běh

  "Chcete-li změnit svůj život, začněte běhat". Vy to samozřejmě můžete brát trošku s nadsázkou, ale běh vám určitě může pomoci při řešení různých problémů. My, ale můžeme dát ruku na srdce a upřímně říci, že nám běh vážně život velice změnil. Někteří mohou běhat, aby zhubli, jiným může běh pomoci při odvykání na různých zavilostech - drogy, cigarety atd. Někteří běhají za výsledky a kvůli výkonu. Pro nás běh neznamená jen sport, je to životní styl a pomáhá nám ve spoustě věcí v životě.


       Samozřejmě si rádi porovnáme síly v závodech na čas a pořadí, když jsme tvrdě trénovali, ale není to hlavní důvod, proč běháme. Pro někoho to jistě být hlavní důvod může, ale určitě i těm, kteří mají tento důvod jako primární, dává běh mnohem více. Při běhu se uvolníme, cítíme se svobodní a můžeme nechat volný průběh myšlenkám - většinou si při běhu vzpomeneme na věci, které jsme zapomněli udělat, napadnou nás řešení něčeho, co jsme nemohli vyřešit. A po běhu se cítíme mnohem lépe, uklidněně a šťastně. V těle se při běhu uvolňují prostě hormony štěstí a běh je pro nás drogou. Oba jsme strašní závisláci, takže vždy když jsme se snažili s něčím přestat, museli jsme to vyměnit za jinou drogu. U mě to v útlém mládí mohla být zavilost na počítači, pak na alkoholu, cigaretách no a nakonec jsem to vyměnil za běh a zdravé stravování. Terka to neměla moc odlišné, ale nakonec máme to v krvi a konečně se naše cesty sešli a máme stejnou závislost… Každý si můžete zvolit svou vlastní, je to jen o vůli.


       Já "Tom" jsem více systematicky začal běhat cca od jara 2014, kdy jsem se začal více zaobírat během, tréninky atd., nicméně trochu běhat jsem začal už asi v roce 2011 a občas jsem si i kdysi zaběhl nějaký ten závod. Jinak jsem v těchto letech spíše dřel v posilovně, ale primárně se bohužel poflakoval po hospodách v litrech alkoholu. Terka, dříve více jezdila na MTB a trochu běhala, ale pak postupně už přešla také jen na běh. Momentálně běháme tak 1-3 závody měsíčně, od délky 5km až po (půl)maratony, zkusili jsme i Spartan race a v budoucnu určitě zkusíme nějaké maratony a možná ultra apod., nicméně teď si myslíme, že to pro naše těla není nejlepší a raději se soustředíme na kratší tratě, dokud máme možnost zrychlovat. Každý je jiný někdo může mít radši delší a někdo kratší běhy. A někdo neběhá vůbec. Nikomu běh nenutíme, ale za zkoušku určitě nic nedáte a věřte, že když vytrváte, může běh změnit život i Vám.


       Terka i já jsme o běhu, stravování, regeneraci, různých komp. a protahovacích cviků atd., přečetli desítky knih, prolezli stovky stránek a článků a hodně toho vyzkoušeli na sobě. I přes to všechno Vám určitě nemůžeme doporučit jeden nejlepší systém nebo trénink, co přesně jíst nebo jak přesně cvičit, protože to jediné co je jasné je, že každé tělo je jiné, na každého funguje něco jiného, každému tělu a organismu vyhovuje a prospívá trochu jiná strava a nejdůležitější je se naučit tělo poslouchat a zjistit co je pro vaše tělo nejlepší, nejzdravější, jak ho posouvat nejrychleji, ale přitom ho neničit. Samozřejmě v hodně záležitostech jsou prvky, které platí obecně, které jsou obecně správné pro každého. Tudíž najít ty nejvhodnější cesty je většinou skrz cestu, kdy zkoušíme trénovat jako ostatní, jíst jako ostatní, cvičit atd., a pak plány, tréninky, stravování upravujeme na svoje tělo, postupně poznáváme co je účinné, co tělu naopak nedělá dobře a hledáme svojí vlastní cestu za "dokonalostí" :) Nebo teda alespoň my jsem to tak dělali a fungovalo to. Vlastně stále děláme, protože je to hledání na celý život, a i když si myslíme, že už vše děláme nejlíp, že známe své tělo ze všech stránek, jsme názoru, že vždy nás může něco překvapit a vždy můžeme něco zlepšovat.


   Prostřednictvím webu bychom rádi blogovali snad pro běžce zajímavé články o tréninkách, stravování, cvičení a prostě běhu celkově, které by Vám mohli pomoct hledat Vaši cestu. Taktéž budeme blogovat a přidávat videa a fotky ze závodů a dalších akcí, které podnikneme. Na Facebookové stránce pak budeme "postovat" novinky z webu a blogu, nějaké fotky, zajímavé články z internetu o běhu atd.…

                                                                   --- PARTNEŘI ---


--- SPŘÁTELENÉ WEBY ---