Blog
TomášaTerka  18. 8. 2016

5 věcí, na které nezapomínejte při běhu #03

5 věcí, na které nezapomínejte při běhu #03

Třetí várka dalších 5 běžeckých tipů, které nás zrovna napadli a myslíme, že je dobré občas si je připomenout. Pro někoho budou třeba i novinkou. 

Článek - prvních 5 běžeckých tipů
Článek - druhých 5 běžeckých tipů

#11 - Větší cíle

 

Někde Vás začne píchat, něco Vás začne bolet, chytíte nemoc a zrovna je před Vámi závod, na který se strašně těšíte. Anebo dokonce máte jen naplánovaný trénink, který určitě nechcete vynechat, protože se chcete co nejvíc zlepšovat. Raději dvakrát zvažte a případně přehodnoťte, jestli má cenu závod či trénink běžet. Když Vám tělo dává signály ve znamení bolesti, někdy to opravdu myslí vážně. Může Vás začít lehce bolet chodidlo, koleno či jiná část těla a možná je to signál, že je něco špatně a dané místo potřebuje klid a péči. Pokud tomu dáte klid, za 2 - 3 dny, nebo v horším případě třeba za týden, můžete být zase absolutně v pořádku, začít tvrdě trénovat a těšit se na další závody. Když tělo neuposlechnete a zrovna se bude jednat o vážnější věc, můžete si zadělat na zranění, které se s Vámi potáhne měsíce. Například když cítíte přetíženou achilovku den před závodem, rozhodnete se běžet, tak kvůli tomuto jednomu závodu si můžete zadělat na zánět, který Vás vyřadí v lepším případě z tréninku na 1-2 týdny. Když achilovce nedáte náležitý klid, tak se může stát zánět vážnější či postupně chronický a máte na měsíce po pořádném tréninku a na závody můžete také zapomenout. S někým se zranění mohou táhnout i roky a nikdy už pak není schopný si běh užít na 100%.

 

Proto je vždy nutné zhodnotit Vaše krátkodobé a dlouhodobé cíle. Toto je strašně důležité. Vždy na to myslete a opakujte si to, když si nejste před nějakým závodem či tréninkem jistí, zda běžet nebo NE!

 

#12 - Silnější běžec

 

Každý z nás „běžců“ by měl dělat nějaké aerobní cvičení a stejně tak i nějaký typ silového tréninku. Silovým tréninkem nemyslíme, že byste měli zvedat velké kotouče a potit se na “benchové” lavici v posilovně. Jasně, můžete, nikomu to nezakazujeme. Pro běžce je však dobré zaměřit se na typ silového tréninku, který podpoří vybudování těla odolného proti zraněním. Věnujte pravidelně alespoň 10-15 minut péči o Vaše svaly, které se nejčastěji oslabují nebo tuhnout v důsledku neustále stejného charakteru běhu v kombinaci se škodami na těle, které způsobuje moderní způsob života. Ano, bohužel to tak většinou je, dlouhé sezení v práci, za volantem atd., není pro tělo ideální.

 

#13 - Skvělý výkon

 

Nezapomínejte, že pokud chcete podat v nějakém závodě vážně dobrý výkon, je potřeba se náležitě připravit a odpočinout si. Samozřejmě Vám nikdo nezaručí, že i když si odpočinete a zkusíte vše pořádně na tento závod “vyladit”, tak zaběhnete čas, jaký jste si představovali. Nicméně řádnou přípravou určitě velmi zvyšujete šanci na podání dobrého výkonu. Z plného tréninku a v únavě pravděpodobně nezaběhnete Váš vysněný čas. Více o tom jak upravit trénink a vyladit na závod se můžete dočíst v tomto článku.

 

#14 - Psychická pohoda

 

Většina z nás běhá, protože je nám po běhu líp, shodíme ze sebe stres a vyplavíme hormony “štěstí”. Na druhou stranu taktéž mnoho z nás často jezdí na závody, snaží se podat dobré výkony, a proto se nutí občas trénovat hodně a tvrdě. Někdy jsme na sebe jako “hobíci” až příliš přísní a z tréninků si děláme větší obavy než “profíci”. Rozhodně není dobré dělat si obavy, když se nám nějaký trénink nepovede, nestihneme odtrénovat plánovaný trénink, nebo si připadáme při běhu moc pomalí. Příště bude líp a jeden trénink v dlouhodobém horizontu nic neznamená. Důležité je, aby nás běh bavil, odprošťoval nás od stresu z práce a ne, aby nám naopak stres ještě přidělával. Pamatujte, že i pomalý trénink je lepší než žádný. 

 

#15 - Příjemný trénink

 

Než vyběhnete na trénink, zkontrolujte si, že máte všechno, co jste chtěli mít a zbytečně vám neotráví trénink to, že jste zanedbali přípravu a vyběhli na trénink zbrkle. Jasně, někdo se jen oblékne, nazuje boty a jde (někdo ani boty nebere, tímto posíláme pozdrav Tomášovi Z). Pak by si měl dát pozor a alespoň si zkontrolovat, že zvolil vhodný oděv podle počasí a správně si zavázal tkaničky. Nicméně v dnešní době už mnoho z nás na trénink nevyběhne bez sporttestrů, mobilu, mp3 či jiných zařízení a běžeckých doplňků. Tak si raději zkontrolujte, že máte všechno nabyté, abyste pak nebyli zbytečně naštvaní, že vám v polovině tréninku “chcípli” hodinky a vy si svůj záznam z běhu nemůžete po tréninku uložit do počítače.

 

  • Brzy pokračování a tipy na další věci, které je dobré si občas připomenout Smile

    A snad Rozběháme Česko, ještě víc :)
                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---