se Vám už nechce, a tak neběháte. Pak máte najednou pár dní volno a snažíte se všechno dohnat, jdete běhat 3 dny za sebou těžké tréninky. Doufám, že to takto nedělá moc lidí, ale na pár už jsme narazili. Samozřejmě, pro většinu z Vás je primární rodina, práce, ale snažte se tělu dopřát nějaký režim a pravidelnost. Pokud delší dobu nestíháte tréninky, nemusí být nejlepší variantou se v nadcházející volné době snažit ze všech sil dohnat „krutým“ tréninkem vše co jste nestihli. Tělo musíte opět znovu připravit na zátěž a zatěžovat ho postupně. Organismus má rád pravidelnost a nějaký režim. Snažte se spát pravidelně alespoň 7-8 hodin, jíst pravidelně a zdravě, mít dny kdy běháte tvrdší tréninky a střídat je s lehčími, odpočinkovými dny. Jasně, také se říká, že právě změny a šoky jsou impulzy pro tělo, aby se „zocelilo a „zlepšilo výkony“, ale to platí spíše, pokud máte právě dlouhodobě pravidelný režim a šokové impulzy pro tělo mají vypadat jinak než být 3 dny v kuse v práci bez spánku.

#20 - Motivace !!!

Každý může běhat z jiného důvodu, ale každý začal a běhá z nějakého důvodu. Ten důvod je jakási motivace, která nás popohání vpřed, máme nutkání vyběhnout znovu a znovu. Mnoho z nás už jsme na tom prostě závislí, ale furt musíme mít nějakou motivaci. I tak může přijít doba, kdy se člověku tolik nechce, zleniví a pokud si občas kladete otázku, proč vůbec běháte, je pravý čas, znovu se pořádně namotivovat. K motivaci Vám mohou pomoci čtivé běžecké knihy, filmy, videa na internetu, přátelé, rodina, sázky či jakákoliv vnitřní touha a motivace něčeho dosáhnout. Je dobré si vytyčit nějaké cíle a snažit se za nimi jít a občas se něčím pořádně namotivovat a zesílit tak vnitřní impulzy, které nás ženou vpřed… Ale bacha, všeho moc škodí! 
 Příliš motivace by mohlo vést k nepřiměřenému tréninku, následně zraněním atak dále. Takže se nenechte unést, jako se to občas daří nám Laughing

Tipy na dobré knihy o běhu, které namotivují - Článek #1
  Článek #2 
Tipy na filmíky - motivační filmy.

Momentálně jsme přečetli a rozečetli pár nových knih, brzy sepíšeme nový články s tipy na dobré knihy o zdraví, běhu a motivaci! 

  • Brzy pokračování a tipy na další věci, které je dobré si občas připomenout Smile

    A snad Rozběháme Česko, ještě víc :)                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---