Blog
TomášaTerka  10. 8. 2016

5 věcí, na které nezapomínejte při běhu #02

5 věcí, na které nezapomínejte při běhu #02
Druhá várka dalších 5 běžeckých tipů, které nás zrovna napadli a myslíme, že je dobré občas si je připomenout. Pro někoho budou třeba i novinkou. Článek - prvních 5 běžeckých tipů.




#06 - Poslouchejte své tělo
 
Téměř neustále omílaná fráze. Ale dejte si ruku na srdce, kdo z Vás vážně poslouchá své tělo? Ono je velmi těžké rozeznat některé signály těla. Některou bolest a únavu lze rozhýbat, někdy je však nutné dát si oraz, odpočívat a neběhat. Nejdůležitější je tedy snažit se naučit rozeznávat signály těla, naučit se poslouchat tělo a vědět, kdy je třeba říci stop. Poslouchání svého těla platí taktéž u stravování.


#07 - Rozehřátí, protažení... 
 
Běžecké tréninky by určitě neměli být pouze o běhu. Pozvolné rozklusání, rozehřátí a protažení Vám umožní pohodlnější a rychlejší trénink a zmenší riziko zranění. Po tvrdém tréninku či závodu je "většinou" taktéž dobré se pomalu vyklusat a dát si kvalitní strečink. "Většinou" píšeme z důvodu, že někdy můžete cítit po tréninku či závodě píchání nebo bolest v chodidle či jiné části nohy, potom nemusí být vždy k užitku přidat si ještě pár kilometrů výklusu navíc. V tomto případě je lepší volba zraněné místo zaledovat, snížit riziko rozšíření zánětu, přistoupit k pasivní regeneraci a zjistit, zda bolest či zranění není vážnější. Jak by mohl vypadat celý kvalitní trénink, můžete najít v tomto článku.


#08 - Běhat po "měkkém"
 
Ne každý má možnost vyběhnout hned do přírody, ale pokud tuto možnost máte, vybírejte si pro většinu tréninků raději měkký povrch než silnici a asfaltové cyklistické stezky. Samozřejmě pokud se připravujete na závod, který je celý po silnici, tak i tréninky na silnici mají v tréninku svůj význam. Avšak dlouhodobě je lepší mít větší objem naběhaných kilometrů na měkkém podkladu, který šetří Vaše klouby a pohybový aparát. A neznáme moc lidí, co raději běhají po silnici vedle aut, než v krásné přírodě. Smile
 
#09 - Sázka na jistotu
 
Pokud před sebou máte závod či náročnější důležitý trénink, sázejte vždy raději na jistotu. Tím myslíme, nezkoušejte nic nového. Neberte si úplně nové boty, ve kterých jste ještě neběželi, běžecké oblečení, které nemáte při běhu vyzkoušené, či neexperimentujte s neznámým jídlem a "drinky", které si před závodem či tréninkem dáte. Nové věci si raději vyzkoušejte před kratším výběhem, kdy o nic nejde a můžete se kdykoliv rychle vrátit domů. Pokud se bude zdát vše dobré, příště můžete věci vyzkoušet na delším tréninku, a následně si je s jistotou vzít i na závod. 
 
#10 - Jíst do "polosyta", pít do "polopita"

 
Stravování při běhu a fyzickém výkonu hraje velmi významnou roli. V širokém úhlu pohledu je klíčovým prvkem pro zdraví, regeneraci a celkově pro výkon. Velmi důležité (a to co určitě pocítíte) je to, co sníte nebo vypijete před závodem či tréninkem. Jak už bylo zmíněno, musíte se naučit poslouchat své tělo, vědět, co je pro Vaše tělo dobré a po čem se cítíte nejvíc nabití energií. Přejídání nebo naopak hladovění před závodem nebude zrovna správná volba. Pokud se jedná o závody či tréninky od pár kilometrů do půlmaratonu, tak my raději volíme variantu být trochu hladoví, ale s dostatkem energie. Také není vhodné vzpomenout si, že jste celý den pořádně nepili a snažit se o hydrataci těla těsně před závodem. Správný pitný režim byste měli dodržovat neustále a v případě náročnějšího a delšího závodu mírně zvýšit objem tekutin už den před závodem.

  • Brzy pokračování a tipy na další věci, které je dobré si občas připomenout Smile

    A snad Rozběháme Česko, ještě víc :)
TomášaTerka30. 11. 2020

Co se událo v roce 2020?

Kam nás nohy zavedli a jak se nám změnil život v roce 2020

TomášaTerka21. 7. 2019

Sezi Run 2019

Po delší době opět zpět! Report z 12 km SeziRunu 13.7.2019!

TomášaTerka25. 1. 2019

T1 maraton štafety (2019)

Zase po nějaké době report, první letošní závod, kterého jsme se zúčastnili - jako štafetový tým

TomášaTerka4. 11. 2018

Půlmaraton Velešín (2018)

Report z nedělního svátečního půlmaratonu ve Velešíně

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---